Навіщо Савченко згадала, як дівкою була

Колежанка Юлії Тимошенко по фракції знову заговорила про референдум. Цього разу про "волевиявлення" часів Кучми. З якого дива?

Навіщо Савченко згадала, як дівкою була…

Зустріч "нормандської" четвірки у Берліні, як і очікувалося, викликала серйозний інформаційний резонанс. З огляду на це, було цікаво почути різні інтерпретації цієї події з боку різних політиків. Як це часто буває, виділилася нардеп-льотчиця від "Батьківщини" Надія Савченко.

Під час учорашнього ток-шоу "Право на владу", коментуючи берлінські перемовини щодо окупованого Донбасу, вона скептично зазначила, що підготовлений "нормандцями" сценарій повернення Донбасу Україні може бути негативно сприйнятий більшістю українських громадян. Утім, мовляв, звичайних українців влада все рівно не почує. "Колись у нас був референдум, парламентсько-президентська форма та двопалатний парламент. До сих пір референдум не виконаний", - сказала вона з явним розпачем.

Вочевидь, нардеп мала на увазі референдум 2000 року, офіційно ініційований тодішнім президентом Леонідом Кучмою. Як писали тоді ЗМІ, до ідеї референдуму безпосередній стосунок мав тодішній заступник голови ВР Віктор Медведчук, який пізніше став головою АП у Кучми, а також "директор парламенту" Олександр Волков. Навіщо Кучмі був потрібен той самий референдум, про який з такою обізнаністю розповідає Савченко? Все дуже просто – тодішній спікер ВР Олександр Мороз дуже дратував Кучму, не давши провести через парламент потрібні президенту документи. Референдум мав показати Раді "кузькіну мать", зокрема, через страх її розпуску і проведення нових виборів. За зміненою Конституцією. З двопалатним парламентом. На референдумі ніби й проголосували понад 80% українців, втім, все вперлося в те, що імплементувати народний волевияв мала Верховна Рада. Парламент не схотів закінчити життя самогубством, а тому все закінчилося пшиком.

Цікаво, хто б міг нагадати про референдум пані Савченко, якій на той час було всього 19 дівочих років? До слова: ідеї проведення референдумів постійно лунають з вуст колишньої льотчиці. У липні вона пропонувала провести в Україні референдум фактично про федералізацію країни. "Люди точно не хочуть бачити президента, який все тримає в своїх руках. Вони будь-якому куплять квиток в один кінець, якщо він не буде слухати народ", - зазначила Савченко.

Вже в серпні депутатка дещо переіначила цю тезу. "Народ повинен задати рамки, куди влада повинна рухатися. На референдум можна винести різні питання... Можна запитати, наприклад, "у нас централізація чи децентралізація?". Але при цьому потрібно пояснити людям, якою вона буде... Запитати, в блоці (в НАТО - ред.) ми чи ні, рухаємося ми до Європи", - сказала Савченко. За її словами, "тільки народ має право вирішити, куди йти владі".

І ось знову від Савченко ми знову чуємо "святе" слово "референдум". Чи означає це, що вона з подачі своїх "сірих кардиналів" хоче розпочати кампанію за референдум про невизнання Мінських домовленостей? Поки це невідомо. Але риторика Савченко, яка фактично звинуватила президента Петра Порошенка в провалі "нормандських" домовленостей щодо Донбасу, свідчить, що ідея "спитати у народу" витає десь поруч. "Що стосується сильної української дипломатії ... Після таких переговорів Петру Олексійовичу доведеться перепросити Віктора Федоровича, запросити його в Україну і поступитися своїм кріслом", - заявила Савченко на тому ж ефірі.

Протягом останніх двох з лишком надважких для України років в українців мало б виробитися правило: щойно хтось говорить про референдум - шукай слід Кремля. Хоча заради справедливості варто зазначити, що закон про референдум виписаний таким чином, що реалізувати те чи інше волевиявлення в Україні майже неможливо. А ось піар на цій темі дехто вважає своєю політичною "фішкою".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme