Навіщо СБУ налякала західних інвесторів

Сьогоднішній день зробила Служба безпеки, яка прийшла з обшуками до інвестфонду Dragon Capital. Згодом стало відомо, що маски-шоу були не лише там. Виявилося, спецслужби шукали російських ліцензованих шпигунів

Політичний оглядач
Навіщо СБУ налякала західних інвесторів…

В групі компаній Dragon Capital Служба безпеки провела обшуки. За офіційною версією, мова йде про незаконне використання програмного забезпечення. СБУ каже, що воно нелегальне і може бути використане для негласного отримання інформації. В компанії відповіли: все легально і офіційно купила на ринку. Через обшуки обурився прем'єр Володимир Гройсман. "Мені щойно повідомили, що проходять обшуки в інвестиційній компанії Dragon Capital. Ну як на це реагувати? Виймають там техніку і так далі. Я доручаю урядовому уповноваженому розібратися, що там відбувається. Я не маю права втручатися в роботу СБУ, але там все має бути адекватно без будь-якого паралізування роботи інвестфонду", - заявив керівник уряду.

Згодом оцінку діям СБУ дав чеський бізнесмен Томаш Фіала, генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital. Він не виключає, що обшуки СБУ можуть бути пов'язані з тиском у справі Skymall. "Можливо, хочуть відбити бажання боротися за виконання рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду по Skymall", – сказав Фіала. "Але це знову підтверджує, що без реформи правоохоронних органів, судової системи, без створення Служби фінансових розслідувань та Антикорупційних судів, ми будемо залишатися бідною країною", – додав він.

Нагадаємо, конфлікт між партнерами Андрієм Адамовський і естонцем Хілларом Тедером триває з 2010 року, коли бізнесмени уклали угоду, за якою Stockman Адамовського виділила на добудову торгового центру $40 млн. Натомість вона отримала від Arricano 50%+1 акцію в кіпрському офшорі Assofit Holdings Limited, який володів ТРЦ через компанію Призма Бета. У документі було прописано, що у Arricano є опціон на зворотний викуп пакета за $51,4 млн. Але в листопаді 2010 року договір опціону був розірваний. Тедер через Лондонський арбітраж зажадав відновити дію опціону, щоб повернути собі частку в Sky Mall. Високий суд правосуддя підтвердив рішення Лондонського міжнародного арбітражного суду, що дозволяє девелоперу Arricano викупити частку в проекті ТРК Sky Mall. Усі акції компанії Assofit Holdings Limited (володіла центром через свою дочірню компанію – Призма Бета) повинні до 5 червня безкоштовно перейти від Stockman Interhold S.A. Адамовського у власність Arricano Real Estate Plc Тедера.

За цією корпоративною суперечкою, окрім названих бізнесменів, стоїть ще одна особа – нардеп з БПП Олександр Грановський, якого у ЗМІ називають неформальним куратором силових структур і судів. Сам депутат, звісно ж, усе заперечує. Грановський – давній партнер згаданого Адамовського. У вересні минулого року, коли нардеп у складі української делегації поїхав на Кіпр, Arricano навіть звернулась до генпрокуратури цієї острівної держави і департаменту по боротьбі з відмиванням грошей із заявою про ініціювання кримінального розслідування відносно Олександра Грановського та Андрія Адамовського, а також пов'язаних з ними осіб. Йшлося про шахрайство, пов'язане з історією столичного ТРЦ "SkyMall". Тоді було багато галасу навколо цього звернення. Його розцінили як такий собі сигнал, що вітчизняних крутеликів, підозрюваних у нехороших справах, на Заході можуть "упакувати" без оглядки на їхню депутатську недоторканність тут.

Дійсно, якось не віриться, що Dragon Capital має проблеми з софтом. Тому версія Фіали, партнера згаданого естонця Тедера, а ще інвестора тижневика "Новое время" - медіа-майданчика єврооптимістів і різноманітних младореформаторів, де регулярно кусають владу, а Грановського кусають ще й дуже боляче, багатьом сподобалися. Адже виглядає як "зрада", бо подібними наскоками на інвестфонди спецслужби ризикують розлякати зарубіжних інвесторів і нарватися на серйозну критику з боку наших партнерів в США та ЄС. До речі, цю думку в соцмережах активно підтримує дуже багато користувачів.

Утім, як це завжди буває, у кожної "зради" є й інший бік. Спецслужби прийшли з обшуками не лише в Dragon Capital. В "Укргазвидобуванні" також вилучили комп'ютери і сервери. Представники СБУ мотивують обшуки незаконним використанням програмного забезпечення. У соцмережах запідозрили, що до "Укргазвидобування" могли завітати для того, щоб зменшити негатив від обшуку в інвесторів, адже менеджмент цієї компанії і так вже місяця зо три частину часу проводить на різних допитах. Але, як виявилося, Служба безпеки ходила в гості не просто так. Прес-служба відомства повідомила: викрили керівництво восьми компаній на продажі та використанні забороненого шпигунського програмного забезпечення російського виробництва.

Назв компаній не уточнюють, але як повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в СБУ, інвестиційна компанія Dragon Capital є в цьому переліку.

Варто зазначити, "Укргазвидобування" через тендер закупило ліцензійне програмне забезпечення більш ніж на півмільйона грн. у ТОВ "АНТЕК ПРО". Ця компанія є постачальником широкого спектру програмного забезпечення на ринку України: антивірусів, операційних систем, засобів захисту інформації. На її сайті, зокрема, пропонується придбати і заборонений для всіх державних органів в Україні антивірус Касперського.

У цього "АНТЕК ПРО" софт на тендерах протягом не одного року купляла сила силенна державних органів – від юрдепартаменту Одеської міськради до Державної казначейської служби, Центрвиборчкому, "Укрспецекспорту" і навіть Верховної Ради. Не факт, що продавці всім встановлювали забороненого шпигуна Касперського, але таке цілком може бути.

Якщо версія про помсту влади конкретно Dragon Capital підтвердження не отримує, тоді до СБУ питань нема. Окрім одного, але дуже серйозного: чому спецслужби виявили шпигунське програмне забезпечення лише зараз. Навіть складно уявити, скільки секретів вже втекло до Росії. Може, краще фірмам, які не дотримуються санкцій, запроваджених державою до російських компаній, взагалі закрити доступ до тендерів. Тоді не доведеться обшуками лякати ні інвесторів, ні своїх чиновників.

P.S. Згодом стало відомо, що йдеться про програму "Стахановець". Це шпигунська програма для стеження за співробітниками. Її продає російська компанія через своїх представників в Україні. Очевидно, продали вони її не через АНТЕК ПРО. А от через кого - нехай і встановить СБУ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme