Влада

Луценко налякав Путіна до сліз

Чи варто Україні відмовлятися платити борги Росії

23 травня 2015, 11:20

Луценко налякав Путіна до сліз

Відомий майстер політичних балачок Юрій Луценко видав черговий перл про те, що можна не повертати Росії борги Януковича допоки на території України є російські танки. Зокрема, коментуючи закон, що дає уряду право призупиняти виплати за деякими зовнішніми зобов'язаннями, очільник президентської фракції зазначив: "Уряд може скористатися цим законом у відносинах з Російською Федерацією, яка за 3 млрд купила Януковича ціною свободи України і тепер вимагає їх віддати без всякої пролонгації... Уряд тепер має можливість сказати дуже просто: поки російські танки на території України - чорна редька вам, а не повернення грошей ".

Загалом звучить дуже патріотично, і в цілому логічно та правильно, але Юрій Віталійович вкотре бовкнув те, про що краще було б мовчати. Тим більше, що зараз піднімати цю тему зовсім не час.

Насправді закон, про який говорив Луценко, є таким собі інструментом тиску на приватних українських міжнародних кредиторів з метою змусити їх погодитися на реструктуризацію боргів. За даними джерел depo.ua, більшість таких кредиторів на реструктуризацію уже погодилися, в тому числі і під тиском Держдепу США. Остаточно вирішитися це питання має до листопада, і тоді Україна цілком може відмовитися виплачувати борг росіянам. На щастя, підстав для цього у нас більше ніж достатньо. І саме тоді, коли ми остаточно домовимося про реструктуризацію з іноземними приватними інвесторами, боргова суперечка з Росією матиме для нас мінімум міжнародних ускладнень. Звісно, почнуться проблеми з російським газом, які і без того виникають кожної зими, ну, і Москва зможе арештовувати якесь наше майно, наприклад, літаки, що приземляться в Москві.

Зараз же піднімати тему неповернення боргів Росії, не тільки непотрібно, але й шкідливо. Тим більше, якщо це робить голова президентської фракції в парламенті. Але Юрій Віталійович котре продемонстрував своє невміння тримати язика за зубами тоді, коли це потрібно. Тим більше, що всі подібні заяви - це звичайний популізм, розрахований на внутрішньоукраїнського споживача для підвищення рейтингу серед вишиватницького електорату. Путін же, за великим рахунком, не особливо і сподівається отримати януковичевий борг прямо зараз і в повному обсязі. Для нього вибивання боргів з України - лише політичний троллінг.  

Власне, подібних популістських заяв останнім часом звучить немало. Буквально кілька днів тому "кривавий пастор" Олександр Турчинов давав поради по боротьбі з російською загрозою ЄС та США, котрим на думку секретаря РНБО, "варто б було замислитись над тим, щоб додати до санкцій також і блокування проходження їхніх військових кораблів через Босфор, відключення від системи SWIFT російської фінансової системи". Радикали Олега Ляшка взагалі в притаманному їм стилі дають поради планетарного масштабу на кшталт змусити Обаму включитися в нормандський формат і могутньою американською рукою навести там лад, бо Меркель і Олланд "нас зливають".

Отже, складні міжнародні питання мають вирішувати спеціалісти з уряду і без непотрібного галасу в ЗМІ. Луценку ж хочеться порадити поменше гратися в популізм, тим більше міжнародний. Так, політична ніша внутрішньоукраїнських популістів міцно зайнята "Батьківщиною", ляшківцями та "Самопоміччю" і встромитися туди, тим більше партії влади просто неможливо. Але спроба позагравати з електоратом на ґрунті популізму планетарного масштабу може мати не надто гарні наслідки. Адже кожне необережне слово в світі міжнародної дипломатії важить значно більше, ніж в Україні, де балакати перш ніж думати вже давно стало нормою ведення політичної дискусії.

 

Loading...
Loading...