Хто раз на півроку ламає сайт НАЗК

Колапсом з непрацюючим Держреєстром Нацагентство з питань запобігання корупції і Держспецзв'язок дали чудову нагоду опозиції попіаритися

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Хто раз на півроку ламає сайт НАЗК…

Немов хтось наврочив: вдруге за півроку НАЗК перебуває на межі провалу проведення процедури е-декларування. І якщо восени минулого року роботу Держреєстру запускали з коліс через абсолютно необґрунтований тиск з боку "єврооптимістів" та інших "грантожерів", які гнали тільки-но створене агентство в спину, аби пришвидшити процес і відчитатися перед своїми спонсорами за кордоном, цього разу у відповідальних осіб була ціла купа часу, щоб вирішити проблеми, пов'язані з технічною роботою. Проте, таке враження, що за весь цей час ніхто палець о палець не вдарив, щоб система запрацювала так як треба.

І це попри те, що дана тема неодноразово підіймалася на засіданнях Кабміну. Ще у лютому прем'єр-міністр Володимир Гройсман питав голову НАЗК Наталію Корчак про стан справ з роботою системи е-декларування, наголосивши, що агентство повинно якнайшвидше вирішити усі технічні проблеми. При цьому прем'єр заявив про спроби завалити систему електронного декларування. Утім, голова НАЗК так нічого і не змогла гарантувати, і, як показує нинішня ситуація, як на воду гляділа…

Після того, як все чиновництво масово кинулося обійматися питанням заповнення е-декларацій, сталося те, що й минулого разу: сайт банально "ліг". Але якщо тоді його все ж таки змогли вчасно реанімувати, цього разу врятувати ситуацію може хіба що чудо. Тим паче, що замість того, щоб в авральному порядку ліквідувати "пробоїну", сторони знову прийнялися звинувачувати один одного.

Так, НАЗК прокинулося і заявило про те, що вони до поломки немає жодного відношення. Мовляв, уся відповідальність лежить на Державному підприємстві "Українські спеціальні системи", які відповідали за дооснащення обладнанням. "В даний час ДП "Українські спеціальні системи" не надало Національному агентству інформацію про причини перебоїв і вживаються заходи щодо їх усунення. Зараз фахівці НАЗК, відповідальні за IT-напрямок, знаходяться в ДП "Українські спеціальні системи", щоб з'ясувати ці питання", – заявляють у НАЗК.

"Я сама не подала декларацію, тому що чернетка моя висить в системі, і я її подать не можу", пожалілася журналістам очільниця НАЗК Наталія Корчак. Та невже, - подумали декларанти з усієї України, - модернізувати або хоча б тримати систему на штучному диханні до дати закінчення декларування не пробували?

А от у Мінюсті НАЗК прямо звинувачують у провалі е-декларування. "Сьогодні в Кабміні ми зібрали за столом НАЗК, УСС (Спецзв'язок, - Ред) та усіх причетних до функціонування реєстру декларацій, щоб зрозуміти чому знов відбувається зрив процесу подачі декларацій і хто за це понесе відповідальність. Ніхто з керівництва НАЗК не знайшов можливості прийти. Орган колективної безвідповідальності продовжує своєю некомпетентністю руйнувати всю антикорупційну реформу. Раджу всім тим, хто чергову ніч не спить маючи надію потрапити до реєстру фіксувати колапс системи. Будемо вимагати від НАЗК публічної позиції з цього питання", - повідомила заступниця міністра юстиції Наталія Севостьянова.

Цікавим є й іншим момент. Так, завдяки поправкам до закону про е-декларування, які підписані буквально вчора президентом Петром Порошенком, особи, які вперше подають е-декларації, зможуть це зробити до 1 травня. Таке рішення значно спростить ситуацію для переважної більшості чиновників. Йдеться про майже два мільйони осіб, частина з яких, до речі, встигла подати свої декларації ще до відключення Держреєстру. Але є ще близько 110 тисяч чиновників - державних службовців, які займають важливі і особливо важливі посади - президент, міністри, депутати, судді, прокурори, керівники обласних і районних адміністрацій, а також поліцейські – які подавали е-декларації минулого року, і яким треба встигнути до 1 квітня зайти на сайт і ввести потрібні дані.

Що робити тим, хто через технічні проблеми не встигне до 1 квітня, і кому загрожує відповідальність за неподання е-декларації, невідомо. У всякому випадку, у НАЗК відповіді на це немає. Поки ж все це в купі дає чергову нагоду опонентам влади піаритися. Так, нардеп від "Батьківщини" Сергій Власенко не зміг відмовити собі в задоволенні познущатися над "померлим" сайтом НАЗК. "Я для себе вирішив: кожен день по два рази письмово інформую НАЗК про те, що їх сайт не працює (про що вони і самі знають, я сподіваюсь). А якщо сайт не запрацює і до 31 березня, то відправлю їм декларацію в паперовому вигляді", - написав він.

Досить показовою стала переписка у Facebook тієї ж Севостьянової з експертом Віктором Тараном. Листування звелося до того, що представниця Мінюсту звинувачує у всьому НАЗК, а експерт - департамент спецзв'язку. Все це виглядає дуже дивно, оскільки нагадує перекидання м'яча. Насправді, якщо винне НАЗК, яке, до речі, попереджали про проблеми заздалегідь, то його керівництво має відповісти за це. Якщо ж провина зв'язківців, то покарати мають їх. Певним сигналом до того, кого вважають винним на Заході, можливо, стало учорашнє рішення Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яке заявило про зупинку співпраці з НАЗК.

Що слід вчинити першочергово? Підготувати роз'яснення, що робити тим, хто не встигає зареєструвати декларацію до 1 квітня. І зробити це без піару й популізму. Що б не було, як під час запуску цієї кульгавої системи. До е-декларування та його розробників виникло багато запитань ще на тестовому етапі. Частина політиків й експертів тоді тверезо пропонували: давайте не поспішати, розробники "докрутять" програму, а ще краще її взагалі зробити з нуля, враховуючи, як косо воно все пішло, а коли технічних зауважень більше не буде - запустимо. Згадайте, який гвалт тоді підняли наші антикорупціонери, вимагаючи негайного запуску системи. А зараз ті ж люди волають: кругом - саботажники...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme