Протести біля "Героїв Дніпра": Коли почнеться Майдан проти Кличка

Без політичного супроводу всі локальні протести в Києві проти забудов будуть придушені

Протести біля "Героїв Дніпра": Коли почн…

Учорашні протести біля метро "Героїв Дніпра", де забудовник нахабно зводить черговий торговельно-розважальний центр, порушуючи норми безпеки знищив вестибюль у метро та пошкодив саму конструкцію станції, викликали серйозний відклик у соцмережах. Дехто навіть заговорив про те, що цей мітинг в перспективі може перерости у щось більше ніж у локальну акцію. Втім, чи можливий Майдан проти Віталія Кличка, який протягом двох років свого мерства продемонстрував цілковиту лояльність до забудовників в Києві?

З одного боку, нібито для цього є певні підстави: окрім скандалу на метро Героїв Дніпра зараз кияни борються з забудовниками на низці об’єктів. І якщо скандал з забудовою на Святошинському провулку дещо притягнутий за вуха політиками та, зокрема, представниками громадського корпусу "Азов", який влаштував війну з "Київміськбудом" і знайшов для цього привід у вигляді будівельного майданчику в промзоні біля Святошина, то існують інші забудови, де кияни воюють з забудовниками та найнятими ними "тітушками" без всякої політичної складової. Так, можна згадати абсолютно цинічну забудову "УкрБуду" на Нікольській Слобідці, спроби компанії "Житлоінвестбуд-УКБ" В’ячеслава Непопа засипати Качине озеро на Осокорках, знищення скверу на Осокорках заради чергового ТРЦ екс-депутата Київради від "УДАР" Сергія Котвицького. Протести тривають проти знищення Звіринецького скверу на Печерську. Загалом, цей список можна продовжувати, адже зі більш ніж 160 забудов, що зараз відбуваються в Києві, переважна більшість відбувається з кричущими порушеннями будівельних норм.    

Та чи можливий в Києві соціальний вибух? Проблема полягає у розрізненості протестів, кожен з яких живе на своєму "п’ятачку" і не має спільної координації. А без цього жоден серйозний протестний рух не може існувати. А поодинці всіх їх з’їдять забудовники з допомогою київської влади.

Можна скільки завгодно говорити про громадянське суспільство, але це безперспективно без спільного політичного даху. Те, що люди демонструють свою пасіонарність, воюючи – іноді з штахетами – з забудовниками – це хороший сигнал. Втім, без політиків Майданів не буває, як би про зворотне не заявляли деякі громадські діячі восени 2013 року. Допоки до протесаного процесу не долучаються політики (які як завжди діють у власних інтересах), громадські акції стопоряться, не маючи можливості для росту.

Втім, в Києві поки ніхто з політиків не береться за об’єднання локальних громадських рухів. Цьому є одне просте пояснення: при Кличку (як і свого часу при Олександру Омельченку) всі ключові політичні гравці в Києві мають доступ до годівниці. Іншими словами, Київрада – це консолідований орган, який дає змогу "пиляти" столичне майно всім. Тім, хто поближче до корита, дають більші шматки, хто стоїть подалі – менші, але стратегія Кличка полягає у тому, що ніхто в решті-решт не залишається ображеним…

Щоправда, ніхто не може виключати, що це замкнуте коло все ж таки буде порушено. Адже для деяких політиків існує не лише питання "розпилу", але й питання політичних амбіцій. Київ – чудовий майданчик для руху вгору. І рано чи пізно можна очікувати появи київського політика, який справді спробує підтягнути під себе розрізнений протестний електорат й повести його до будівлі за адресою Хрещатик, 36. І тоді Кличку мало не здасться.

Тому вже зараз меру Києва та його команді треба думати про те, щоб підготувати запобіжник. Єдине рятівне коло Кличка – це прийняти нового Генплану Києва. Адже сімулякри у вигляді Детальних планів території (ДПТ), які ухвалює Київрада, киянами сприймаються лише як формалізація для розпилу Києву по частинам. Якщо ж з’явиться чіткий Генплан з усіма викладками та стратегіями розвитку міста, Кличко зможе легко відбивати будь-які звинувачення у хаотичній забудові – адже все буде намальовано на мапі.

Втім, проблема полягає в тому, що запустити новий Генплан зараз вкрай складно. Земля вже роздана, на багатьох ділянках вже ведеться забудова. У разі нового Генплану доведеться або переглядати рішення Київради і відміняти дозвільні документи, або ж підганяти Генплан під ці рішення. В будь-якому разі, це призведе до масових скандалів. Тому у Кличка наразі обрали єдиний варіант існування – ділитися Києвом з усіма…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme