Хто і як допомагатиме Савченко ставати "жертвою вселенської змови"

Виключення Надії Савченко зі складу комітету з питань нацбезпеки – правильний крок, хоча є певні заковики. Які у льотчиці спробують обіграти собі на користь

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Хто і як допомагатиме Савченко ставати "…

Учора комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони все ж таки рекомендував парламенту ухвалити постанову щодо виключення Надії Савченко зі свого складу. Якщо прибрати усю показуху зі скандальними суперечками з Сергієм Пашинським та Андрієм Тетеруком, а також епічне порівняння Савченко себе любимої з самим Ісусом Христом, то комітет прийняв справді абсолютно безпрецедентне рішення. Нікого з комітету таким чином ще не виганяли.

Авжеж, у цій історії є свої нюанси – і політичні, і юридичні. Якщо зупинитися на останніх, то треба враховувати, що хоча в регламенті й написано, що депутата зі складу комітету можна виключати, але самої процедури, за що саме і як це зробити, не зазначено. Подібна прогалина далеко не єдина в головній збірці правил, за якою мають діяти наші народні обранці. Тому регламент ніби й не порушено – десять членів комітету, себто більшість, проголосували за відповідне рішення, але захисники Савченко можуть вчепитися за деталі.

Про те, що нардеп-льотчиця готується до судових розбірок зі своїми колегами, стало зрозуміло з її ж слів. "Якщо народні депутати будуть діяти таким чином, я буду так само, відповідно, навіть хоча б голосування сьогодні регламентного комітету, діяти відповідно до закону, так само судові рішення, судові подання, проти тих нардепів, які намагаються зі мною боротися таким чином", - заявила вчора Савченко журналістам.

Якщо ж говорити про політичний аспект цього питання, то не варто забувати, що рішення комітету є рекомендаційним і його має підтримати мінімум 226 депутатів. А ось тут можуть виникнути фокуси, коли під час голосування несподівано не вистачить голосів. Провал голосування грає на руку Савченко та певних опозиційних сил, які завжди готові дати ляпаса коаліції. Наприклад, в останній момент можуть утриматися представники "Батьківщини". І мотивація їхня виглядатиме дуже навіть правдоподібно: як-ніяк, а Савченко їх колишня соратниця. Хоча, за великим рахунком, саме "Батьківщина", за чиєю квотою в комітет і потрапила Савченко, мала б ініціювати її відкликання чи заміну іншим своїм представником. Влітку на довиборах до фракції Юлії Тимошенко долучилися два нових нардепа Юрій Одарченко та Руслан Богдан,  але обоє вони досі не визначилися з комітетом. Але у "Батьківщині" пішли іншим шляхом – виключила дискредитовану Савченко з фракції і просто вмили руки.

А от у "радикали", можна не сумніватися, точно голосуватимуть за вигнання Савченко з комітету, а Ляшко навіть вимагатиме позбавлення її мандату. При цьому, якби між іншим, в РПЛ не втратять нагоди пошпиняти Тимошенко, нагадавши їй, хто привів Савченко до парламенту.

Не голосуватиме й "Опозиційний блок", - це не його війна. А от "Самопоміч" здатна стати в позу й спробувати заробити на цій темі хоч якісь піарні бонуси. Наприклад, не варто забувати, що члени цієї фракції вимагають складення мандату від "стрілка" Сергія Пашинського. Тому гра може звестися до наступної конфігурації: голоси щодо Савченко в обмін на питання про мандат Пашинського. Або внесення на голосування пакету: погнати з безпекового комітету одним махом і льотчицю, і екс-"регіоналів". Одним словом, було б бажання, а предмет для торгу знайдеться. 

Утім, скоріш за все, 226+ у парламенті має бути. Але чи змінить це щось радикально? По-перше, Савченко вже заявила, що ходитиме на засідання комітету як рядовий депутат, і ніхто нічого не зможе їй зробити. По-друге, вона з великою ймовірністю спробує погратися в суди. Тим паче, в неї є гарні адвокати і радники, той же Ілля Новіков, приміром. Все це виллється у багатосерійне шоу "Савченко - жертва вселенської змови".

Ще одним варіантом розвитку подій може стати порушення проти неї кримінальної справи з поданням про зняття недоторканості. Проте і в цьому сценарії криється вигода для самої Савченко: зняття недоторканності без арешту – нуль. А до арешту ніхто доводити ситуацію не хоче. Чому з нею і далі граються у піддавки? Мабуть не лише тому, що хтось боїться використання цієї теми російською пропагандою. Для того, щоб зрозуміти, хто така Савченко і які сили за нею стоять, варто задати ці питання Тимошенко. А те, що Надія стала першим номером у списку "Батьківщини" не лише через перебування в російському полоні, схоже, зрозуміло всім. 

У сухому залишку маємо наступне: підтримка ВР рішення комітету виглядатиме, як депутатська солідарність, але це не означатиме, що перед Савченко закриватимуть двері до сесійної зали, і що її не пускатимуть в телевізійні ефіри. На жаль, у нас вистачає політиків і грошовитих мішків, яким вигідне протистояння цієї особи з владою. І вони робитимуть все, щоб воно тривало якомога довше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme