Депутати різних фракцій хочуть підвищити відповідальність НБУ перед суспільством, - законопроект

У парламенті зареєстровано законопроект для забезпечення прозорості діяльності Національного банку України та підвищення його відповідальності перед суспільством (№5257)

Ініціаторами документа виступили представники Радикальної партії на чолі з Олегом Ляшком, співавторами стали представники фракцій "Блок Петра Порошенко", "Народний Фронт" і "Самопоміч", повідомляє Depo.ua з посиланням на "ДС".

Законопроект розроблений в рамках реалізації Стратегії розвитку банківської системи до 2020 року, яка була схвалена профільним парламентським комітетом в кінці травня.

За словами співавтора законопроекту, голови Комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергія Рибалка, ключовою метою роботи НБУ повинен бути стійке економічне зростання для підвищення добробуту всіх громадян України.

Він повідомив, що проект пропонує суттєво вдосконалити положення щодо відповідальності керівників НБУ, встановить порядок їх дострокового звільнення.

"Незалежність" НБУ не означає "безконтрольність" і "вседозволеність"! Голова Нацбанку повинен нести персональну відповідальність за результати діяльності НБУ. Визнання діяльності центрального банку незадовільною повинно бути підставою для дострокового звільнення керівників Нацбанку", - сказав Сергій Рибалка.

Він підкреслив, що сьогодні всі рішення в НБУ залежать від однієї людини - голови правління. "Його відповідальність, а також підзвітність перед Президентом і Парламентом, які згадуються в законі, є фікцією. Простою декларацією. Голову НБУ не можна звільнити за негативну роботу - така підстава відсутня в законі. Взагалі не визначений порядок дострокового звільнення керівників НБУ. Це потрібно виправити", - заявив глава фінкомітету ВР.

"Надзвичайно важливий розвиток в НБУ внутрішньої системи "стримувань і противаг". Конституція покладає це на Раду НБУ. Цей орган повинен не тільки розробляти Основні принципи грошово-кредитної політики, але і контролювати їх дотримання. Влада більше року не може призначити Раду Нацбанку. Ми вважаємо, що рівень корупції там настільки високий, що вони бояться допустить до цієї інформації навіть лояльних людей", - сказав Сергій Рибалка.

Він підкреслив, навіть коли Рада НБУ запрацює, йому потрібно дати реальні інструменти для оцінювання роботи регулятора, оскільки сьогодні таких механізмів немає.

"Масове закриття банків призвело до катастрофічного падіння рівня довіри до системи, втрати заощаджень населення, хвилі банкрутств і неплатежів. Діяльність НБУ залишається непрозорою та закритою для громадськості та учасників ринку. Тому ряд змін стосуються підвищення вимог до інформування суспільства про діяльність центрального банку", - заявив Сергій Рибалка.

За його словами, НБУ буде зобов'язаний докладно повідомляти про підстави віднесення банку до категорії неплатоспроможних, та що він зробив, щоб цього не допустить, а також публікувати трирічну звітність такого банку.

Законопроект також передбачається обов'язок НБУ публікувати щокварталу (а при наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи - щомісяця) показники, що характеризують фінансову стійкість банківської системи, обсяги кредитування економіки та заборгованість за кредитними операціями банків. Обов'язковому оприлюдненню підлягають результати аналізу Ради НБУ щодо відповідності поточної ситуації і оперативних рішень Правління Основних принципів грошово-кредитної політики.

"Прийняття цього законопроекту дозволить створити умови для підвищення довіри населення і бізнесу до банківської системи, повернення до конструктивної економічної і фінансової політики, забезпечення взаємодії НБУ з Урядом для вирішення загальнодержавних стратегічних завдань", - резюмував Сергій Рибалка.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme