Чи наважиться Порошенко призначити вибори 24 травня

Після розпаду коаліції у президента Петра Порошенка є три сценарії, якими можна рухатися далі

Чи наважиться Порошенко призначити вибор…

Після виходу "Самопомочі" з коаліції вона юридично припинила існування. Тепер згідно з законодавством, у парламентських фракцій є рівно місяць на те, щоб створити нову коаліцію (хоча це те саме, що пробувати скласти з літер "ж", "о", "а" і "п", слово "щастя"), після чого президент отримає право (не обов’язок) розігнати ВР та оголосити дострокові парламентські вибори. Але це не єдиний сценарій, за яким може діяти голова держави. Власне, в нього є три шляхи, за якими рухатися далі.

Перший сценарій - жити так як є. Тобто в парламенті не створюється нова коаліція, а під кожне голосування вишукується консенсус. Втім, це означає перманентну політичну кризу. Майже недієздатна Верховна Рада та уряд, а також регулярні заклики низки зацікавлених у виборах політиків до президента, щоб той оголосив парламентські вибори. В результаті, окрім негативу Петро Порошенко з цього не отримає ніяких зисків.

Другий сценарій – протягом місяця створити нову коаліцію, теж виглядає досить малоймовірним. Арифметично більшість сформувати можна з БПП та НФ (214 народних депутатів) та Радикальної партії Олега Ляшка (21 нардеп), яка складатиме 235 депутатів. На папері такий варіант нібито виглядає досить реалістичним, тим паче, що Олег Ляшко публічно заявляє про готовність до участі в новій коаліції. Але в реальності варто розуміти, що єдності відносно головного питання – збереження за Яценюком крісла прем’єр-міністра – у БПП нема. До того ж 235 голосів в коаліції – це мало, тоді як існує велика вірогідність того, що з БПП в такому разі вийде група "реформаторів", що знищить нову коаліцію. Теоретично можна спробувати домовитися про іншу компромісну кандидатуру на посаду очільника уряду, але тут "Народний фронт", вочевидь, буде категорично проти.

І, нарешті, третій сценарій, який є в розпорядженні Петра Порошенко – призначити позачергові вибори. Згідно з законом, "позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України". Тобто, у разі такого кроку, якщо за точку відліку взяти сьогоднішнє число, вибори пройдуть 24 травня. Можливо, такий сценарій в перспективі вирішить політичну кризу, втім, і тут існує небезпека: судячи з риторики керівництва МВФ, Україна може залишитися без довгоочікуваного кредиту, адже "фондівці" навряд чи захочуть давати гроші під гарантії в.о. прем’єра Арсенія Яценюка, який буквально за кілька місяців остаточно піде у відставку. Втім, у разі якщо Петро Олексійович все ж таки вирішить питання з МВФ, сценарій перевиборів парламенту виглядає найкращим з вищеозначених.

Яким шляхом піде президент, стане зрозуміло вже дуже скоро. Якщо проваляться переговори з "радикалами", то, скоріш за все, тягнути з перевиборами Порошенку буде не з руки… 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme