5 міфів про прем'єрство Яресько

На управлінця покладають великі надії, але тісні зв'язки з МВФ і США навряд чи дозволять їй продемонструвати більшу свободу дій, ніж міг Яценюк

5 міфів про прем'єрство Яресько…

Вітчизняні ЗМІ заполонили чутки про швидке призначення Наталії Яресько новим прем'єр-міністром замість Арсенія Яценюка, пише "ДС". Навіть посол США в Україні Стівен Пайфер заявив учора, що "за його інформацією з Києва" міністр фінансів отримає посаду голови уряду найближчим часом. При цьому багато експертів і політиків впевнені, що саме Яресько стане тією паличкою-виручалочкою, яка витягне нашу державу з глибокої політичної та економічної кризи. Хоча така впевненість є не більше, ніж помилкою. Адже в Україні триває війна, і країна, як і раніше, залежна від зовнішніх кредитів. Крім того, одна людина не зможе що-небудь змінити в економіці, якщо загальна система управління державою, пронизана корупцією, залишиться колишньою.

Міф 1: Прем'єр Яресько зможе залучити західні інвестиції

Таке переконання базується лише на тому факті, що чинний міністр фінансів має тісні зв'язки в правлячих колах США і в керівництві МВФ. Мовляв, використовуючи свої знайомства, Яресько зможе заманити в Україну великих інвесторів, після чого справи у нас відразу ж підуть вгору. При цьому апологети цього міфу забувають, що інвестиційна привабливість будь-якої країни залежить не від прізвища прем'єр-міністра, а від цілого ряду різних факторів. По-перше, це зрозумілі правила гри - якісне законодавство, відповідна податкова політика і захищена приватна власність. По-друге, низький рівень корупції або її повна відсутність у відповідних сферах. По-третє, преференції, які держава надає тим чи іншим галузям, щоб привернути до них увагу інвесторів. І, по-четверте, в країні має панувати мир. Поки ж на сході України тривають бойові дії і зберігається загроза повномасштабного вторгнення РФ на територію нашої країни, жоден інвестор не ризикне вкласти свої гроші в нашу економіку.

Міф 2: Новий прем'єр здолає корупцію

Арсенія Яценюка, серед іншого, звинувачують у потуранні корупції. І з іменем його можливого наступника пов'язують великі надії на зміну ситуації. В останні дні західні ЗМІ і дипломати в один голос співають Наталії Яресько дифірамби. Наприклад, в одному з останній випусків авторитетна Financial Times написала, що "пані Яресько має хорошу репутацію серед міжнародних партнерів України, які, ймовірно, вважали б очолюваний нею технократичний уряд найкращою гарантією продовження структурних реформ і зусиль на подолання тотальної корупції". Надають магічного значення технократичної місії міністра фінансів на посаді прем'єра і багато вітчизняних експертів. Але, припустимо, що Наталя Яресько дійсно всерйоз візьметься за корупцію, хоча це і малоймовірно з цілої низки причин, в тому числі і зайнятості посадової особи такого рівня. Що в такому випадку вона реально зможе зробити? У разі збереження чинної політичної системи і балансу різних груп впливу у Верховній Раді - практично нічого. Тим більше, що у Яресько немає своєї команди і немає важелів впливу на правоохоронні органи.

Міф 3: Яресько - фінансовий геній

Цей міф про чинного міністра фінансів України базується, головним чином, на її минулому кар'єрному досвіді. Адже Наталія Яресько, до приходу в Кабінет міністрів, багато років керувала великою інвестиційною компанією. У свій час приблизно такий же міф про фінансового генія поширювали і навколо третього президента України Віктора Ющенка, оскільки раніше він очолював Нацбанк. Але в підсумку виявилося, що компетенції цього політика недостатньо для управління державою. І окремі негативні сигнали щодо прем'єрського майбутнього Яресько ми отримали в процесі прийняття податкової реформи та бюджету-2016. У першому випадку фіскальні ініціативи міністерства фінансів викликали бурю обурення у вітчизняного бізнесу, а в результаті їх зарубав і парламент. Прийняти окремі статті проекту Яресько вдалося лише в компромісному законопроекті. Що ж стосується головного фінансового документа країни, то завдяки старанням Мінфіну у бюджеті на поточний рік не тільки не знайшлося місця фінансовій децентралізації, а, навпаки, посилена централізація державних фінансів. Наприклад, якщо раніше єдиний податок поповнював виключно місцеві бюджети, то тепер 25% відповідних доходів йде в центр. Також місцеві бюджети втратили субвенції на погашення різниці тарифів.

Фото: УНИАН

Фото: УНІАН

Міф 4: Яресько в конфлікті з Гонтаревою, тому НБУ буде під жорстким контролем

Раніше в українських ЗМІ окремі депутати і експерти поширювали думку, що Мінфін знаходиться в постійному конфлікті з Нацбанком України. Цей міф народився ще в 2014 році, коли Гонтарева і Яресько щойно заступили на свої посади. Адже тоді, після різкої девальвації гривні, що багато експертів списали на некомпетентність голови НБУ, у Мінфіна виникли серйозні труднощі з пошуком коштів на фінансування ключових державних програм. Насправді ж, Наталя Яресько та Валерія Гонтарева підтримують тісні дружні зв'язки. Це означає, що у разі призначення діючого міністра фінансів на пост прем'єра ні про який баланс стримувань і противаг між НБУ і Кабміном не може бути й мови.

Міф 5: З призначенням Яресько прем'єром почнеться економічний прорив України

Цей міф можна назвати узагальнюючим всі попередні помилки стосовно головного кандидата на посаду голови Кабінету міністрів. Насправді ж ніякого економічного прориву з прем'єром Наталією Яресько не може бути за визначенням. Сама міністр фінансів прекрасно розуміє, що вона очолить технічний уряд, який, на відміну від команди Арсенія Яценюка, не буде пов'язаний певними ідеологічними парадигмами. З однієї сторони це дасть їй більш широкий простір для маневру в просуванні потрібних кадрів на ті чи інші міністерські посади. З іншого - ускладнить голосування за ці кандидатури в парламенті. У результаті може виявитися, що Яресько - прем'єр без міністрів, що спровокує її на швидку відставку. Мовляв, не хочете давати згоду на призначення моїх протеже, я йду. Тим більше, що в Україні цього управлінця особливо нічого і не тримає.

В цілому, очікувати від прем'єра Яресько якихось радикально відмінних дій від того, що робить Арсеній Яценюк, також не варто. Головним чином тому, що Україна все так само залишається залежною від волі західних кредиторів. А саме вони диктують нам, які реформи приймати і як складати бюджет і продовжать диктувати за будь-якого прем'єра, в тому числі і Яресько. Тому новий голова уряду не буде особливо відрізнятися від старого. Хіба що, буде менше виступати по ТБ і красиво розповідати про те, як йому важко і як його героїчні труди не дозволяють країні стати банкрутом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme