Зростання частки дешевих сигарет до 10% обійдеться держбюджету втратою в мільярд гривень, - фінансист

Різке підвищення акцизів на сигарети на тлі істотного падіння доходів населення призведе до зміни структури споживання, що є проблемою для бюджету

Зростання частки дешевих сигарет до 10%…

Про це ГолосUA заявив фінансовий аналітик Ерік Найман, передає depo.ua.

"Держбюджет на 2017 рік є ключовим в умовах тривалої стагнації економіки України. Різке його погіршення невмілими діями може зруйнувати досягнуту крихку стабільність і перевести економіку з стагнації в стагфляцію. Якщо це станеться, наступною метою для валютного курсу гривні стане 60 грн за долар в 2019 році або навіть раніше", - написав експерт.

При формуванні державного бюджету на наступний рік Мінфін знову обговорює можливість серйозного підвищення акцизів на сигарети.

Міністерство фінансів посилається на Угоду про Асоціацію з ЄС, згідно з яким передбачено зобов'язання України підвищити акциз на сигарети до європейського рівня - 90 євро за 1000 штук. При поточному курсі гривні це буде 54 грн за пачку сигарет (зараз акциз 10 грн за пачку).

"Вже відомий факт, що різке підвищення акцизів, яке відбулося останнім часом на тлі не менш істотного падіння доходів населення, призвело до зміни структури споживання - частка дешевих сигарет зросла з 50% у 2010 році до 80% зараз. Ще одне різке підвищення акцизів посилить цю тенденцію. А це проблема для бюджету, оскільки податки з дешевих сигарет набагато нижче, ніж з дорогих", - пояснює Е. Найман.

Зміна структури споживання у бік більш дешевих сигарет всього на 1% навіть при поточному рівні оподаткування обходиться держбюджету втратою 84 млн грн в рік. Очікуване зростання частки дешевих сигарет до 10% таким чином обійдеться держбюджету України втратою майже 1 млрд грн.

Мінфін, маючи намір знову збільшуючи акцизи на тютюнові вироби, тільки прискорює структурну зміну ринку і посилює проблему.

Окреме реальне побоювання викликає загроза різкого збільшення частки тіньового ринку сигарет, з якого бюджет України взагалі нічого не отримує. Якщо в останні роки за рахунок адміністративних заходів (у тому числі закриття тіньових фабрик) вдалося збити частку тіньового ринку до 3%, то в умовах низького акцизу на Росії і Білорусі і з урахуванням напівпрозорої кордону з Росією на Сході можна очікувати стрибка тіньового ринку з 3% до 50%.

"Це потрійний удар по Україні - та фінансування агресора (головним джерелом контрабанди стане Росія), і спад виробництва і втрата робочих місць в Україні, і різке падіння надходжень до держбюджету від акцизів на сигарети, на десятки мільярдів гривень в рік. А це буде непоправна втрата для бюджету, яка може спровокувати спочатку неконтрольовану емісію гривні (для заповнення виникла дірки в доходах бюджету і "несподіваного" дефіциту бюджету), а потім соціально-політична криза", - прогнозує аналітик.

За його словами, підвищувати акциз необхідно плавно і першою метою поставити середній рівень акцизів не в ЄС, а в ЄАЕС - 32 євро за 1000 штук або 19 грн за пачку. Це дозволить уникнути напливу контрабанди з Росії, різке збільшення тіньового ринку та втрати десятків мільярдів гривень бюджетних надходжень.

"Європейський рівень акцизів можна буде ставити метою за умови відповідного збільшення доходів населення. Якщо поспішити, ми отримаємо знову ж різке зростання тіньового ринку та самосаду (аналог самогоноваріння), що знову ж таки вдарить по держбюджету і економіці України", - стверджує Е. Найман.

На думку фінансиста, необхідно ввести мінімальні ринкові ціни на сигарети, що дасть до бюджету вже зараз 2-2,5 млрд грн у рік. Ринок алкоголю вже показав успішність введення даної міри. Також слід вирівняти рівні акцизів для дорогих і дешевих цигарок. Діюча практика більш низького акцизу на дешеві сигарети стимулює виробників і споживачів йти від сплати понад дорого акцизу міграцією в дешевий сегмент, що стабільно зменшує податкові надходження в бюджет. При існуючій практиці, чим вище Мінфін піднімає акцизи на сигарети, тим менше грошей він отримує (без урахування інфляційної надбавки до ціни).



Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme