Водна кабала: «Київводоканал» розводить городян на гроші і нерви

Кияни почали масово отримувати від своїх ЖЕКів, ОСББ і житлових кооперативів повідомлення про те, що термін дії їх лічильників гарячої і холодної води закінчився. При цьому мешканців просять в терміновому порядку до кінця року провести перевірку своїх лічильників. Інакше вважатиметься, що лічильників в квартирі немає, і щомісячний платіж за воду налічуватиметься на кожну прописану людину

Водна кабала: «Київводоканал» розводить…

Мотивація рублем

Точної статистики, скільки в Києві перевірених лічильників, у «Київводоканалу» немає. В той же час, за оцінками незалежних експертів, тільки кожен п'ятий лічильник в столичних квартирах відповідає вимогам комунального підприємства. Для «Київводоканалу» це прямі збитки, оскільки несправні лічильники не показують реальної кількості використаної споживачем води. Втрачати на цьому гроші підприємство не хоче. А щоб мотивувати киян приносити свої вимірювальні прилади на перевірку, погрожує знімати нестандартизовані лічильники з обліку.

«Житлові організації надаватимуть звіт, в яких квартирах встановлені прилади без метрологічної атестації. Ми знімемо такі лічильники з обліку, і по них не можна буде вести облік витрати води. А власники квартир не отримають квитанцію, в якій є віконце для заповнення витрати води. Замість цього прийде квитанція, де буде вказана сума до сплати, виходячи з будинкового розподілу факту», - говорить директор розрахункового департаменту «Київводоканалу» Станіслав Каплуненко.

Затягувати з таким нововведенням підприємство не збирається. Частина киян вже в листопаді отримає платіжки з більшою сумою до сплати. «У листопаді мешканці близько 100 будинків отримають інші квитанції на воду», - заявляє Каплуненко, мотивуючи це тим, що усі існуючі до цього лічильники в цих багатоповерхівках визнані непридатними для використання. Для цих споживачів єдиний спосіб уникнути переплати за невикористану воду - повірити свої лічильники на придатність або встановити нові прилади виміру.

Механізм повірки

Процес повірки квартирних лічильників води - справа морочлива. Спочатку людині треба зняти прилади, заздалегідь викликавши для цього слюсаря з ЖЕКу. Потім власник несе свої лічильники в одну з 16 атестованих «Укрметртестстандартом» організацій і здає на перевірку інженерам-контролерам. Вони провозяться з приладами хвилин 13. За цей час інженери проганяють через лічильник під тиском ортофосфорну кислоту, содовий розчин і чисту воду. Плюс дивляться, чи правильно вимірювальний прилад порахував обсяг прогнаної через нього рідини.

Але це тільки перший етап перевірки. Далі контролери відправляють отримані під час тестування дані в «Укрметртестстандарт» для оформлення документу про перевірку. І триває обробка цих даних цілий тиждень. Якщо лічильники визнаються придатними, «Укрметртестстандарт» видає власникові квартири «довідку про придатність вимірювальної техніки». Тоді киянин забирає свої лічильники і знову за допомогою слюсаря монтує їх у своїй квартирі на стояках холодної і гарячої води. Завершальний етап усієї процедури - опломбування лічильників фахівцем місцевого ЖЕКу. Якщо ж якийсь з лічильників визнаний непридатним, людині залишається тільки одне - викинути прилад, оскільки використовувати його вже не можна. Уникнути цієї тривалої процедури можна, тільки купивши новий лічильник холодної або гарячої води. Тоді залишиться тільки встановити і опломбувати його.

Процедура перевірки лічильників не лише тривала, але і дорога. По-перше, демонтаж кожного лічильника обійдеться мінімум в 150 грн. За перевірку треба буде заплатити ще 51,38 грн. Разом, за перевірку лічильників холодної і гарячої води доведеться викласти мінімум - 402 грн 76 коп. Плюс до всього доведеться платити за гарячу і холодну воду за загальним тарифом за той тиждень, поки лічильники знаходилися на перевірці. А якщо лічильник визнаний непридатним - ще і за купівлю нового вимірювального приладу. І це трапляється досить часто. «Кожен другий лічильник гарячої води, як правило, визнається непридатним», - констатує Володимир Чернявський, голова правління ОСББ «Осокорки - Київ». При цьому фахівці стверджують - якщо лічильнику більше 10 років, його взагалі немає сенсу повіряти, треба відразу міняти. Як з'ясував ДеПо, найдешевший лічильник води на столичних ринках коштує 130-150 грн, середня ціна - 300-400 грн, а то і усі 600.

Мільйони на повірці

«Я б рекомендував не морочитися з перевіркою, а просто замінити свої лічильники на нові, якщо їм більше чотирьох років від народження. Буде швидше і дешевше», - радить ДеПо голова правління одного з житлових кооперативів Києва.

А ось контролерам подібний підхід не подобається. Пряме питання ДеПо на цю тему було проігнороване. Воно і зрозуміло - адже перевірка лічильників справа вигідна. Арифметика наступна: в Києві більше 10 тис. будинків. У кожному з них в середньому близько 100 квартир. Навіть якщо припустити, що тільки в половині житла встановлені лічильники гарячої і холодної води, виходить 1 млн приладів, що підлягають перевірці. А це 50 млн грн, які розподіляться між 16 атестованими «Укрметртестстандартом» організаціями. Заявити про те, що лічильники вигідніше просто замінити, - означає втратити ці гроші.

І ще. Експерти ринку не розуміють, чому «Укрметртестстандарт» дозволив проводити перевірку квартирних лічильників такій маленькій кількості організацій. Київ - велике місто, і їх повинно бути не менше 100. Інакше не уникнути величезних черг з тих, що бажають повірити свої прилади обліку води. У «Укрметртестстандарті» з цим не згодні. «Ми впораємося», - запевняє заступник генерального директора «Укрметртестстандарт» з метрології і наукової діяльності Юрій Кузьменко.

Фото: Оля Камєнєва, Сергій Кузнєцов/ДеПо

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme