В Україну можуть повернутися дохідні будинки

До парламенту внесено законопроект № 3594, яким пропонується ввести поняття муніципального орендного житла

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на finance.ua.

На думку авторів документа, масове будівництво об’єктів, які будуть використовуватися виключно для тимчасового проживання, допоможе сформувати в країні цивілізований ринок оренди.

"Ми пропонуємо розглядати такі будинки як єдині об’єкти власності, а не просто сукупність окремих квартир. Єдиним призначенням таких будівель може бути виключно здача житла в оренду", — сказала один із співавторів законопроекту, народний депутат Альона Бабак.

Зараз левова частка вітчизняного ринку оренди житла перебуває в тіні. Згідно з офіційною статистикою, житло в нашій країні винаймає всього 410 тис. сімей, а це трохи більше 2,5% від загального числа домогосподарств. Але насправді орендувати квартири змушені набагато більше українців. Точні цифри експерти не озвучують, але, зрозуміло, що мова йде про сотні тисяч безпритульних громадян.

Тільки у черзі на отримання житла зараз стоять, за даними Держкомстату, понад 660 тис. сімей. Тож показники оренди квартир у нас, схоже, не нижчі, ніж, приміром, у Європі чи США. Там таке житло займає значну частку загального фонду. Скажімо, в Швейцарії цей показник становить 70%, Німеччині — 57%, США — близько 50%, Голландії — 46%, Швеції — 40%, Франції — 36,5%, Великобританії — 30%.

"Особливо багато квартир винаймають у мегаполісах: у Берліні — 8%, Амстердамі — 86%, Женеві — 85%, Відні — 76%, Нью-Йорку — 70%", — зазначає Бабак. Нардеп бачить головні мінуси нашого ринку орендного житла в незначній і малодоступній пропозиції, а головне, абсолютній нерегульованості державою. У підсумку власники малюють ціни на оренду квартири зі стелі.

"У розвинених країнах орендні ставки не перевищують 25-30% від середньої заробітної плати, в Україні ж квартира економ-класу коштує на рівні середньої по регіону місячної зарплати", — йдеться в законопроекті.

Зробити орендне житло доступнішим пропонується за рахунок будівництва муніципальних і дохідних будинків. Перші будуть являти собою багатоквартирні житлові об’єкти, що віднесені до фонду територіальної громади, другі можуть належати юридичним або приватним особам.

Орендну плату за квартири в муніципальних будинках пропонується жорстко регулювати. Якщо документ ухвалять, щомісячна плата за таке житло встановлюватиметься раз на рік органом місцевого самоврядування, а її розмір не повинен перевищувати 3% відновлюваної вартості муніципального будинку. Це теж не безкоштовно, але все ж набагато дешевше нинішніх розцінок. Приміром, якщо в столиці умовна ціна квадратного метра в новобудовах економ-сегмента зі скромним ремонтом коштує близько 20 тис. грн., 3% від цієї суми — це близько 600 грн./кв. м на рік, або 50 грн./кв. м на місяць. Тобто знімна одиничка площею 35 кв. м буде коштувати близько 1750 грн./місяць. Зараз за таку просять вдвічі дорожче.

Відповідно до законопроекту, на орендоване житло в муніципальних будинках зможуть претендувати лише громадяни з низьким доходом: самотні українці, які отримують не більше 175% прожиткового мінімуму (зараз це 2327,5 грн. на місяць) або сім’ї, що мають менше 125% прожиткового мінімуму (1662,5 грн.) на людину.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme