У Києві відбувся Форум за детінізацію економіки

Учасники форуму назвали детінізацію економіки ключовим завданням на 2017 рік

У Києві відбувся Форум за детінізацію ек…

21 грудня в Києві відбувся третій форум підприємців "Білі починають і виграють" під слоганом "Залучимо інвестиції разом". Організатором стала Українська Бізнес Асоціація, запросивши до розмови про інвестиційну привабливість країни успішних і активних підприємців та їх профільні спільноти.

У 2017 році Україна зіткнеться з низкою серйозних викликів, які ставлять під сумнів її державну стійкість, - сказав, відкриваючи форум, президент Української Бізнес Асоціації Володимир Чеповий. - Реакцію на ці ризики необхідно продумувати нам разом - експертам, чиновникам, лідерам реального сектора ринку. Ми впевнені, що складність ситуації, в якій опинилася Україна, вимагає радикальних кроків щодо детінізації, оскільки від можливого економічного колапсу постраждають усі.

У Києві відбувся Форум за детінізацію економіки - фото 1

Учасники форуму неодноразово відзначали, що сьогодні однією з ключових проблем України є контрабанда, яка стала загрозою існуванню держави, оскільки там «крутяться» десятки мільярдів доларів, що не дозволяє державі ефективно виконувати навіть базові функції. При цьому контрабанда і схеми по її «кришуванню» б'ють по компаніям, які ведуть відкритий бізнес, тобто платять податки в бюджет. Під час форуму відбулося підписання меморандуму коаліції «За детінізацію економіки» провідними профільними асоціаціями  підприємців країни.

Підтримку реальним реформам, що зменшують  тінь на їх профільних ринках, раніше або публічно на форумі задекларували Українська асоціація виробників, Асоціація «Українські імпортери побутової електроніки», Українська фруктова компанія, Українська Бізнес Асоціація, Турецько-український союз підприємців і промисловців, Асоціація підприємств інформаційних технологій України , Асоціація платників податків України.  Члени коаліції «За детінізацію економіки» підписали на форумі меморандум, який визначає основні напрямки діяльності їх підприємств як лідерів у своєму середовищі і соціально відповідальних компаній.

Учасники форуму проаналізували прийняту норму в бюджетоутворюючих законах про необхідність використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО,

простіше - касових апаратів) для торгівлі складними побутовими товарами з гарантійним талоном. Обсяг недонадходжень до держбюджету від цього сектора ринку - від 1,2 млрд грн (якщо прийняти за основу частку чорного ринку побутової техніки в мінімальних 15% за оцінками Європейської Бізнес Асоціації) до понад 10 млрд грн (на думку незалежних експертів цього ринку).

«Ми, як коаліція, публічно підтримали ініціативу законодавців і вітаємо її в бюджетоутворюючому законі №5132, за який було проголосовано цього тижня у Верховній Раді України, - зазначив під час форуму Олександр Громико, засновник коаліції« За детінізацію економіки ». –  Ринок непродовольчих товарів України з найбільшим обігом грошей - сектор складної побутової техніки і електроніки - показав наразі дивовижну динаміку: частка чорного ринку тут  виросла до 35% (за офіційними даними) та до 60% за даними від незалежних експертів.

«Наразі  для ФОПів першої та другої групи, що торгують технікою на ринках і онлайн, створені комфортні, а по суті - пільгові умови. Але використовують цю можливість собі на благо й великі продавці, - так коментував ситуацію експерт з питань податкової та митної політики реанімаційного пакету реформ В'ячеслав Черкашин. - Вони задіюють для оптимізації податків десятки, а в деяких випадках і сотні ФОПів і через них ведуть діяльність від імені одного магазина».

Негативні наслідки цього процесу раніше проаналізував Тарас Козак, засновник Інвестиційної групи «УНІВЕР»: «Великий попит на контрабанду при імпорті», «скручування», які дозволяють махінації з ПДВ, витіснення з ринку легального бізнесу через неконкурентні умови (« схемщики» економлять до 15-20% в ціні товару)». На його думку, в законі №5132 запропоновано певний компроміс - зобов'язати ставити РРО тільки там, де йде торгівля серйозним товаром, що  має гарантійний період. 

Чесним підприємцям нема чого боятися касових апаратів, розповів учасникам форуму президент Асоціації платників податків України Григол Катамадзе».

Противники закону акцентували увагу на тому, що нібито введення РРО зашкодить дрібним підприємцям на ринках, але, за оцінками експертів, на ринках зараз продається близько 3% техніки. Понад 97% техніки продається через ті інтернет-магазини, які подрібнили  свій бізнес і працюють через ФОП. Саме тому мова в законі №5132 йде про складні побутові товари, а не про будь-які інші товари на ринку. «Відповідальна позиція щодо касової дисципліни повинна бути такою: прийняв готівку за складний побутовий товар - потрібно провести операцію з РРО, а не ховати кеш в кишеню», - зазначив директор Палати податкових консультантів Віталій Смердов.

«У Грузії, як і у всіх цивілізованих країнах, касові апарати використовують скрізь, навіть поліцейський на дорозі бере штраф за перевищення швидкості готівкою за допомогою портативного РРО, через 5 хвилин - ви вільні, а в Україні 30 хвилин вас тримають для складання протоколу порушення», - розповів учасникам форуму президент Асоціації платників податків України.

Учасники форуму нагадали, що наразі  вартість РРО вполовину нижче, ніж вартість термопринтера, яким зазвичай користуються ФОПи при друку чека для покупця. А прийняття законопроекту №4117, що дозволяє використовувати в якості касового апарату смартфон або планшет, дозволить скоротити витрати на придбання та обслуговування касового апарату більш ніж в три рази. Члени Коаліції вже підтримали цей проект і розраховують на його прийняття в цілому на початку 2017 року. 

Ліки від тіні

Олександр Громико виступає також за фіскалізацію всіх ризикових товарів за якими гарантовано перевищується ліміт 1млн грн на рік, такі як брендові марки одягу і взуття, ювелірні вироби та хутра, меблі і будматеріали, ліки. З останніми  просто катастрофічна ситуація, тому що якщо iPhone заїжджає контрабандним шляхом без сплати податків, але при цьому оригінальний, то в ліках частка фальсифікату в аптеках, де не видають фіскальні чеки, досягає 30%.

Слідом за ринком складної техніки про необхідність контролю за торгівлею з боку держави вже  заявили члени громадської спілки Аптечна професійна асоціація України. Вони висловили підтримку пропозицій, які передбачають впровадження обов'язкового застосування РРО всіма суб'єктами господарювання при реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також запропонували доповнити цей список. "Сьогодні на українському фармацевтичному ринку через недобросовісних підприємців реалізуються фальсифіковані та неякісні ліки. Цю ситуацію необхідно змінити, поширивши сферу застосування РРО також і на лікарські засоби", - сказано в листі на ім'я президента України і керівників інших гілок влади. Учасники форуму відзначили, що має сенс не тільки боротьба за детінізацію економіки, а й консолідація білого бізнесу, вироблення спільних позицій з боку крупного, середнього і дрібного бізнесу щодо податкової політики держави.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme