Реструктуризація боргу. Чому уряд знову програв PR-війну

У четвер Рада голосуватиме за реструктуризацію боргу. По суті виграшне для уряду питання стане черговим приводом для розколу коаліції

Вадим Денисенко
політолог
Реструктуризація боргу. Чому уряд знову…

І головна причина - бажання сказати півправди, прикрасивши проблему не дуже чесними графіками і цифрами

Суть питання

Протягом останнього часу вже писано і переписано про реструктуризацію боргу. Якщо коротко повторити все вище сказане - нам списують 20% боргу (приблизно 3,6 млрд доларів). Взамін, Україна через чотири роки платитиме кредиторам певний відсоток від ВВП країни, якщо ВВП виросте до 125 млрд доларів і економіка ростиме більше ніж на 4% в рік.

Помилки уряду:

1. Зараз ВВП України складає 85 мільярдів і, на перший погляд, до 125 млрд нам рости і рости. Але при цьому уряд забуває сказати, що доларовий еквівалент ВВП різко впав через рекордну інфляцію (за 7 місяців інфляція склала 39%). Окрім того, ВВП Білорусі зараз складає 124 млрд, а тому говорити, що для нас це щось далеке і неможливе - як мінімум неправда.

2. Всю свою стратегію просування в масовій свідомості переваг реструктуризації уряд повів на не зовсім чесній основі. Урядовці на всі лади почали кричати про те, що в світі ВВП в середньому росте менше ніж на 4%, а середній ріст ВВП України за останні 23 роки склав 3.5%. На перший погляд це правда, але це лише частина правди. Бо з 2000 по 2008 рр. ВВП України ріс значно вище 4% в рік. А якщо ми дивимося на ріст ВВП в різних країнах, то некоректно нас порівнювати з ситою Європою. Так, у Монголії ВВП росте на 6%, а у Парагваї - на 7%. Простіше кажучи, ну не можна давати такі сумнівні аргументи, якщо ти не вважаєш, що навколо тебе одні ідіоти.

Що треба зробити?

Як би це смішно не звучало треба було говорити правду. Без прикрас і вигадок. У чому полягає правда? Перш за все в тому, що нам списали 3,6 млрд, але взамін ми заплатимо значно більше. Проте, зараз нам дають передишку на чотири роки і це дасть реальну можливість виборсатися з кризи. Якщо ми на це не підемо - у нас буде дефолт і до кінця року можуть зависнути всі бюджетні платежі, нас чекає серйозна економічна, соціальна і політична криза. Результатом якої стане ціла низка перевиборів, збільшення бандитизму і реальне глибинне розбалансування всієї державної машини. І мені цікаво, що б на пряме запитання "Чи готові ви взяти пряму відповідальність за те, що протягом наступних місяців будуть жорсткі проблеми з виплатою зарплат і пенсій?", відповідали б Тимошенко, Ляшко, Бойко, Садовий і т.д.

Що ще мав сказати уряд? Він мав дати чесні розрахунки того, скільки переплатить Україна за наступні 20 років (точніше з 2020 до 2040 рр). А чесні цифри складають від 8-10 (при рості трохи більше 4%) до 28-30 млрд доларів (при рості в районі 6%). Все залежить від того, як ростиме економіка (найстрашнішу цифру дав Віктор Пинзеник, який нарахував 80 млрд, але ніде в світі економіка не росте 20 років по 10 відсотків в рік). Багато це чи мало? В найдорожчому реалістичному варіанті це приблизно один мільярд доларів в рік.

І останнє. Наталя Яресько заявляла, що наші борги по державним цінним паперам, як вона вважає, частково належать сім'ї Януковича. Минуло три місяці від тієї заяви. І тиша.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme