НБУ може обмежити імпорт, щоб зупинити падіння гривні - ЗМІ

Національний банк України може порекомендувати Міністерству економічного розвитку і торгівлі обмежити імпорт, щоб утримати курс гривні

НБУ може обмежити імпорт, щоб зупинити п…

Про це заявила голова НБУ Валерія Гонтарєва на зустрічі з керівниками 40 найбільших банків, пише «Капитал» з посиланням на одного з банкірів, передає ДеПо.

«Національний банк може звернутися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі з рекомендацією визначити критичність імпорту. Окресливши перелік товарів, ввезення яких у країну є критично важливим, і посиливши умови імпорту для інших, Мінекономрозвитку повинно допомогти скоротити попит на валюту з боку імпортерів. Це послабило б девальваційний тиск на гривню, курс якої не перестає з 5 листопада кожного дня оновлювати історичний мінімум, і допомогло б його утримати від падіння нижче позначки в 16 грн за долар США», - йдеться в повідомленні.

Складання переліку товарів критичного імпорту, які можна ввозити в країну без сплати ПДВ, уряд активно практикував у 1990-ті.

Після вступу до Світової організації торгівлі Україна відмовилася від цієї практики. Щоправда, у найважчі для економіки моменти були спроби до неї повернутися. Зокрема, восени 2008 року, коли у світі була глобальна фінансова криза, що підірвала зовнішній попит на український експорт, а в Україні - банківська криза і девальвація гривні. Тоді Кабінет Міністрів на чолі з Юлією Тимошенко розглядав можливість складання списку критичного імпорту та обмеження ввезення в країну товарів, що не потрапили в число вибраних.

Життєво необхідною продукцією планувалося назвати нафту, газ і нафтопродукти, какао-боби, пальмову олію та іншу сировину для харчопрому, а також обладнання, що не виробляється в Україні.

Як уточнював тодішній міністр економіки Богдан Данилишин, критичний імпорт отримав би митні пільги і був би звільнений від сплати ПДВ. Але ініціатива з критичним імпортом була розкритикована бізнесом і не реалізована повною мірою. Уряд обійшовся точковим обмеженням імпорту для окремих видів продукції, без введення поблажок для пріоритетного імпорту.

Піти на такий радикальний захід знову Нацбанк може, якщо найближчим часом експортери не почнуть повертати виручку в країну і не збільшать пропозицію валюти на міжбанку.

Як повідомляв ДеПо, раніше голова НБУ Валерія Гонтарева заявила, що Україна більше не житиме за фіксованим курсом (долара).

Нагадаємо, що гривня вже другий тиждень продовжує девальвувати. Вчора НБУ встановив офіційний курс гривні щодо долара на рівні 15,7713 грн/долар, знизивши його на 97 коп.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme