Майно Росії в Бельгії та Франції арештували через ЮКОС

На всі російські установи в Бельгії, крім дипломатичних представництв, накладено арешт

Майно Росії в Бельгії та Франції арештув…

Це зробили судові пристави на виконання рішення третейського суду в Гаазі, який минулого літа задовольнив позов групи Group Menatep Limited, що представляла інтереси колишніх акціонерів збанкрутілих державою нафтокомпанії ЮКОС, передає depo.ua з посиланням на "Коммерсант".

Арешти в Бельгії відбуваються в інтересах ЮКОСа International Limited, на яку припало близько $ 1,8 млрд з відсуджених $ 50,2 млрд. Росія має намір оскаржити арешт, але зробити це можна лише через бельгійське правосуддя.

В документах, що надійшли від приставів зазначено, що арешт зроблений на підставі рішення третейського суду в Гаазі від 18 липня 2014 року. Арешти в Бельгії пов'язані зі стягненням суми для Yukos International. Пристави уточнили, що позивач "має серйозні побоювання щодо можливості отримати належну йому суму, зокрема, через систематичне відмови РФ виконувати винесені проти неї судові рішення та враховуючи ставлення РФ до даного рішення".

У списку російських установ, що потрапили в поле зору приставів, перераховані практично всі великі банки, зареєстровані в Бельгії, і навіть такі організації, як "Євроконтроль", що регулює повітряний рух над Європою. Приписи отримали також всі російські представництва, включаючи архієпископства Брюссельського і Бельгійського представництва РПЦ, а також представництва недержавних організацій та ЗМІ.

Всі організації, внесені до списку, зобов'язані у двотижневий термін заявити про грошові кошти, що знаходяться в їхньому розпорядженні, та майно Російської Федерації і борги перед РФ. Або про відсутність у них державного майна та боргів.

Серед підстав для арешту згадується також інше судовий розгляд - наприкінці липня 2014 Європейський суд з прав людини, також за позовом GML, стягнув з Росії на користь екс-акціонерів ЮКОСа ще більше € 1,8 млрд. Виконувати його, як і рішення суду в Гаазі, РФ відмовилася.

"ЄСПЛ зажадав у РФ представити план виплати всієї суми, зазначеної в його рішенні (більше мільярда євро), не пізніше 15 червня 2015 і погашення судових витрат не пізніше тієї ж дати", - йдеться в документі, розісланому приставами.- Ніякого плану в установлений термін не представлено, і ніяких виплат не вироблено".

Крім того, "російський уряд неодноразово заявляло, що вважає судове рішення чисто політичним", і в бюджеті РФ на 2015 рік немає ніяких вказівок на виконання рішення ЄСПЛ. Також група депутатів Держдуми направила в російський Конституційний суд (КС) запит з проханням оцінити "можливості визнання та виконання" постанов ЄСПЛ такими, що суперечать положенням російської Конституції і правовим позиціям самого КС, що дозволить не виконувати їх.

В свою чергу в Європейському суді з прав людини спростували свою причетність до арешту російського майна в Бельгії.

У Раді Європи фактично дистанціювалися від ініціативи бельгійської влади.

"Позиція Ради Європи полягає в тому, що Росія, згідно з постановою комітету міністрів, повинна була 15 червня надати план дій щодо виконання рішення ЄСПЛ про виплату € 1,86 млрд у справі ЮКОСа. Комітет міністрів нічого не отримав від РФ в термін і постановив знову повернутися до розгляду цього питання у вересні", - повідомило джерело видання.

Партнер міжнародної юридичної фірми Baker & McKenzie Володимир Хвалей пояснив, що рішення про накладення арешту не може бути примусово виконано, поки державний бельгійський суд не видасть на нього виконавчий лист.

"Так що ці дії можна розцінювати як забезпечувальні заходи з метою звернення стягнення на майно РФ надалі, - говорить Володимир Хвалей.- На майно недержавних компаній у цій ситуації може бути накладено арешт, якщо, наприклад, вони отримували фінансування з російського бюджету і ці гроші ще не повністю освоєні". 

Існує також версія, що інформаційна хвиля, яка прокотиться після акції бельгійської влади, спрямована на те, щоб відлякати від Росії міжнародних інвесторів, показавши їм, що Росія - ненадійний партнер. 

Так чи інакше, але рішення про арешт майна було прийнято за день до початку роботи Петербурзького міжнародного економічного форуму (ПМЕФ), повістка та тональність якого, швидше за все, помітно зміняться через дії влади Бельгії.

Пізніше стало відомо, що Франція слідом за Бельгією заарештувала активи Росії за позовом ЮКОСа. Цю інформацію в четвер офіційно підтвердив помічник президента Росії Андрій Бєлоусов. "Ми будемо оскаржувати ці рішення і по Франції, і по Бельгії, по всіх країнах. Все, що стосується реалізації рішень Гаазького суду, - ми вважаємо, що там був допущений цілий ряд юридичних неточностей, будемо, звичайно, заперечувати", - зазначив Білоусов.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme