Чому Мінфін Росії сказився від МВФ

Стосунки у любовному трикутнику МВФ-Україна-Росія дійшли до скандалу і погроз судовим процесом

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому Мінфін Росії сказився від МВФ…

Причиною стало прийняте учора рішення Ради директорів фонду дозволити продовжувати фінансову підтримку фондом країн, які мають суверенну заборгованість.

Таке рішення дозволить Україні й надалі отримувати фінансування МВФ, навіть якщо вона пропустить виплати по тримільярдному "боргу Януковича", про реструктуризацію якого Київ давно, але безуспішно намагається домовитись з Москвою.

Рішення викликало практично істерику навіть у поміркованих російських фінансистів, на кшталт чинного керівника російського Мінфіну.

"Рішення про зміну правил (кредитування МВФ – ред.) видається поспішним і упередженим. Приймається винятково на шкоду Росії і в цілях легалізації можливості Києва не платити за своїми боргами" – роззлючено заявив Андрій Силуанов. Додавши, що РФ буцімто запропонувала свій варіант реструктуризації боргу України, який був проігнорований.

"Але нам запропонували вести переговори разом із комерційними кредиторами. Це неконструктивний діалог, коло замкнулося. В цих умовах нам не залишається іншого вибору, окрім як використовувати всі можливості захисту своїх прав як кредитора. Ми готуємо документи для звернення в суд", - заявив очільник російського Мінфіну.

З ким саме збирається позиватись Росія, і в чому полягатиме суть позову, Силуанов не повідомив. Можливо, мова йде про позов проти України – яка і не заперечує наявності боргу і своєї готовності його повернути. При першій же можливості.

Можливо, Росія спробує подати позов проти Ради директорів МВФ за вчорашнє рішення – хоч тут із формулюванням суті претензій буде іще складніше. Бо надання коштів комусь, хто має борг перед третьою стороною, не входило в список карних злочинів від часів царя Хаммурапі і до моменту створення МВФ.

Врешті, яким би не був креатив російських юристів, реального впливу на хід подій він не вчинить. Хоча б тому, що судовий процес однозначно затягнеться на роки, впродовж яких Україна або віддасть борг – або оголосить дефолт і без допомоги російської сторони. Тому заява Силуанова – це радше жест відчаю, ніж демонстрація можливості на щось вплинути.

Ситуація зі зміною правил кредитування особливо болісна для Росії ще й тому, що це не тільки зовнішньоекономічний провал, який не дозволить використати "кредит Януковича" для досягнення хоч якихось геополітичних цілей. Це ще й провал дипломатичний, оскільки Росія не зуміла у Раді директорів МВФ пролобіювати вигідне для себе рішення – точніше, вигідну відсутність рішення.

Причина тут очевидна – кількість голосів країни-учасниці визначає спеціальна квота. Розмір якої для кожної країни встановлюється на підставі її ваги у світовій економіці – та розмірів відрахувань у фонд. Тому найбільша сума квот припадає на США, Японію, Німеччину, Велику Британію та Францію. Окрім того, авторитет Росії зараз на такому рівні, що більшість країн – включно з нещодавніми союзниками – готові зіграти проти Кремля і без підказки Держдепу, виключно з доброти душевної. Хоч і підказка, скоріше за все, була.

Тому боятись російського позову Україні, мабуть не варто. Далеко більшу цікавість викликає питання про те, як саме чинний український уряд збирається повертати кошти – хоч за реструктуризованим російським боргом, хоч за позиками МВФ. І де обіцяна зупинка падіння ВВП і початок його росту. Втім, не виключено, відтер мінування виплат на півроку чи рік – це все, що потрібно чинному уряду для того, аби виплати стали вже не його проблемою.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme