Григоришин може наварити на державі 1 млрд грн

У п'ятницю був оголошений новий тендер на 2 млрд грн на трансформаторне обладнання. Цей тендер фактично прописаний під одного учасника

Григоришин може наварити на державі 1 мл…

Про це на своїй сторінці у "Фейсбуці" написав колишній член Національної комісії з регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг Андрій Герус (працював у НКРЕКП з 28 серпня 2014 по 27 червня 2015 року), передає depo.ua.

За його словами, все обладнання загнали у один великий лот.

Герус пояснив, з якою метою лот сформували саме так.

1. Так можна завуалювати вартість кожного трансформатору у вираженні $/мегавольтампер (МВА). Бо 3-фазні (АТДЦТН) трансформатори коштують 10-13 тис дол/МВА, 1-фазні (АОДЦТН) 8-9 тис дол/МВА, а реактори взагалі ближче до 5 тис дол/МВА. Але якщо цього не знати, то можна оцінювати все по верхній планці 10-13 тис дол за МВА.

2. Вольтаж. У один лот запхнули вольтаж 750кВт і 110кВт, але багато заводів, які роблять 110, але не роблять 750 кВт, вони автоматично вилітають з такого тендеру.

3. Потужність. У одному лоті і 417 МВА або 333 МВА, і 40 МВА. Останні робить кожен завод, перші - мало хто.

4. Трансформаторна підстанція складається з одного 3-фазного трансформатору або трьох 1-фазних. І коли один з цих трьох 1-фазних трансформаторів треба замінити, то він має бути від того ж самого виробника, що і решта два, щоб усі працювали синхронно. Тобто від ЗТР, інші заводи відпадають. І відпадають на весь великий лот.

5. Шунтуючі реактори - їх теж робить далеко не кожен трансформаторний завод.

Герус також пояснив, як варто було б формувати лот для проведення цього тендеру.

"Лот 1 - однофазні трансформатори (АОДЦТН) з розумінням, що у ЗТР не буде реальних конкурентів. Це позиції 1 та 2 оголошеного лоту.

Лот 2 - трьохфазні автотрансформатори (АТДЦТН) потужністю 200-250 МВА - тут має бути конкуренція 5-6 заводів. Це позиції 3-9 оголошеного лоту.

Лот 3 - трьохфазні автотрансформатори (АТДЦТН) потужністю 125 МВА - тут має бути конкуренція 5-6 заводів. Це позиції 9-15 оголошеного лоту.

Лот 4 - лінійні трансформатори менше 100 МВА. Це позиції 16-17. Такі транси робить кожен завод.

Лот 5 - шунтуючі реактори. Це позиції 18-19", - пояснив він.

Герус також зазначив, що також варто про тендер оголосити не за мінімальні 40 днів, а як мінімум 2-2,5 місяці, щоб потенційні учасники мали можливість перекласти на англійську мову специфікації та розрахувати кошториси.

За оцінкою Геруса, це обладнання можна купити за 1 млрд грн, тобто економія може становити 1 млрд. грн.

Нагадаємо, в Україні єдиним виробником таких трансформаторів є ПАТ "Запоріжтрансформатор" Костянтина Григоришина.

Раніше, "Укренерго" вже оголошувало тендери на придбання цих трансформаторів і їх переможцем мав стати "Запоріжтрансформатор", пропозиції якого вже були акцептовані. Однак торги не було завершено через раптову дискваліфікацію заводу Григоришина.

Виявилось, що Антимонопольний комітет у розпал тендерів покарав ПАТ "Запоріжтрансформатор" за розіграш тендерів низки обленерго протягом ще 2011-2013 років. Відтак саме ця юридична особа вже не могла брати участь у інших тендерах.

Однак у серпні "Запоріжтрансформатор" отримав судове рішення першої інстанції про те, що його не могли визнавати порушником конкурентного законодавства з пов'язаним підприємством. І у випадку остаточного рішення на його користь завод Григоришина зможе знову брати участь у тендері "Укренерго".

Тендер має відбутись через п'ять тижнів. У цей термін закордонним виробникам майже неможливо отримати переклад всієї технічної документації на 22 трансформатори.

При цьому "Укренерго" спрощує участь у торгах для російських фірм, оскільки паспорти та інструкції з експлуатації обладнання допускається подавати російською мовою.

При цьому саме російська фірма "Уралэлектротяжмаш" була єдиним конкурентом "Запоріжтрансформатора" на весняних тендерах.

Як відомо, 1 жовтня Міненерговугілля звільнило від виконання обов'язків директора НАК "Укренерго" Юрія Касіча і призначило тимчасово виконуючим обов'язки директора Всеволода Ковальчука.

26 грудня 2014 року Касіча було призначено новим керівником державного підприємства НЕК "Укрненерго".

З жовтня 2014 року Касіч був головою правління ПАТ "Чернігівобленерго", підконтрольному бізнесмену Костянтину Григоришину.

Раніше олігарх Григоришин підтвердив, що він рекомендував Міненерговугілля призначити Касіча виконуючим обов'язки директора "Укренерго".

Більше новин економіки читайте в рубриці Гроші.depo.ua.


Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme