Гонтарева воскресила міняйл

Купити долари в банках неможливо. Їх там немає і не буде. Як мінімум, до виборів, упевнені фінансові експерти

Гонтарева воскресила міняйл…

Банки «заморозили» роздрібний курс долара у своїх обмінниках. Починаючи з 14 вересня, котирування на їхньому табло не змінюються: банкіри готові скуповувати у населення долари по 12,8 грн, а продавати - по 12,9. При цьому ціна на американську валюту на міжбанківському валютному ринку кожного дня зростає і вже перевалила за 14 грн.

Виходить парадоксальна ситуація: банки купують оптом долари на міжбанку по 14 грн, а продавати вроздріб населенню готові по 12,9 грн. Диво? Ні, чудес не буває. Купити готівкові долари в банківських касах зараз неможливо. Їх там просто немає.

При цьому з легкої руки голови Нацбанку воскрес популярний у дев'яностих ринок міняйл. У «ділків» валюта є в необмеженій кількості. Щоправда, за ринковим курсом. Як з'ясував ДеПо, сьогодні долари з рук можна купити по 14,25 грн. І таких міняйл, які продають «зелені» з-під поли, з кожним днем стає все більше.

У чому ж річ? ДеПо провів власне розслідування і з'ясував скандальні факти політики нинішнього керівництва НБУ.

Неприкритий обман

Відкрито пояснювати, чому в банківських касах курс долара нижчий від ринкового, банкіри не хочуть - не хочуть сваритися з НБУ. А ось на умовах анонімності відверто розповідають.

«Міжбанк зараз більше відображає ринок, ніж курси в обмінних пунктах банків. На інформаційних табло обмінників ми бачимо прямий наслідок курсових рекомендацій НБУ. Звісно, це не примусово, але навряд чи хтось захоче відчути на собі гнів НБУ у вигляді позапланових перевірок і всього іншого», - розповів ДеПо один із банкірів.

При цьому фінансові аналітики визнають, що проблема справді є.

«Це компроміс банків і НБУ. Всі сторони роблять вигляд, що все добре. Банки нібито продають долари по 12,9 грн, а НБУ ставить офіційний курс на цьому рівні. І ті, хто слідкує за офіційними курсами або курсами в кіосках, констатують, що ситуація не змінюється. Валюта ніби як є, але насправді її немає. Здати по 12,8 грн долари можна, а купити по 12,9 грн, звісно ж, ні», - розповідає ДеПо керівник проекту в Лізі фінансового розвитку Андрій Блінов.

Експерти ринку пояснюють цю ситуацію кількома причинами. По-перше - політичною. Голова Нацбанку Валерія Гонтарева з парламентської трибуни неодноразово заявляла, що регулятор всіма силами триматиме офіційний курс гривні в межах 13 грн за долар.

«Зрозуміло, що якщо НБУ зараз допустить подальшу девальвацію гривні - це дуже серйозно позначиться на керівництві уряду та НБУ і загалом на політичних силах, які їх підтримують на виборах», - вважає Андрій Блінов.

По-друге, і банки, і НБУ зацікавлені в стабільності банківської системи, хоча б на папері. Річ у тім, що є таке поняття, як «адекватність капіталу банку». Вона розраховується співвідношенням статутного капіталу та розміру активів банку. Частина банківських активів - це іноземна валюта. Статутний капітал формується у гривні і в ідеалі повинен бути не менше 10% від суми банківських активів. При девальвації гривні баланс порушується: сума активів автоматично зростає в гривневому еквіваленті. Якщо курс гривні падає нижче позначки 13, це різко погіршує стабільність банку і показники його платоспроможності відповідно до нормативів.

«Перебування офіційного курсу гривні в межах 13 за долар забезпечує, можливо, дещо удавану, але, з погляду нормативних документів, реальну стабільність банківської системи», - констатує Блінов.

За його словами, не від хорошого життя банкіри та НБУ пішли на такий «обман». Україні потрібні гроші МВФ, а він дуже серйозно ставиться до показників «здоров'я» банківської системи нашої країни.

«Гадаю, як мінімум до виборів влада постарається заморозити цю ситуацію. У нас ніби буде курс 12,9, а паралельно існуватиме тіньовий ринок із ринковим курсом долара. Ось у таких паралельних режимах й існуватиме наша економіка», - упевнений Андрій Блінов.

За правилами

ДеПо вирішив з'ясувати, чи можна купити долари в столичних банках і прогулявся по їхніх відділеннях. Все, що вдалося знайти за кілька годин, - п'ять доларів. Більшість касирів розводить руками: «Ми вже почали забувати, як виглядають долари».

Опитані виданням банки констатують, що останнім часом вони працюють у режимі «що купили, те і продаємо». Традиційне підживлення кас іноземними купюрами - у минулому.

«Купити собі про запас на довгу валютну позицію ми не можемо, оскільки НБУ нещодавньою постановою обмежив її до розміру 1% від регулятивного капіталу банку. До того ж, курс міжбанку сьогодні вже значно відрізняється від ринкового, і купувати валюту на міжбанківському ринку, щоб потім продати її у роздріб за ринковим курсом, сьогодні для будь-якого банку означає прямі збитки», - розповідає ДеПо скарбник банку «Національний кредит» Олег Зоренко.

За його словами, охочим купити валюту займати з ранку чергу біля каси не резонно. Є сенс цікавитися наявністю валюти вже ближче до обіду або до кінця робочого дня.

«Ми як фінустанова виключно так і працюємо. З ранку валюту купуємо у населення, а ввечері її продаємо всім, хто звертається в касу банку в порядку живої черги. Вважаю, це цілком справедливо», - каже Зоренко.

При цьому ніхто вже не приховує, що у зв'язку з нестачею валюти в касах і надлишком охочих її купити більшість банків вводять обмеження на суму продажу валюти в одні руки.

«Валюту продають у межах обмеження НБУ - еквівалент 15 тис. грн. Однак у зв'язку з дефіцитом валюти часто банки ставлять негласне обмеження в 100-200 доларів в одні руки», - розповідає ДеПо головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках «ОТП Банку» Микита Мишаков.

Не можна зараз і зарезервувати валюту, як це практикувалося раніше, коли людина приходила і замовляв касиру потрібну суму, а той, у свою чергу, говорив, коли за нею можна підійти.

«На жаль, зараз банки не резервують валюту для продажу. Це пов'язано з нормативними документами НБУ. Наприклад, якщо для клієнта зарезервована певна сума в іноземній валюті, але інший клієнт прийшов раніше, при наявності валюти банки не мають права відмовити клієнту у продажу», - пояснює начальник відділу операцій з банківськими металами «АВАНТ-БАНКУ» Ольга Кедь.

Приємна новина полягає в тому, що касири, як і раніше, не мають права притримувати валюту. За це їх можуть і повинні звільняти. Наприклад, якщо покупець бачить, як людина здає в обміннику 100 доларів, і одразу ж підходить, щоб її купити, а касир «на блакитному оці» повідомляє, що у продажу валюти немає, клієнт сміливо може дзвонити на гарячу лінію банку або НБУ і скаржитися на «баригу».

«Гаряча лінія НБУ працює, оскільки Нацбанк може з'явитися з позаплановою перевіркою відділення, на яке поскаржилися, що само по собі для банку малоприємно. Більше того, НБУ час від часу проводить своєрідні контрольні закупівлі валюти в обмінних пунктах різних банків шляхом «містері шопінг», - розповідає Олег Зоренко.

Скарбник упевнений, що кожен банк, який поважає себе, має систему відеоспостереження, яка в реальному часі показує кожну проведену касиром операцію. Тобто, скільки валюти йому надійшло, провів він операцію зарахування чи ні, а також скільки грошей він продав. Крім того, є вимога НБУ здійснювати перевірки не рідше, ніж раз на рік.

«Але ми проводимо позапланові перевірки набагато частіше, щоб тримати своїх касирів у тонусі. Тобто два співробітники банку стають у чергу. Один продає, наприклад, 100 доларів, а другий намагається одразу ж їх купити. Якщо касир продати відмовляється, він показує посвідчення і починається внутрішньобанківський розгляд. Така перевірка може закінчитися для несумлінного касира звільненням за статтею», - резюмує Зорін.

Фото: Ольга Каменєва, Кирило Чуботін/ДеПо 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme