Як люди на Донбасі виживають без грошей

Вже більше трьох місяців мешканці окупованих терористами міст Донецької та Луганської областей не отримують пенсій, соцвиплат та зарплат. Люди виживають тільки за рахунок своїх заощаджень, зроблених ще до кризи або отримують гроші від родичів або знайомих на мирних територіях

Як люди на Донбасі виживають без грошей…

Жителі сіл активно ріжуть свиней, корів і курей, щоб, продавши м'ясо на ринку фактично за безцінь, отримати хоч трохи готівки. А городяни розпродають на ринках свою консервацію, одяг, коштовності і предмети мистецтва.

За словами опитаних ДеПо жителів міст у зоні АТО, місцеві ломбарди просто забиті  побутовою технікою, телевізорами та комп'ютерами. Люди гостро потребують готівку. А коли продавати вже нічого, єдиний шанс вижити - отримати гуманітарну допомогу від волонтерів або місцевих церков. Однак чекають на неї не всі.

За словами добровольців, які розносять продукти людям похилого віку та інвалідам, люди вже почали вмирати з голоду. І таких смертей стає все більше. «У нас є списки тих, хто гостро потребує на гуманітарну допомогу. І коли ми починаємо їх обходити, виявляємо, що хтось вже помер з голоду. Ніхто не веде облік цих смертей, тому точно сказати, скільки людей похилого віку вже померло голодною смертю, неможливо. Але мова йде про десятки і навіть про сотні », - розповів ДеПо волонтер, який побажав залишитися невідомим.

У пошуках грошей

В магазинах, на ринках і в аптеках в окупованих містах Донбасу вимагають від покупців тільки готівку. Платіжні термінали давно не працюють, а банкомати - порожні. Більшість банків закрили свої відділення в місцях базування терористів. Єдина фінустанова, яка ще якось працює - «Ощадбанк». Знаючи це, багато хто намагається перевести свої зарплатні та пенсійні картки саме в цей банк. В результаті в його відділеннях вишиковуються величезні черги.

«Зайнявши чергу у відділенні Ощадбанку, щоб оформити документи і отримати там пенсійну картку, я була п'ятисота. За день співробітники банку відпускають тільки 15 чоловік. Щодня потрібно приходити на перекличку. Не прийшов - тебе вигнали з черги », - розповідає мешканка Горлівки Надія Синцова.

Щоб прискорити процес переоформлення своїх карт в Ощадбанку, деякі жителі окупованих міст кооперуються і, скинувшись по 100 грн, наймають машини і їдуть до відділень Ощадбанку у вільні від терористів міста. Кілька місяців тому це спрацьовувало. Люди за день встигали переоформити свої документи.

«Мої знайомі так їздили в Артемівськ та Ізюм. Приїжджали в місто і вибирали назву будь-якої з місцевих вулиць, приходили у відділення банку, говорили, що вони біженці і живуть за цією адресою. Все проходило гладко. Але таких розумних багато. Через це черги у відділеннях Ощадбанку в сусідніх містах зросли в рази. Наприклад, в Костянтинівці чергу в банку вчора можна було зайняти тільки на 17 листопада », - розповідає Надія Синцова.

Однак отримати карту Ощадбанку - тільки півсправи. Зняти з неї готівку теж завдання не з простих. Знову доводиться вистоювати величезні черги біля банківських кас. За словами жителів окупованих міст, готівкової гривні в касах банку майже ніколи немає. «В касі виникає черга з бажаючих перевести в готівку свої карти. Всі чекають, коли хтось прийде з грошима в банк, наприклад, щоб заплатити за комунальні послуги. Коли касир отримав готівку, він може видати її комусь із черги », - розповідає Кирило Ясинський з Єнакієвого.

Бартеру немає

Незважаючи на гострий дефіцит готівки в окупованих містах, бартерного обміну там до сих пір немає. Люди не міняють консервацію на хліб, а горілку на м'ясо. Товарообмін здійснюється тільки за схемою: товар - гроші, гроші - товар. Люди виходять на колгоспні базари і продають все, що у них є: консервацію, картоплю, капусту, яйця, сир, молоко, м'ясо і т. д.

«Трилітрова банка консервованих помідорів чи огірків коштує пару гривень, кілограм картоплі чи цибулі - 3,5 грн, капусти - 2 грн, сиру - 30 грн, десяток домашніх яєць - 14 грн, а трилітрова банка домашнього молока - 21 грн», - розповідає Ольга Єременко з Ясинуватої.

Хліб в місті дорогий - найдешевша буханка обійдеться в 7 грн. Взагалі дефіциту продуктів харчування жителі окупованих міст не відчувають. Купити можна все, що хочеш, були б гроші. Правда, товари на 15-30% дорожчі, ніж в мирних містах. Проблем з сигаретами та спиртним - немає.

До речі, долари в окупованих містах люди здають міняйлам за безцінь. «Ми 3 місяці не жили в місті, на зиму повернулися в свою квартиру. У нас залишилося небагато доларів, і вирішили їх здати на ринку в обмінник. Коли почули курс, дуже пошкодували, що не здали долари на «материку» - долари в Горлівці купують по 9 грн, а не по 13 грн, як наприклад, в Києві », - розповідає Надія Синцова.

Продуктові пайки

Продуктові пайки - розкіш для жителів окупованих міст. Їхній зміст залежить від того, хто його формує. Наприклад, пайки від Фонду одного з олігархів містять 10 кг їжі: крупа, макарони, соняшникова олія, консерви.

Однак гуманітарку завозять далеко не в усі «військові» міста Донбасу. В основному це благо дістається жителям великих міст, перш за все жителям Донецька та Луганська. А, наприклад, в Горлівці її ніхто не бачив. Зате в місцевих соцзабезах пенсіонерам щодня безкоштовно видають півбуханки хліба. І все. Однак, щоб її отримати, знову треба вистояти в черзі близько двох годин. Місцеві запевняють, що в цих чергах вже вмирали бабусі, так і не дочекавшись «подачки». Добре, що горлівський православний собор організував роздачу гарячих обідів для голодуючих. Раз на день там дають кашу або пісний суп. «Люди щодня приходять до церкви з пів-літровими баночками, щоб взяти з собою порцію каші або супу», - розповідає Людмила Овчаренко з Горлівки.

А у вересні «ДНР» і «ЛНР» виплатили місцевим жителям окупованих міст по 900 грн, назвавши цю виплату «фінансовою допомогою». Виглядало це так: при місцевих виконкомах були складені списки пенсіонерів, інвалідів і годуючих мам. Люди займали живу чергу і, вистоявши в ній 3-4 дні, отримували під розпис цю суму. При цьому їх попереджали: «Гроші видаємо вам не просто так. Коли вам почнуть платити пенсії і соціальні виплати, цю суму з вас віднімуть ».

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme