Держбанки допоможуть повернути довіру до банківської системи, - голова фінкомітету Сергій Рибалка

В умовах "банкопаду" у багатьох країнах державні банки стають тихою гаванню для засобів громадян і бізнесу, вони можуть виконати аналогічну функцію і в Україні

Таку думку в блозі на "Обозревателе" висловив глава Комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка, повідомляє Depo.ua.

За його словами, після азіатської кризи для збереження довіри Японія ввела практично повне гарантування вкладів у всіх банках.

"Перед націоналізацією "Привату" наш парламент теж прийняв закон про гарантії всіх вкладів у всіх держбанках. І це вірно. У всякому разі, на найближчі кілька років необхідно зберегти таку гарантію. Нам потрібно прискорити повернення грошей в банківську систему", - зазначив глава фінкомітету Ради.

Втім, на думку Сергія Рибалки, в майбутньому ощадну функцію для залучення вкладів населення логічно залишити тільки одному держбанку.

"Він же може і повинен також виконувати функцію єдиного центру як для всіх соціальних виплат, так і для оплати або навіть надання частини простих адміністративних послуг. Прообраз такої діяльності показав банк "Хрещатик" через "картку киянина" до того, як він пішов на ліквідацію. Схожу роль намагається грати "Ощадбанк". Але, наприклад, введення комісії за оплату комуналки - крок у зворотному напрямку. Тут державне завдання повернення довіри суперечить комерційним інтересам банку. Створіть населенню більш вигідні умови - і люди знову понесуть гроші в банк", - підкреслив народний депутат.

Він також додав, що у формуванні стратегії розвитку державних банків - а значить і відновлення довіри до банківського сектору - важлива спільна робота уряду (Мінфіну), парламенту і Національного банку.

"Сьогодні у державній власності виявилося близько 53% банківської системи, включаючи найтехнологічніший в країні, а за деякими параметрами - і в світі, банк. Якщо Мінфін, Мінекономрозвитку і НБУ будуть діяти спільно і з розумом, вони можуть дуже якісно змінити ситуацію", - вважає С. Рибалка.

По-перше, на його думку, вони можуть стимулювати ринок до істотного скорочення готівкових платежів.

"Не заборонами і поборами, а більш вигідними тарифами і зручними для людей сервісами. Тоді бізнес і громадяни самі поступово перейдуть в "безнал". Якщо держбанки покажуть справжнє лідерство в якості сервісів при реалізації державних завдань, приватні банки будуть змушені бігти слідом", - підкреслив голава фінкомітету ВР.

По-друге, маючи стратегію довгострокового розвитку, вважає С. Рибалка, можна відродити цивілізований ринок міжбанківського кредитування, простіше контролювати валютний ринок, і, набагато простіше і швидше знижувати довгострокові кредитні ставки. У цьому держбанки можуть теж стати лідерами, впевнений він.

Глава комітету нагадав, що до 17 травня в комітеті очікують, що Мінфін запропонує, як мінімум, базове бачення всіх цих питань.

"У дискусії з експертними і банківським співтовариством ми зможемо виробити кращу модель для України на базі найбільш успішних міжнародних прикладів з урахуванням особливостей нашої країни. Я закликаю всіх зацікавлених - в першу чергу, нинішніх і колишніх керівників держбанків - висловити свою точку зору на такий підхід для додання об'єктивності обговорення", - підсумував він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme