Через місяць долар коштуватиме 30 грн

Заява Кабміну про те, що «зелений» коштуватиме 21 грн, - блеф. Особливо якщо врахувати, що Нацбанк самоусунувся, грошей немає, а МВФ рятувати гривню не буде
Через місяць долар коштуватиме 30 грн
Через місяць долар коштуватиме 30 грн

Майже тримісячні переговори з МВФ нарешті завершилися. Минулого тижня український уряд тріумфально оголосив про домовленість з кредитором про чотирирічну програму, в рамках якої Україна повинна отримати ,5 млрд. Перший транш кредиту - мінімум ,8 млрд, хоча в Кабміні сподіваються отримати більше. В цілому, за словами директора-розпорядника МВФ Крістін Лагард, в найближчі чотири роки наша країна може залучити до млрд (у цю суму входять гроші МВФ та інших міжнародних кредиторів, а також приватних інвесторів). Очікування прем'єр-міністра дещо скромніше: у своїх прогнозах Арсеній Яценюк згадав про млрд. Так, на поточний рік США вже пообіцяли Україні млрд кредитних гарантій, Євросоюз - 1,8 млрд євро, Великобританія - млрд, пише «Деловая столица».

Радіючи за країну, більшість пересічних громадян, тим не менш, задають головне питання: чи зможуть нові кредити допомогти зміцненню гривні?

За словами міністра фінансів Наталії Яресько, кошти МВФ надійдуть в НБУ і частково осядуть в його золотовалютних резервах. Їхнє збільшення було однією з ключових вимог попередньої кредитної програми фонду і тепер перекочувало в новий документ. З початку минулого року резерви НБУ зменшилися більш ніж втричі - з ,4 млрд до ,4 млрд (на 1 лютого), що стало мінімальним значенням за більш ніж 11 років. На Інститутській обіцяють, що до кінця року наростять золотовалютні резерви втричі - до млрд, але за рахунок яких коштів (крім кредиту МВФ), не пояснюють. Безперечно одне: витрачати кредитні гроші на підтримку гривні у відомстві не збираються. «Ми продовжимо режим гнучкого курсоутворення», - пообіцяла глава НБУ Валерія Гонтарєва. Ефективність такої політики вже очевидна для всіх: після відмови Нацбанку від проведення валютних аукціонів 5 лютого офіційний курс національної валюти просів майже на 10 грн. - до 25,9 грн./$. Експерти кажуть - це не межа. Перший транш нового кредиту надійде не раніше березня. На думку аналітиків УкрСиббанк BNP Paribas Group, весь цей період в очікуванні грошей МВФ курс гривні буде коливатися в діапазоні 25-30 грн./$ через триваючу гостру нестачу валюти. Та й після отримання першого траншу долар подешевшає несуттєво, курс залишиться в коридорі 20-25 грн./$.

Позичена у МВФ валюта не потрапить ні на міжбанк, ні тим більше в обмінники. Значна частина наданих кредиторами коштів знову піде за кордон у вигляді платежів по валютному боргу (всього близько млрд, включаючи платежі за валютними ОВДП), а також сплату за імпортний газ. На внутрішній ринок з цієї суми потрапить тільки та ВКВ, яку виплатять власникам валютних ОВДП. «У поточному році це ,1 млрд з урахуванням купонних виплат», - підрахував керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій. Але цієї суми буде явно недостатньо, щоб компенсувати найгостріший дефіцит ВКВ.

Для більш істотного зміцнення гривні Україні доведеться чекати припливу валюти з інших джерел. «Гривня зміцниться до 20-22 грн./$ і більше тільки тоді, коли економіка почне оживати і в країну повернеться валютна виручка експортерів. Цьому також могло б сприяти надходження допомоги від інших донорів, кошти від яких не осядуть в резервах НБУ, а будуть спрямовані безпосередньо в різні економічні проекти», - вважає голова правління Креді Агріколь Банку Євгенія Чемерис.

А от чи стануть інвестори вкладатися в нашу країну - велике питання, особливо після зниження міжнародним рейтинговим агентством Fitch рейтингу нашої країни до сміттєвого рівня. Більш того, далеко не факт, що в Україну надійдуть і обіцяні МВФ кошти. Переговори тривають, а досягнуті рішення ще мають бути затверджені Виконавчою радою фонду. Досить згадати, що в квітні 2014 року Арсеній Яценюк вже обіцяв, що протягом двох років в Україну надійде млрд від зарубіжних фінорганізацій, включаючи млрд від МВФ. Але за весь минулий рік фонд виділив нам тільки ,6 млрд. Затримка МВФ позначилася і на рішучості інших кредиторів вкладатися в нашу країну: більшість з них або взагалі відмовилися від співпраці з Україною, або урізали обсяги фінансування. І причина лежить на поверхні - відсутність реформ, яких вимагали від української влади донори. Головна умова виділення коштів з тих пір залишилася незмінною.

«Нова програма зажадає від органів влади твердої рішучості реформувати економіку», - заявила Крістін Лагард. А ось виконувати взяті обіцянки (і минулі, і нинішні) влада явно не поспішає. Більшість задекларованих кроків з впровадження реформ - профанація. Яскравий приклад - прийняті минулого тижня парламентом зміни до антикорупційного законодавства (набрання чинності цих законів розглядалося як один з ключових аргументів у завоюванні довіри кредиторів). Задекларувавши намір боротися з хабарниками, законодавці затвердили механізм цивільної конфіскації, що дозволяє вилучати майно корупціонерів. Але при цьому депутати відмовилися вводити аналогічну процедуру для родичів злочинців. Тому держчиновники зможуть і далі провертати корупційні схеми, а отримане незаконним шляхом майно оформляти на третіх осіб.

Щоб меморандум з Україною все ж потрапив на затвердження Виконавчою радою МВФ, уряду і парламенту доведеться виконати кілька умов, причому деякі - негайно. Ключова вимога - внесення змін до держбюджету-2015, проект яких повинен бути представлений в парламент до 15 лютого, далі - виведення НАК «Нафтогаз України» на бездефіцитний рівень до 2017 р, проведення пенсійної реформи, зміна підходу до управління держпідприємствами, реформування банківської системи і багато іншого. В іншому випадку МВФ просто підтримуватиме Україну на плаву, всього лише даючи можливість не допустити дефолт. Наприклад, нинішній невеликий транш захистить від оголошення фінансову неспроможність у разі дострокового пред'явлення Росією вимоги про погашення євробондів на млрд, можливість чого все ще велика. Але довго жити на подібній кисневій подушці вітчизняна економіка теж не зможе. «Державний борг тільки за останні п'ять років зріс вдвічі, а найбільша стаття у державному бюджеті на сьогоднішній день - це його обслуговування», - каже перший заступник міністра фінансів України Ігор Уманський. І, не перебудувавши систему, платити за боргами стане скоро неможливо.

Інфографіка: dsnews.ua

Loading...
Loading...