Через місяць долар коштуватиме 30 грн

Заява Кабміну про те, що «зелений» коштуватиме 21 грн, - блеф. Особливо якщо врахувати, що Нацбанк самоусунувся, грошей немає, а МВФ рятувати гривню не буде

Через місяць долар коштуватиме 30 грн…

Майже тримісячні переговори з МВФ нарешті завершилися. Минулого тижня український уряд тріумфально оголосив про домовленість з кредитором про чотирирічну програму, в рамках якої Україна повинна отримати $17,5 млрд. Перший транш кредиту - мінімум $4,8 млрд, хоча в Кабміні сподіваються отримати більше. В цілому, за словами директора-розпорядника МВФ Крістін Лагард, в найближчі чотири роки наша країна може залучити до $40 млрд (у цю суму входять гроші МВФ та інших міжнародних кредиторів, а також приватних інвесторів). Очікування прем'єр-міністра дещо скромніше: у своїх прогнозах Арсеній Яценюк згадав про $25 млрд. Так, на поточний рік США вже пообіцяли Україні $2 млрд кредитних гарантій, Євросоюз - 1,8 млрд євро, Великобританія - $2 млрд, пише «Деловая столица».

Радіючи за країну, більшість пересічних громадян, тим не менш, задають головне питання: чи зможуть нові кредити допомогти зміцненню гривні?

За словами міністра фінансів Наталії Яресько, кошти МВФ надійдуть в НБУ і частково осядуть в його золотовалютних резервах. Їхнє збільшення було однією з ключових вимог попередньої кредитної програми фонду і тепер перекочувало в новий документ. З початку минулого року резерви НБУ зменшилися більш ніж втричі - з $20,4 млрд до $6,4 млрд (на 1 лютого), що стало мінімальним значенням за більш ніж 11 років. На Інститутській обіцяють, що до кінця року наростять золотовалютні резерви втричі - до $17 млрд, але за рахунок яких коштів (крім кредиту МВФ), не пояснюють. Безперечно одне: витрачати кредитні гроші на підтримку гривні у відомстві не збираються. «Ми продовжимо режим гнучкого курсоутворення», - пообіцяла глава НБУ Валерія Гонтарєва. Ефективність такої політики вже очевидна для всіх: після відмови Нацбанку від проведення валютних аукціонів 5 лютого офіційний курс національної валюти просів майже на 10 грн. - до 25,9 грн./$. Експерти кажуть - це не межа. Перший транш нового кредиту надійде не раніше березня. На думку аналітиків УкрСиббанк BNP Paribas Group, весь цей період в очікуванні грошей МВФ курс гривні буде коливатися в діапазоні 25-30 грн./$ через триваючу гостру нестачу валюти. Та й після отримання першого траншу долар подешевшає несуттєво, курс залишиться в коридорі 20-25 грн./$.

Позичена у МВФ валюта не потрапить ні на міжбанк, ні тим більше в обмінники. Значна частина наданих кредиторами коштів знову піде за кордон у вигляді платежів по валютному боргу (всього близько $9 млрд, включаючи платежі за валютними ОВДП), а також сплату за імпортний газ. На внутрішній ринок з цієї суми потрапить тільки та ВКВ, яку виплатять власникам валютних ОВДП. «У поточному році це $2,1 млрд з урахуванням купонних виплат», - підрахував керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій. Але цієї суми буде явно недостатньо, щоб компенсувати найгостріший дефіцит ВКВ.

Для більш істотного зміцнення гривні Україні доведеться чекати припливу валюти з інших джерел. «Гривня зміцниться до 20-22 грн./$ і більше тільки тоді, коли економіка почне оживати і в країну повернеться валютна виручка експортерів. Цьому також могло б сприяти надходження допомоги від інших донорів, кошти від яких не осядуть в резервах НБУ, а будуть спрямовані безпосередньо в різні економічні проекти», - вважає голова правління Креді Агріколь Банку Євгенія Чемерис.

А от чи стануть інвестори вкладатися в нашу країну - велике питання, особливо після зниження міжнародним рейтинговим агентством Fitch рейтингу нашої країни до сміттєвого рівня. Більш того, далеко не факт, що в Україну надійдуть і обіцяні МВФ кошти. Переговори тривають, а досягнуті рішення ще мають бути затверджені Виконавчою радою фонду. Досить згадати, що в квітні 2014 року Арсеній Яценюк вже обіцяв, що протягом двох років в Україну надійде $27 млрд від зарубіжних фінорганізацій, включаючи $18 млрд від МВФ. Але за весь минулий рік фонд виділив нам тільки $4,6 млрд. Затримка МВФ позначилася і на рішучості інших кредиторів вкладатися в нашу країну: більшість з них або взагалі відмовилися від співпраці з Україною, або урізали обсяги фінансування. І причина лежить на поверхні - відсутність реформ, яких вимагали від української влади донори. Головна умова виділення коштів з тих пір залишилася незмінною.

«Нова програма зажадає від органів влади твердої рішучості реформувати економіку», - заявила Крістін Лагард. А ось виконувати взяті обіцянки (і минулі, і нинішні) влада явно не поспішає. Більшість задекларованих кроків з впровадження реформ - профанація. Яскравий приклад - прийняті минулого тижня парламентом зміни до антикорупційного законодавства (набрання чинності цих законів розглядалося як один з ключових аргументів у завоюванні довіри кредиторів). Задекларувавши намір боротися з хабарниками, законодавці затвердили механізм цивільної конфіскації, що дозволяє вилучати майно корупціонерів. Але при цьому депутати відмовилися вводити аналогічну процедуру для родичів злочинців. Тому держчиновники зможуть і далі провертати корупційні схеми, а отримане незаконним шляхом майно оформляти на третіх осіб.

Щоб меморандум з Україною все ж потрапив на затвердження Виконавчою радою МВФ, уряду і парламенту доведеться виконати кілька умов, причому деякі - негайно. Ключова вимога - внесення змін до держбюджету-2015, проект яких повинен бути представлений в парламент до 15 лютого, далі - виведення НАК «Нафтогаз України» на бездефіцитний рівень до 2017 р, проведення пенсійної реформи, зміна підходу до управління держпідприємствами, реформування банківської системи і багато іншого. В іншому випадку МВФ просто підтримуватиме Україну на плаву, всього лише даючи можливість не допустити дефолт. Наприклад, нинішній невеликий транш захистить від оголошення фінансову неспроможність у разі дострокового пред'явлення Росією вимоги про погашення євробондів на $3 млрд, можливість чого все ще велика. Але довго жити на подібній кисневій подушці вітчизняна економіка теж не зможе. «Державний борг тільки за останні п'ять років зріс вдвічі, а найбільша стаття у державному бюджеті на сьогоднішній день - це його обслуговування», - каже перший заступник міністра фінансів України Ігор Уманський. І, не перебудувавши систему, платити за боргами стане скоро неможливо.

Інфографіка: dsnews.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme