Зброя Укропів: Чому бояться українського "Оплота"

Depo.ua продовжує серію репортажів про новітню зброю, яку застосовують або планують застосовувати в зоні АТО на Сході України

Зброя Укропів: Чому бояться українського…

Сьогодні мова піде про чи не найбільшу гордість українського оборонпрому - бойову машину "Оплот", танк, який вважають одним із найкращих у світі.

Виробництво першого танка почалося в кінці 2008 року і зайняло три місяці. Створило "Оплот" Харківське конструкторське бюро машинобудування імені Малишева.

Дебют нової української зброї відбувся 24 серпня 2009 року під час Параду з нагоди Дня Незалежності України.

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 5

Перші випробування модернізованого "Оплота" на полігоні під Харковом

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 15

"Оплот", так само як і бойова машина "Булат" (докорінно модернізований Т-64Б)  є за класифікацією основним бойовим танком, але наразі на озброєнні української армії перебуває не більше десяти подібних машин. 

 Згідно з державною програмою було передбачено будівництво 50 бойових машин «Оплот» для української армії до 2018 року, однак війна на сході країни внесла в ці плани корективи у бік збільшення виробництва танків 4 лютого 2015 року генеральний директор ДК "Укроборонпром" Роман Романов оголосив, що в лише 2015 році буде випущено 40 "Оплотів". Орієнтовна вартість одного танка при цьому складає близько 4,9 млн дол. США.

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 1

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 2

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 3

Порівняння зовнішнього вигляду двох модифікацій Т-84 - "Ятагана" і "Оплота"

Додамо ще, що "Оплоти" мають глибоку "родослівну". Бойова машина "Оплот" є докорінною модернізацією танка Т-84У "Оплот" (прийнятий на озброєння 2001 року). Той, у свою чергу розроблений на базі танка Т-84, який є глибокою модернізацією Т-80УД, який є дизельною версією Т-80, а той у свою чергу був спочатку задуманий як газотурбінна версія харківського Т-64. 

Крім того, Т-64 є основою для уже згадуваного нами глибоко модернізованого Т-64Б, який отримав назву бойова машина "Булат".


Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 4

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 13

"Оплот" у цехах заводу імені Малишева

В травні 2015 року військові експерти з Росії провели своєрідне тестування у змодельованому комп'ютерному бою і склали рейтинг найгірших і найкращих танків світу. Перше місце зайняв "Оплот" - 12 виграних боїв з 12 проведених, найбезпечніший для екіпажу і небезпечний в зіткненні. 

Давайте розберемося, за що ж так хвалять "Оплоти".

Маневреність

"Оплот" має двигун потужність 1200 кінських сил і на додачу до нього автоматичну коробку передач, які дозволяють розвивати швидкість до 70 км/год при русі вперед і 35 км/год при русі назад.

Сам двигун сконструйований таким чином, що здатен ефективно працювати за температурних умов від -40 до +55 градусів Цельсія. Розташування самого двигуна дозволяє танку без підготовки долати водні перешкоди глибиною до 1,8 м. Із підготовкою танк витримає занурення на глибину до 5 метрів.

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 16

"Оплот" здатен долати підйоми крутизною до 32 градусів, рухатися по горизонталі під нахилом до 26 градусів, заїжджати на вертикальну стіну висотою до метра і вільно долати рови шириною до 2,85 метра.  

Швидко і надійно працюють і складові танка. Башта, наприклад, повертається на 180 градусів менше ніж за 5 секунд. Крім того, на випадок нештатної ситуації передбачені резервні механічні приводи наведення гармати і башти.

 

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 18

Захищеність

"Оплот" має багатошарову композитну броню, яка забезпечує рівномірний захист корпусу і залишає невелику кількість ослаблених зон.

Танк виготовлений з високоміцних броньових сталей з електрошлаковим переплавом, що забезпечує приріст стійкості до пробиття при інших рівних на 10-15%.

Також "Оплот" обладнаний трьома системами активного і динамічного захисту сучасного типу.

Читайте також:

Зброя Укропів: Як бронеавтомобілі "Кугуар" рятували життя українським військовим (ФОТО)

Зброя Укропів: Чому бронеавтомобіль "Спартан" не сподобався українським військовим

Зброя Укропів: Як "Шрек" і "Феона" служитимуть Україні

Зброя Укропів: "Буцефал", якого бояться бойовики

Зброя Укропів: Довга дорога "короткого" літака "Ан-70"

Зброя Укропів: Маленький і швидкий "Дозор-Б"

Зброя Укропів: Чому варто боятися українських снайперів (ФОТО)

Зброя Укропів: "Скіф" і "Корсар" замість американських "Джавелінів"

Зброя Укропів: "Корсари", які врятують життя українським військовим

Зброя Укропів: Український "Град", який став "Бастіоном"


Його двигун розташований так, що вихлоп газів відбувається назад, а не на лівий або правий борт, як зазвичай. Це сприяє деякому зниженню помітності танка в інфрачервоному діапазоні, що ускладнює наведення засобів виявлення і враження.

В арсеналі "Оплота" присутні й засоби захисту від зброї масового враження, система автоматичного пожежогасіння, особливе деформуюче фарбування тощо.

Крім того, танк здатен самостійно окопуватися на грунті за достатньо короткий час.

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 6

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 7

Вогнева міць

Основним озброєнням танка є 125-мм гладкоствольна гармата, що забезпечена автоматом заряджання конвеєрного типу.

Дуло гармати виконано швидкознімним і може бути замінено в польових умовах без демонтажу башти з танка. 

Скорострільність танка становить до 8 пострілів/хв, що досягається за рахунок автоматизованої системи подачі боєприпасів.

Боєкомплект гармати - 46 пострілів роздільно-гільзового заряджання, з них 28 розміщені в автоматі заряджання. "Оплот" здатний вести вогонь бронебійно-підкаліберними, кумулятивними, осколково-фугасними снарядами.

Крім того, в арсеналі танка є дистанційно керовані ракети системи "Комбат" із напівактивною системою управління по лазерному променю, здатні вражати ціль на відстані до 5 км. Їх особливість у тому, що вони летять над лінією передбаченої траекторії безпосередньо до досягнення цілі, лише за 0,3 секунди до враження повертаючись на задану від початку траекторію. Це має дизорієнтувати системи активного захисту цілі.

У парі з гарматою також працює кулемет КТ-7,62 мм із боєкомплектом у 1250 патронів.

Окремо від них існує система дистанційного керування зенітною установкою, що складається з кулемета КТ-12,7 мм і боєкомплекта із трьох обойм по 150 патронів. 

Точність наведення на ціль забезпечують денний і тепловізійний приціл навідника, панорамний прицільний комплекс командира, танковий балістичний обчислювач тощо.

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 8

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 9

Недоліки "Оплота"

Хоч "Оплот" і належить до четвертого, найновішого покоління  танків, він має кілька суттєвих технічних недоліків перед основними бойовими машинами найрозвиненіших країн.

Так, систему керування вогнем "Оплота" все ж таки вважають морально застарілою, оскільки вона, зокрема, не забезпечує автоматичний супровід взятої в приціл рухомої цілі з урахуванням поправок на її поразку. як це впроваджено, наприклад, у найновішому японському танку Тип-10.

Відсутня повноцінна автоматизована танкова інформаційно-керівна система, яка об'єднала би всі електронні системи танка в єдину мережу.

Немає в "Оплоті" і розробки майбутнього - бойової інформаційно-керівної системи, що забезпечує автоматизоване управління тактичною ланкою і дозволяє  у режимі реального часу вести обмін бойовою та розвідувальною інформацією на полі бою між танком та іншою бойовою технікою різних родів військ і пунктами управління. 

Недостатнім називають і захист членів екіпажу від детонації боєкомплекту в разі пробиття броні, оскільки боєкомплект винесений з бойового відділення лише частково, а снаряди не розміщені в захищених індивідуальних контейнерах.

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 8

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 11

"Оплот" у війні на Сході України

БМ "Оплот" взяв участь у боях в районі траси Бахмутка. Рейдова танкова група у складі трьох одиниць (із них два - танки "Оплот-М") атакувала підрозділи 136-ї гвардійської окремої механізованої бригади Збройних сил Росії при проведенні передислокації.

У результаті було пошкоджено дві одиниці російської бронетехніки і знищено автомобіль "КамАЗ", що перевозив особовий склад підрозділу. Після уточнення, стало відомо, що окупанти у результаті атаки втратили вбитими 23 особи, було також поранено 16 людей.

Експорт "Оплотів"

Український оборонпром покладає великі надії на продаж нового танку за кордон, однак контракт на експорт "Оплотів" наразі підписаний лише з Таїландом.

Королівська армія Таїланду замовила 49 танків "Оплот-М" на суму 240 млн доларів. Танк був обраний у результаті тендеру, в якому також взяли участь південнокорейський K2 "Чорна Пантера", російський Т-90 і німецький Леопард 2.

Перша партія з 5 танків була передана представникам тайської армії в Харкові 5 листопада 2013 року, після тестування і навчання тайських військових танки були відправлені в Таїланд і 4 лютого 2014 відвантажені в порту Саттахіп. Друга партія з п'яти танків "Оплот" була доставлена в Таїланд і відвантажена 31 травня 2015 року.

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 12

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 14

Президент Петро Порошенко на огляді "Оплотів" у Харкові у жовтні минулого року

Зброя Укропів: "Оплот" українського нападу - фото 19

Фото: УНІАН, EPA

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme