Як змінилася Японія за п'ять років після потужного цунамі і Фукусіми

11 березня 2011 року Японію вразила серія потужних землетрусів та цунамі, які назавжди змінили історію країни до стихійного лиха та після

Як змінилася Японія за п'ять років після…

Depo.ua пропонує згадати хроніку страшних подій 11 березня 2011 року та подивитися, як змінилися японські міста через п'ять років після стихійного лиха.

ЯПОНСЬКІ МІСТА ПІСЛЯ ЗЕМЛЕТРУСУ І ТЕПЕР

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 1

Місто Рікудзентаката, префектура Івате

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 2

Місто Кесеннума, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 3

Місто Кесеннума, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 4

Місто Ішиномакі, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 5

Місто Ішиномакі, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 6

Місто Ішиномакі, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 7

Місто Мінамісанріку, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 8

Місто Кесеннума, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 9

Містечко Оцуті, префектура Івате

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 10

Місто Кесеннума, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 11

Місто Ішиномакі, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 12

Місто Мінамісанріку, префектура Міягі

Як виглядає Японія через 5 років після потужних землетрусів та цунамі - фото 13

Місто Кесеннума, префектура Міягі

ЯК ЦЕ БУЛО. ХРОНІКА ПОДІЙ

Потужний землетрус в Японії силою у 8,8 балів за шкалою Ріхтера відбувся в п'ятницю 11 березня 2011 року, о 14:46:23 за японським часом у регіоні Тохоку, у Північно-Східній Японії.

Епіцентром землетрусу стала точка в морі Санріку на глибині 24,4 км, у Тихому океані, на відстані 130 км від півострова Ошикава, регіон Тохоку. На території Японського архіпелагу зафіксовано поштовхи силою 9 балів. Початково лихо отримало назву Землетрус Санріку. Офіційну назву "Великий землетрус Східної Японії" лихо отримало пізніше. Землетрус подібної сили, за оцінками вчених, відбувається у цій країні не частіше одного разу на 600 років.

Землетрус спричинив найбільше цунамі, яке накрило територію загальною площею 561 квадратний кілометр, що відповідає 90% площі 23 спеціальних районів, що складають ядро ​​Токіо. Більше половини затопленої водою території - 327 квадратних кілометрів - припало на префектуру Міягі. Висота цунамі, що налетіло на розташоване у префектурі Івате місто Міяко, становила близько 40,5 метра. Висота хвилі, що накрила село Нода у тій же префектурі Івате, становила 37,8 метра, а висота цунамі, що зруйнувало місто Онагава у префектурі Міягі, - 34,7 метра. В результаті від гігантського цунамі у шести префектурах постраждали 62 міста і сел.

Висота хвилі і площа, що опинилася під водою, перевершили всі наукові розрахунки і так звані комп'ютерні симуляції, що моделюють розвиток надзвичайних ситуацій на основі закладених даних.

Стихійне лихо призвело до розвитку важкої аварії на японській АЕС Фукусіма-1 (Fukushima Daiichi). В умовах землетрусу зовнішнє електроживлення пропало. На АЕС не був передбачений захист від впливу на станцію цунамі. В результаті хвиля цунамі затопила дизельні генератори, які були розташовані на кожному з енергоблоків АЕС внизу.

Скупчення водню в приміщеннях, де були розташовані реактори, призвело до серії вибухів, які зруйнували будівлі. Наслідком цього став викид радіоактивності в навколишнє середовище, після чого радіоактивні речовини були виявлені у питній воді, овочах, чаї, м'ясі та інших продуктах.

Загальний обсяг викидів йоду-131 і цезію-137 після аварії на АЕС склав 900 тис. терабеккрелів, що не перевищує 20% від викидів після Чорнобильської аварії в 1986 році, який склав 5,2 мільйона терабеккерелів.

Площа земель, які підлягають дезактивації, становить 3% території Японії.

ПРИЧИНИ ЗЕМЛЕТРУСУ

Землетрус стався в Японському жолобі - глибоководній океанічній западині, де стикаються Тихоокеанська і Охотська плити літосфери. Більш важка в цьому місці океанічна Тихоокеанська плита занурюється під материкову Охотську плиту, над якою розташовується частина Євразійського континенту і деякі Японські острови. Передбачається, що Охотська плита по своєму руху може вважатися частиною однієї з 7 найбільших літосферних плит - Північно-Американської плити.

Для землетруси такої сили звичайно потрібно довга (480 км) і пряма лінія розлому. Оскільки контури плити і субдукція в цій області не такі прямі, то землетруси в цьому регіоні, як правило, очікуються з магнітудою до 8-8,5, і сила цього землетрусу була несподіванкою для деяких сейсмологів.

ЖЕРТВИ І ПОСТРАЖДАЛІ

Згідно з даними поліції Японії, щонайменше 2 тис. осіб потонули тільки в префектурі Міяґі, і близько 10 тис. пропали безвісти в результаті землетрусу і наступного за ним цунамі. Тільки в Сендаї загинуло щонайменше 200—300 осіб.

Корабель з 80 портовими вантажниками змито зі стоянки корабельні, коли цунамі вдарило по північно-східному узбережжю Японії. Пасажирський поїзд зійшов із рейок у префектурі Міяґі.

На 17.03.2011 за даними Національного поліцейського агентства Японії, офіційно підтверджена загибель 5178 чоловік. Зниклими безвісти вважаються 8606 людей. Близько 100 тис. 300 будинків у країні зруйновані стихією повністю або частково.

Станом на 10 червня 2015 року офіційна кількість загиблих в результаті землетрусу і цунамі в 12 префектурах Японії становить 15 892 осіб, 2 576 осіб вважаються зниклими безвісти в 6 префектурах, 6 152 осіб поранені в 20 префектурах.

НАСЛІДКИ СТИХІЙНОГО ЛИХА

Тихоокеанське узбережжя Японії, від Охотського моря до островів Рюкю, було розбито цунамі, висотою 10 — 12 метри. Сильних руйнувань зазнали населені пункти Північно-Східної Японії у префектурі Міяґі, Івате, Фукусіма.

Постраждав також центр регіону — місто Сендай. Затонув міжнародний аеропорт Сендай.

Було зігнуто шпиль Токійської вежі.

11 березня на Першій фукусімській атомній електростанції сталася аварія.

Землетрус призвів до зсуву осі Землі на 15 см. Крім того, згідно з попередніми розрахунками, тривалість земної доби скоротилася на 1,6 мікросекунди.

Японські вчені прийшли до висновку, що після потужного землетрусу 11 березня 2011 року територія країни почала зміщуватися на схід, в сторону Америки. При цьому за п'ять років Японія в окремих місцях змістилася на п'ять метрів. Максимальний зсув зафіксований на півострові Осика в префектурі Міяґі - на 6,4 метра.

МІСТА, ЯКІ ЗАЗНАЛИ НАЙБІЛЬШОГО РУЙНУВАННЯ

Рікудзентаката - було змите практично все місто в префектурі Івате [71], близько 5 тисяч будинків пішли під воду.

Мінамісанріку - пропали безвісти 9,5 тисячі жителів.

Сендай - вода затопила територію на відстані 10 км від морського узбережжя. Зниклими безвісти вважаються близько 650 осіб.

Ямада - близько 7200 будинків пішли під воду.

СКІЛЬКИ КОШТУВАВ ЗЕМЛЕТРУС ЯПОНІЇ

Збиток від землетрусу в Японії, що стався 11 березня, оцінюється в 16-25 трильйонів ієн (198-309 мільярдів доларів). Оцінка чиновників враховує витрати на відновлення соціальної інфраструктури, житлової нерухомості і заводів. Таким чином, в загальні збитки не включені падіння промислового зростання, ВВП і обсягів торгівлі, викликані стихійним лихом.

Витрати на відновлення країни складуть від 50 до 150 мільярдів доларів. У свою чергу, в компанії AIR Worldwide відзначили, що в результаті землетрусу постраждало застраховане майно на 14,5-34,6 мільярда доларів. Ця оцінка не включає в себе збитки від цунамі, викликаного землетрусом.

Фото ЕРА

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme