Як вберегтися від старого нового грипу

З першими холодами в інформаційний простір повертаються згадки про грип. Цьогоріч медики лякають новим для України, гонконгським штамом

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Як вберегтися від старого нового грипу…

Як розповіла журналістам завідувачка відділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології інфекційних захворювань ім. Громашевського Алла Мироненко, в Україну завітає вірус H3N2, що виник у 2014-му році у Гонконзі.

Першу хвилю захворюваності, за словами медика, слід очікувати вже у грудні. Грип може давати ускладнення на бронхи і легені, а для українців особливо небезпечний тим, що є новим для наших широт, а значить, імунітету до вірусу у нас немає.

Depo.ua поцікавився у експертів, чи H3N2 – єдина грипозна небезпека цієї зими, і як залишитися на ногах попри атаку вірусів.

ГОНКОНГ ВИХОДИТЬ НА ПЕРШИЙ ПЛАН

Як пояснив головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій, інформація про гонконгський грип для медиків не є новою.

"Для Північної півкулі прогноз з'являється ще у лютому, аби виробники вакцин встигли виготовити і провести лабораторний контроль нової вакцини, розвезти її по різних країнах. Прогноз робиться щодо двох вірусів групи А і одного – групи B. Їх і включають до складу вакцини", - зазначає лікар.

Як вберегтися від старого нового грипу - фото 1

У цьогорічному комплекті – H1N1 (каліфорнійський або свинячий грип), вірус групи В (брісбен) і H3N2 (гонконгський).

"На свинячий грип вже перехворіло багато українців, тож до нього сформувався імунітет. На вірус групи В переважно хворіють діти, він не є основним у сезоні. Тож можна прогнозувати, що на перший план вийде гонконгський грип", - каже Лапій.

Підкреслює, що наразі це все ж таки прогнози, точні ж дані з'являться, коли люди почнуть хворіти. Наскільки важким виявиться даний штам наразі сказати важко.

Головний дитячий інфекціоніст МОЗ Сергій Крамарєв зазначає, що гонконгський штам новий лише відносно, у певній кількості вже циркулював в Україні, тому певна частина людей має до нього імунітет. Що ж до брісбену, він теж "старий знайомий", адже лютував у регіоні вісім років тому.

"Після хвороби імунітет до певного штаму зберігається від чотирьох до десяти років. Значить, є надія, що організм деяких людей від цьому штаму вже захищений. А в особливій зоні ризику – діти, молодші восьми років", - каже лікар.

Про те, що гонконгський штам не можна називати зовсім новим говорить і медичний експерт ЮНІСЕФ Катерина Булавінова.

"Щорічно віруси грипу змінюються і в певному сенсі є новими. Якщо людина не хворіла цим штамом, вона може перенести хворобу важко. Але по-справжньому новими штами бувають під час пандемії, коли відбувається велика кількість мутацій, ні в кого немає імунітету, треба розробляти пандемічну вакцину", - каже експерт.

Зокрема пандемія сталася на початку XX століття, коли від грипу померла велика кількість людей і, наприклад, у 2009, коли з’явився каліфорнійський грип. В цьому ж році, на щастя, ситуація інакша.

"У людей може бути перехресний імунітет – якщо людина хворіла схожими штамами, вона може перенести хворобу легше. Але пацієнти про це думати не повинні, варто розглядати всі штами грипу як небезпечні", - коментує Булавінова.

НА ПАРИФЕРІЇ ВАКЦИНУ ЗНАЙТИ ВАЖКО

Поки що від грипу не щеплюють, але, за словами Крамарєва, реєстрація вакцин проти грипу завершена, і у найближчий час вони з'являться в аптеках. Як розповіли Depo.ua у одній з приватних клінік столиці, вакцини можуть надійти вже наприкінці цього тижня, а вартість щеплення становитиме від 200 грн.

За даними Булавінової, вакцини від одного з виробників в Україну надійде 150 тис. доз, і від іншого – всього 5 тис., відрізнятимуться вакцини лише брендом- штамовий склад однаковий.

Експерт зазначає, що це дуже маленька кількість. Здебільшого вакцину закуповують великі підприємства для своїх співробітників та страхові компанії, які купують її для великих компаній, банків. Невелика кількість надходить в приватний сектор – аптеки та приватні клініки.

"Приватні клініки, які надають послуги з вакцинації, наявні здебільшого у великих містах, також буває, що вакцину закуповують з місцевих бюджетів, але це поодинокі випадки", - коментує медик.

За словами Федора Лапія, для певних верств населення вакцинація може проводитись і за кошти місцевого бюджету, згідно з прийнятими на рівні регіонів програмами. Так, в столиці виділено 300 тис. грн для вакцинації медичних працівників, аби ті були на ногах у розпал епідемії.

"Дитячі будинки, будинки для ветеранів чи літніх людей можуть робити це з власного бюджету. Щодо Києва, наразі змінюємо програму охорони здоров'я. Сподіваюся, з 2017 можна буде безкоштовно вакціонувати дітей, для яких хворіти на грип особливо небезпечно – наприклад, дітей, які перенесли трансплантацію кісткового мозку чи страждають на хронічну ниркову недостатність", - наголошує медик.

За його даними, ефективність вакцини сягає 85 – 90% для дорослих і 60 – 65% для дітей, молодших п’яти років. Вірогідність, що ВООЗ не вгадала, і на українців чатуватиме зовсім інший штам грипу, на думку медика, становить лише 5%.

На питання Depo.ua, чому навіть щеплені люди все одно хворіють, Сергій Крамарєв відповідає, мовляв, іноді за грип сприймають інші віруси .

"Тут є дві причини: окрім грипу є дуже багато респіраторних вірусів. Вони могли захиститися від грипу, а захворіти на аденовірус. У склад вакцини не завжди потрапляють віруси, які циркулюють. Так буває рідко, але буває", - каже експерт.

КАШЛЯТИ В ДОЛОНЮ ЗАБОРОНЕНО

Наступним після вакцинації  еффективним методом профілактики, за словами Катерини Булавіною, є миття рук і дотримання кашльового етикету. Оскільки при кашлі та чханні поширюються віруси, варто не прикривати органи дихання долонею, а кашляти у згин ліктя. Таким чином руки не забруднюються і, відповідно, вірус не переноситься інші поверхні.

"Також рекомендують провітрювати приміщення, робити вологе прибирання, не перевтомлюватися і повноцінно харчуватися, аби не виснажувати свій організм", - зазначає Булавінова.

Сергій Крамарєв перераховує серед засобів неспецифічної (підходить не тільки для грипу, а й для інших хвороб – ред.) профілактики здоровий спосіб життя та багатий вітамінами раціон.

"На сьогодні є ряд препаратів, які позиціонуються як противірусні, і деякі вчені рекомендують їх як засіб профілактики. На них можна звертати увагу, хоча досконально вони не вивчені", - каже лікар.

Такі ліки продають без рецепту, а схеми прийому прописані в інструкції. Втім, за словами Крамарєва, порадитися щодо їх прийому з лікарем не завадить.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme