Як влада пресує IT-індустрію, або Чому витікають українські "мізки"

Україна ризикує за лічені місяці втратити лідерські позиції в одному з найперспективніших сегментів світового бізнесу

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Як влада пресує IT-індустрію, або Чому в…

До недавнього часу сфера IT була чи не найбільш успішною галуззю вітчизняної економіки. За даними асоціації "IT України", наша держава входить в ТОП-30 локацій для передачі замовлень на розробку програмного забезпечення. Крім того, Україна посідає четверте місце у світі за кількістю сертифікованих ІТ-спеціалістів (після США, Індії, Росії). До речі, минулого року обсяг українського IT-ринку склав $ 1,463 млрд.

Проте наразі в Україні спостерігається масовий відтік мізків - програмісти виїжджають за кордон, де продовжують працювати на потреби українців чи то знаходять собі нових, вже місцевих клієнтів.

Як розповів depo.ua директор "IT України" Віктор Валєєв, за його данними,  впродовж останнього року рідний край залишило близько 2500 фахівців. Причому, здебільшого від'їжджають найкращі профі. В асоціацію ж регулярно звертаються компанії з проханням поділитися професійними контактами у Східній Європі - планують відкрити там офіс або перевезти частину співробітників. Якщо так продовжуватиметься надалі, за прогнозами Валєєва, зростання галузі впаде до 2-3% порівняно із 25-30% у 2013 році.

Тенденція настільки помітна, що на неї вже звернули увагу у західних ЗМІ. У Bloomberg вийшла стаття під назвою "Україна програла технічну революцію". Увагу німців привернув, зокрема, приклад Looksery - стартапу, який дозволяв накладати цікаві візуальні ефекти на фотознімки. На днях проект разом з усією командою став частиною американської компанії Snapchat, а український офіс закрили.

Звісно ж, рішення продати стартап за запропоновані $150 млн (а саме таку суму називають у ЗМІ), дивує мало. Інша справа, що IT-компанії починають масово перебиратись за кордон без усіляких пропозицій. А саме явище вже дістало емоційно знебарвлений термін "релокація".

"Спочатку виїжджати спонукала нестабільність і бойові дії. Через ситуацію в країні значно зменшилась кількість замовлень від західних компаній. Але наша влада примудряється регулярно підтримувати еміграційні настрої постійними чутками про податкову реформу, спрямовану проти бізнесу, а тепер ще й регулярними атаками силових структур на ІТ-компанії", - зазначає Валєєв.

Як влада блокує IT-індустрію: Як і чому витікають українські "мізки" - фото 1

ВЕДЕННЯ БІЗНЕСУ УСКЛАДНЮЄТЬСЯ

Ще у 2012 влада проголосила сектор пріоритетним для української економіки, звільнивши від ПДВ операції з постачання програмного забезпечення. А трохи згодом податок на прибуток зменшили з 19 до 5%. З нинішнього року усі пільги скасували - мовляв, IT-сфера і так почувається значно краще, ніж багато інших. Звісно ж, програмісти нововведенням не зраділи. Ще ж більше не зраділи інформації щодо майбутньої податкової реформи -  від спрощеної схеми оподаткування IT-шникам доведеться повертатися до нудного та розлогого діалогу з державним апаратом.

Як розповів depo.ua засновник і директор компанії IT-компанії NetAssist Макс Тульєв, серед його знайомих багато програмістів вже переїхало у Польщу, а сам він подумує перевезти бізнес до Чехії. При цьому, за словами Тульєва, IT-спеціалістів лякає зовсім не перспектива платити більше.

"Питання не в абсолютних величинах податку. Тікають не від того, що платили 600 грн, а тепер треба буде платити скажімо 3000. Тікають від того, що до неможливості ускладнюється саме ведення бізнесу. Відбуваються рейдерські атаки, маскі-шоу та інші подібні "кидалова" з боку держави. Всі ці шалено складні бухгалтерії, ПДВ, касові апарати, перевірки - це для IT-сектора однозначно або відхід у 100% тінь, або втеча в інші країни. Що власне і відбувається", - прокоментував Тульєв.

Ускладнення звітності і справді надає владі додаткові приводи навідатися із перевіркою та застопорити роботу компанії на тривалий час. Втім, коли мова йде про інформацію, причини для візиту знайти простіше простого.

Так, Макс Тульєв згадує відому багатьом історію компанії nic.ua, одного з найбільших реєстраторів доменів в Україні. Минулої весни СБУ вилучила сервери компанії начебто через те, що її хостингом користувалося чотири сепаратистські сайти. Тоді керівництво фірми терпляче пояснювало, мовляв, не мусить і фізично не може стежити за наповненням усіх 150 тис. зареєстрованих клієнтів. До того ж, СБУ не надсилало до компанії жодного запиту про скасування злочинних доменів. Сервери повернули після відповідного рішення суду аж влітку, потріпавши нерви і самому реєстратору, і його замовникам.

Як влада блокує IT-індустрію: Як і чому витікають українські "мізки" - фото 2

ДО ПРАВОСУДДЯ МЕТОДИ ВІДНОШЕННЯ НЕ МАЮТЬ

Чимало власників і керівників українських IT-компаній виступило на підтримку nic.ua. За історією ретельно стежили, коментуючи кожен її поворот. Вочевидь, бачили у діях силовиків не випадковість, а загрозливу тенденцію.

"В Україні міліція може прийти в будь-яку компанію, забрати засоби виробництва і залишити собі. Це робиться з однією єдиною метою - чинити тиск на підприємця і примусити його до вчинення будь яких дій. До правосуддя ці методи не мають ніякого відношення. Справи сфабриковані, самому підприємцю у справі не призначається ніякого статусу (наприклад свідок або підозрюваний) тим самим тримають людину в підвішеному стані. А поки міліція добиває IT галузь, яка ще недавно була фактично єдиною надією України", - написав тоді у "Фейсбуку" Андрій Хорсєв, співзасновник компанії 908, яка займається розробкою програмного забезпечення.

А на днях стало відомо, що вже сам Хорсєв зі всіма колегами переїхав з Дніпропетровська до польського Вроцлава.

IT-підприємець і сам пройшов через серйозні проблеми із правоохоронцями. Ще за режиму Януковича влада вилучила сервери компанії. Як тоді коментував Хорсєв, "шили" розповсюдження дитячої порнографії. І хоча суд виправдав підприємця, сервери представники вже нової влади повертати не поспішали.

"Свої сервери ми забрали у міліції через рік після рішення суду. Але більше не використовуємо їх у роботі", - прокоментував Хорсєв depo.ua.

Наразі керівник компанії вже з Вроцлава пише про 4 відкритих вакансії - оголошення розміщено на українському сайті з працевлаштування.

"Співробітників ми плануємо набирати в Україні і перевозити до Польщі, так само розглядаємо варіант найму польських програмістів. Але в Україні суб'єктивно якість IT-фахівців вище", - зазначив Хорсєв.

Як влада блокує IT-індустрію: Як і чому витікають українські "мізки" - фото 3

ОСІНЬ ОБШУКІВ

Хоча влітку Валентина Наливайченка на посаді голови СБУ замінив Василь Грицак, оптимістичні сподівання IT-бізнесменів не справдилися.

Так, 1 вересня СБУ побувала у гостях дніпропетровської компанії Luxoft - одного з найбільших постачальників послуг в галузі розробки програмного забезпечення. 

Як пізніше писали ЗМІ, з IP-адреси фірми надійшла погроза про організацію теракту. Цікаво, що тривожного листа спецслужби отримали ще у червні. 

А в минулий понеділок силовики завітали в харківський офіс компанії NIX Solutions. Як розповів президент компанії Ігор Брагінський, міліціонери ставили питання щодо господарській діяльності банку Vernum, який обслуговує компанію.

Аналізуючи  причини числених обшуків, більшість експертів та гравців ринку доходять невтішних висновків: влада має претензії до тієї сфери бізнесу, яка, через закордонні замовлення найменше постраждала через фінансову кризу. Але ще кілька таких маскі-шоу, і доїти буде нікого. 

Адже IT-шники - люди розумні і вміють будувати прогнози. Тож навряд чи будуть чекати, що прийдуть саме до них. Радше - пакувати чемодани та виїжджати до спокійніших країн. 

Як влада блокує IT-індустрію: Як і чому витікають українські "мізки" - фото 4

ВІДТІК ІНТЕЛЕКТУ МОЖЕ БАГАТОРАЗОВО ПОСИЛИТИСЯ

Вочевидь, українські новини долітають і до закордонних мисливців за головами. Як нещодавно розповів у "Фейсбуці" керуючий партнер інвестиційної компанії AVentures Capital Євген Сисоєв, на днях держслужбовець одного з канадійських міст організував зустріч з представниками найбільших IT-компаній.

"Він відкрито говорить, що приїхав вивозити українських інженерів з України до Канади, а також переконувати українські компанії наймати не українських інженерів, а місцевих інженерів в Канаді. Їх місто дає податкові пільги, скасування податків програмістам на 10 років і навіть одноразову фінансову допомогу  ІТ-компаніям, які зараз переїдуть", - написав Сисоєв.

В кінці додав, що підвищення зараз податків в ІТ-галузі та відсутність стимулів угробить цілий сектор економіки.

Намагаючись не допустити такого ефекту, один із очільників Bitcoin Foundation (біткоін - різновид електронної валюти - ред.) Олександр Момот склав петицію Порошенку і розмістив її на сайті президента. 

Автор переконує звільнити IT-шників від податків на 10 років та заборонити будь-яким організаціям перевіряти діяльність компаній. 

Сам Момот каже, що не вірить у реальність власних вимог.

"Звичайно, в такому вигляді петицію навряд чи приймуть, але привернути увагу і почати обговорення реально. Я сподіваюся, що влада зрозуміє, що це критично важлива сфера для розвитку країни, і якщо терміново не вжити заходів, відтік "мізків" посилиться багаторазово. Маса освічених і високооплачуваних професіоналів просто поїде. Без цих людей у країни немає майбутнього, металургія і навіть сільське господарство нас не врятує.", - прокоментував Момот depo.ua.

Щоправда, у можливість діалогу українці не дуже вірять - за більш ніж два тижні петиція зібрала лише 1846 підписів із 25 000 потрібних.

Як влада блокує IT-індустрію: Як і чому витікають українські "мізки" - фото 5

НАВКОЛО ЧИМАЛО ДЕМОРАЛІЗОВАНИХ IT-ШНИКІВ

Або ж... Сподіваються впоратись без будь-яких прохань.

Адже доки частина компаній вже сидить на чемоданах, є й такі, хто не залишає надії пережити всі українські бурі в рідній країні.

Зокрема засновник файлообміннику DepositPhotos Діма Валєв надихнув колег вельми патріотичним постом у "Фейсбуку".

"Нашій компанії (та й не тільки нашій) сьогодні запропонували в Канаду переїхати (...) Ось так взяти триста чоловік і рушити в дорогу. Я прямо бачу ці картаті валізи і люди в окулярах і різнокольорових майках. Літак. Всі веселі і п'яні. А потім затишок і тепло. Ще й грошей могли б дати і допомогти всім з адаптацією і податками. Ми щиро вдячні за те, що звертають увагу. Але ми не поїдемо. Ми Канаду сюди привеземо краще. І грошей їм дамо, щоб приїжджали досвідом ділитися і кадрами. Ми хоча б спробуємо це зробити", - написав підприємець.

Хоча при цьому Валєв підтверджує: в галузі наразі чималі проблеми.

"Дуже багато зараз навколо деморалізованих айтішників. І обшуки, і пайпал не прийде, і податки піднімуть, і призов - "армія мертвих очкариків" - сильно лякає багатьох (...) І валять: Будапешт, Кіпр, Варшава. Канада. Тільки й чути що біжать усі і панікують. Ірландія ще. Сінгапур. Ми не поїдемо. Хоча страшно тут, якщо чесно. Страшно, бо не зрозуміло чому так мало роблять того, що очевидно просто і швидко можна зробити. Щоб краще стало. Щоб простіше. Щоб цікаво жити і працювати", - зазначив бізнесмен.

Але ще раз підкреслив: попри все варто сподіватися на краще.

"Я щиро вірю, що ми з України на весь світ будемо славні. І наш "пайпал" поїде туди їх закони змінювати, а до нас - якщо вигідно нам. І ми завжди гостинні. Я знаю, що якщо дуже хотіти - збувається... Збувається тут. Я особисто хочу спокою і впевненості. Я вам як майже айтішник говорю", - резюмував Валєв.

При цьому вочевидь, якщо IT-спеціалістам і справді буде веселіше вірити у найсвітліше майбутнє, владі треба щось рішуче робити, аби підтримати цю віру. Або ж більшість талановитих, амбіційних та мозковитих фахівців сеансами оптимізму будуть займатися вже в іншому місці. 

Тим паче, що там до IT-фахівців ставляться турботливо.

Як розповідає Віктор Валєєв, Україна - єдина країна, де зовсім не ведеться державна політика в галузі Software Development.

"У Білорусі є технопарки та спеціальні податкові преференції, в Росії, яка веде з нами війну, постійно відкриваються наукові лабораторії, найталановитіші студенти в ІТ отримують стипендії для навчання закордоном. У Словаччині 30% зарплат креативних професій можуть компенсуватися з муніципальних бюджетів. У Румунії уряд порахував, що економічний ефект від непрямих податків, які платять ІТ-шники, споживаючи продукти і послуги, дозволить їм і зовсім звільнити галузь від прибуткового податку", - зазначає експерт.

При цьому додає, що президенту та прем'єру було б не зайвим зустрітися з представниками галузі і нарешті дослухатись до їхній нарікань. Адже небажання створити умови для розвитку найефективнішої галузі в країні у нинішній ситуації скидається на державний злочин.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme