Як формується тариф на газ

У Кабінеті міністрів України роз'яснили механізм формування тарифів на газ та чому в Європі закупати газ вигідніше, ніж у Росії

Як формується тариф на газ…

Газ є товаром. А ціну на той чи той товар формує ринок. Ринок газу в Україні до 2015 року був украй непрозорим і корумпованим, а ціна на газ політичною, а не ринковою. Тому єдиним способом викорінити корупцію у газовому секторі було приєднання до європейських мереж постачання газу та прийняття правил конкурентного ринку, які виписані в Директивах Європейської комісії «Третій енергетичний пакет», пише сайт Тeplo.gov.ua

Уряд зрівняв у правах всіх продавців газу - як українських, так і європейських. Сьогодні ми купуємо газ на європейському ринку, і його ціна виявилася значно нижчою, ніж та, що її роками нав’язувала нам Росія.

Отож, оптова ціна природного газу для України становить 4 942 гривні за 1000 кубометрів. Вона включає в себе прогнознуціну на німецькому газовому торговому майданчику (хаб NCG), а також вартість транспортування газу від NCG до західного кордону України через Німеччину, Чехію та Словаччину.

За такою ціною - 4 942 гривні за 1000 кубометрів - НАК "Нафтогаз України" постачатиме газ облгазам. Але цей газ ще требадоставити до споживача. Тому до цієї ціни додаються витрати на доставку газу внутрішніми трубопроводами, обслуговування лічильників та формування платіжок, а також ПДВ. В результаті цього граничний рівень роздрібних цін на природний газ становить 6 879 гривень за 1000 кубометрів.

Як формується тариф на газ - фото 1

Така ціна дає змогу не тільки повністю викорінити корупційні ризики, що виникали за різних цін на газ для населення, промисловості та теплокомуненерго, а й уникнути дефіциту «Нафтогазу», який у 2014 році становив 108,6 млрд. грн..

Цей дефіцит виникав тому, що «Нафтогаз» купував імпортований газ дорожче, а продавав його населенню, виробникам теплової енергії за заниженою ціною. Якби Уряд не змінив цю систему, за нинішнього курсу долара Україні би довелося заплатити з бюджету 170 млрд. грн.. для покриття різниці між закупівельною ціною і ціною реалізації газу.

Найбільший вплив на ціну товару має поведінка продавця. Якщо у нього немає конкурентів, він може піднімати ціну, як заманеться. Уряд не може боротися із ціною, він може боротися із монополістами, запроваджуючи правила конкуренції на ринку, завдяки чому ціни знизяться без шкоди для виробників.

Відкриття ринку для інших постачальників газу – європейських компаній – дало змогу потіснити традиційних постачальників – російський «Газпром». Іншими словами, рішення Уряду про прив’язку ціни на газ до ціни в Європейському союзі створює конкуренцію в Україні та запроваджує правила, які в ЄС уже призвели до формування прозорого ринку та зниження цін на паливо.

Роздрібна ціна на природний газ для населення не є «захмарною» в порівнянні з країнами Європи. Ціна газу для населення в Україні:

- в 1,7 рази нижча, ніж в Румунії,
- в 2,4 рази нижча, ніж у Латвії,
- в 2,6 разів нижча, ніж у Польщі,
- в 3,4 рази нижча, ніж у Чехії,
- в 4,0 рази нижча, ніж у Німеччині,
- в 5,3 рази нижча, ніж у Данії,
- в 3,7 рази нижча, ніж у середньому в інших столицях Європи.

Як формується тариф на газ - фото 2

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme