Як "Євробачення" стало яблуком розбрату, або Чому скандали корисні

Суспільство продовжує обговорювати результати українського відбору "Євробачення 2016". І пристрасті не поспішають вщухати

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Як "Євробачення" стало яблуком розбрату,…

Після перерви в один рік як глядачі, так і самі артисти встигнули скучити за пісенним конкурсом. Тому на "Євробачення" подалися чи не всі українські зірки – навіть ті, хто раніше виступав переважно на фестивалях і лише для справжніх меломанів.

Більшість українців з'ясували, що рідний шоу-бізнес набагато розмаїтіший та ширший за вже набридлий список персон, з якими вперто носяться у медіа. Імена PurPur, Brunettes shoot blondes і навіть доволі популярних TheHardKiss та SunSay чимало телеглядачів почули вперше. Виявилося, крім традиційної естради, "калини у дворі" та безликої попси в Україні існує цікава і по-справжньому європейська музика.

Вибір суддів та глядачів у півфіналах конкурсу став дзвоником українським радіостанціям та телеканалам, які звикли футболити артистів через недостатню "попсовість" та розкрученість. Як виявилося, глядачі охоче слухають ще не знаних артистів і навіть віддають за них свої голоси.

Щоправда уявлення про творчість артистів з лише з "Євробачення" скласти важко. Заради участі в конкурсі більшість музикантів слухняно пристосували пісні під формат, залишивши лише частку власної творчої самобутності.

Вже у цьому плані Джамала з композицією "1944" виділилася на тлі інших. Замість веселих комерційних ритмів співачка представила серйозну композицію, написану у поєднанні етніки, попу і трип-хопу. До того ж, підняла актуальну тему депортації кримських татар.

Після першого півфіналу в Інтернеті здійнявся галас: мовляв, Джамала – дівчинка талановита, от тільки європейським домогосподаркам начхати і на особисту трагедію, і на цікавий звукоряд. Їм подавай візуальні сенсації на кшталт жінки з бородою, хлопців у масках монстрів чи то чоловіка з надувними цицьками.

Тоді додало жару інтерв’ю одного з членів журі Андрія Данилка.

"Вєрка Сердючка не могла брати участь в конкурсі "Нова хвиля" - це було б як "здрастє, моя радість". А в "Євробаченні" може, тому що грає зірку. Якби в Юрмалу поїхала група NikitA, всі б сказали: "Ви що, з глузду з'їхали?". Але якщо вони їдуть в Америку на річницю Playboy - це їхнє місце. На "Євробаченні" буде багато нудних композицій. Воно завжди славилося ефектом снодійного, яке вирубує (…) Пісня гарна й нова для репертуару Джамали. Напевно, цікава для своєї публіки. Я - не прихильник її творчості, дивлюся об'єктивно. У першому відбірковому турі вона була найкраща з енергетики в залі, але не потрібно говорити, що "все, ми вже туди їдемо". Зачекайте секундочку, давайте подивимося фінал ", - зазначив Данилко у розмові з Gordon.ua.

ФОРМАТ ЧИ ПАТРІОТИЗМ?

І справді, другий півфінал виявився не менш резонансним – Sunsay з композицією Love Manifest приворожив публіку харизмою і якісним саундом. Втім, успіх для Андрія Запорожця затьмарився низкою нападок.

З'ясувалося, що пісня Андрія не така вже й нова, а потім від музиканта зажадали пояснень щодо його виступів в окупованому Криму та на Росії.

В дискусію "форматний, але байдужий до ситуації в країні SunSay" або "неформатна і патріотична Джамала" включився мало не весь "Фейсбук".

Хтось – аби відстояти улюбленого виконавця. А хтось – аби нагадати суспільству про вміння влучно критикувати "зрадників".

Звукорежисер Олексій Малайний перепостив у соцмережі афішу з туру гурту Sunsay містами Росії минулої осені.

"Не зовсім зрозумів загальне захоплення від SunSay, гурту з російським менеджментом, який виступає переважно на Росії, а також в окупованому Криму, з не дуже рівним вокалом і вокалістом, що змахує на торішнього переможця зі Швеції, з піснею, яка не потрапить навіть у 20-ку", - зазначив звукорежисер.

Чимало постів присвятила Андрію Запорожцю і українська продюсер Олена Мозгова.

"Я не хочу читати муть, на кшталт "музика немає кордонів", "не політизуйте" і ну все решта у цьому ключі... Всіх голубів миру потрібно взяти за шкварку і відвезти на екскурсію в АТО. Най, курча, подивляться на мир, який наробила там на сході кацапська педерація зі своїми укурками! (…) Жити в нірвані то звичайно круто, але якщо ти маєш серце то не можеш стояти осторонь того, що відбувається в країні. Дякую всім, хто має душу і серце, тим, хто проголосував за Джамалу. – написала Мозгова вже після фіналу.

Висловив свою думку вокаліст гурту "Антитіла" Тарас Тополя, який активно займається волонтерством.

"Це, напевно, тільки в нашій країні можливий такий абсурд, коли (…) ми самі пропонуємо артисту, який гастролює в окупованому Криму, представляти країну в Європі. Так, талановитий, та дуже харизматичний, але ... зараз не про це. Артист 18 липня 2014 року поїхав до окупованого Криму, співати. А через місяць, в серпні 2014 року, російські війська без шевронів замкнули Іловайский котел, де загинули сотні моїх і Андрія Запорожця співвітчизників. Але артист в акурат кривавого крошилова під Іловайськом полетів співати "грандіозний концерт" в Санкт-Петербурзі. Та й не чув я, щоб SunSay підтримував або армію або цивільне населення країни, яку хоче представляти. Тому Jamala. Тільки Джамала", - зазначив Тополя.

"СУДДІ У ХАМСЬКІЙ МАНЕРІ АТАКУВАЛИ ДЖАМАЛУ"

Цікаво, що в фіналі головним конкурентом став зовсім не Sunsay, а гурт Hardkiss, якого своїм фаворитом обрало журі.

Лише завдяки глядацькому голосуванню перемогу і право представляти країну в Стокгольмі виборола Джамала.

Але на цьому галас навколо конкурсу не вщух. Чимало шанувальників Джамали обурилися коментарями журі щодо виступу співачки.

Так, найбільший резонанс справив коментар Костянтина Меладзе.

"Пісня - це одна історія, постановка - інша, а ваш зовнішній вигляд і сукня - третя. "Євробачення" можна виграти тільки з командою. Ця сукня могла б бути на якийсь бек-вокалістці, але з огляду на ваш образ, це занадто просто. З цим зовнішнім виглядом ми "Євробачення" виграти не зможемо ", - сказав Меладзе.

У "Фейсбуці" застрочили: ну як, скажіть, можна говорити про сукню, коли тут така щира і актуальна пісня?! Нагадали і про очевидні зв’язки продюсера з російським шоу-бізнесом.

Дісталося і Андрію Данилку з його коментарем щодо самої композиції.

"Це (назва пісні – ред.) може бути розцінено як політична маніпуляція", - сказав шоумен.

Сам Данилко віддав найвищий бал гурту "НеАнгели" – що й не дивно, адже Андрій входить до продюсерської групи Юрія Нікітіна, як і дівочий дует.

Гнівливим постом щодо коментів обох судів вибухнув радник Петра Порошенка Олег Медведєв.

"SOS. Меладзе і Данилко в кричуще хамській манері атакували тільки Джамалу. Меладзе не до вподоби ... її сукня і зовнішній вигляд. Знає, що на Росії з його шкіри пошиють чоботи Путіну, якщо кримська татарка поїде на "Євробачення"? Данилко нічим було зрозуміти, чому Джамалі так важливо, щоб пісня називалася "тисячі дев'ятсот сорок чотири", - написав Медведєв у "Фейсбуці".

Така підтримка виконавиці ледь не на найвищому політичному рівні сподобалася не всім – скептики зморщили носа. Мовляв, навіщо живу і талановиту Джамалу перетворювати на "священу корову", від зашкальної кількості яких українців вже нудить?

СКАНДАЛИ У ВСІ РОКИ

Звичайно, вкрай емоційна реакція суспільства продиктована епохою: під час війни суспільство максимально наелектризоване і не схильне бачити півтони.

Але у минулі роки "Євробачення" також було яблуком розбрату. Зокрема, у 2014-му активісти збирали підписи проти участі у конкурсі Марії Яремчук через те, що раніше дівчина підтримувала регіоналів. А за певними даними, за дівчину голосували здебільшого боти.

У 2013-му, на час проведення відбору, ситуація в країні була спокійною, тож до Злати Огнєвіч вирішили "підійти" з іншого боку. Тоді активно пліткували, дівчина вскочила у ліжко голови НТКУ Єгора Бенкендорфа, за що і отримала путівку на конкурс.

У 2012-му спалахнув скандал і навколо Гайтани – свободівець Юрій Сиротюк заявив, що через темну шкіру дівчини Україну на конкурсі будуть асоціювати з Африкою.

Двічі перераховувати голоси довелося у 2011-му – українці розшумілися, що результати голосування сфальсифіковано, а Міка Ньютон не гідна представляти країну на конкурсі.

У 2010-му ситуація також була бурхливою – Alyosha звинувачували у плагіаті. Довго шуміли і щодо вибору журі, яке між Alyosha та Машею Собко обрали першу.

ІНТРИГИ ТА ЗЛОСЛОВ'Я ЗІГРАЮТЬ НА РУКУ?

Вочевидь, для українців "Євробачення" давно перетворилося на національне змагання з інтриг та злослів'я. Хоча, здавалося б, з конкурсом усе повинно бути доволі просто: голосують неупереджені судді, голосують телеглядачі, система відсіює ботів – і готово.

Але для українців "Євробачення" видається зручною темою для випускання пари.

Прикро, що за всіма інтригами і пристрастями акценти змістилися, і українці почали забувати, що Джамала передусім талановита дівчина з оригінальною піснею, а не просто політичне знамено, який Україна транспортує до Стокгольму.

І якщо еталонно талановиті The Hardkiss і SunSay могли б легко опинитися в п’ятірці лідерів, для перемоги їм не вистачає оригінальності. З Джамалою ж ситуація інша: дівчина або зовсім не сподобається європейцям, або підкорить їхні серця.

Тим паче, галас навколо конкурсу цього року, хоч і не прогнозовано, але зіграв на руку Україні. Так, на Росії вже почали строчити публікації, в яких композицію Джамали називають антиросійською. Публікація, присвячена нашій співачці, вже з'явилася у британському таблоїді Daily Mail. І вочевидь, обираючи героїв для своїх публікацій, велика кількість західних ЗМІ зверне увагу саме на Джамалу – адже в дівчини є своя історія. Таким чином, мінімальний піар артистці забезпечений. Залишилося – лише вразити інші країни Європи, як перед вдалося вразити Україну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme