Всі версії вбивства Павла Шеремета

Поліція поки не поспішає визначатися з пріоритетною версією причин вбивства відомого журналіста Павла Шеремета, мовляв, ще рано робити якісь висновки

Всі версії вбивства Павла Шеремета…

Та представники громадськості пов'язують це резонансне вбивство з професійною діяльністю Шеремета або ж вбачають у ньому "російський слід".

ВЕРСІЇ ПРАВООХОРОНЦІВ

Правоохоронці поки не роблять заяв щодо причини вбивства Павла Шеремета, запевняючи, що розглядають усі можливі версії.

"Про слідство ще говорити, звісно, зарано. Ми розглядаємо усі можливі версії, в тому числі пов'язану з його професійною діяльністю. СБУ працює у своїх напрямках, і група, яка буде укомплектована оперативниками, буду координувати особисто я", - заявила голова Нацполіції Хатія Деканоїдзе.

Генеральний прокурор проінформував президента про перші результати оперативних слідчих дій. За інформацією Юрія Луценка, крім версії "вбивство через професійну діяльність", також розглядається можливість версії дестабілізації ситуації в центрі столиці.

Він також запропонував посилити увагу за масовими акціями у столиці найближчим часом. "Я не думаю, що ми повинні щось забороняти, але будь-які акції у найближчий час повинні організовуватися із застосуванням рамки металошукачів. Надто багато інформації надходить про можливі провокації у найближчі дні, і у зв’язку з сьогоднішньою страшною подією з Павлом це може дійсно бути частиною якогось більшого плану", - сказав Луценко.

Всі версії вбивства Павла Шеремета - фото 1

ПОКАЗОВА СТРАТА, ЩОБ ЗАЛЯКАТИ ІНШИХ В "УКРАЇНСЬКІЙ ПРАВДІ"

Вбивство Шеремета стало шоком для українських журналістів, громадських діячів та політиків. Вони в один голос заявляють, що вбивство стало тривожним сигналом для журналістів-розслідувачів та нагадують, що це вже другий журналіст "Української правди" (після Георгія Гонгадзе), який став жертвою цинічного вбивства.

Віталій Сич, головний редактор журналу "Новое время":

"Я не дуже вірю в російський слід, я думаю, це впливові люди в Україні, на чиї інтереси натрапила Українська Правда. Це спроба повернути самоцензуру у журналістів і зробити попередження всім, хто наважується розслідувати неприкрите злодійство і гігантські фінансові махінації - все те, що не дає Україні вирватися з феодального ладу.

Сьогодні через півгодини після прочитання новини про загибель Павла відвозив дітей в садок. Про всяк випадок залишив їх у консьєржки, поки машину не завів. Не думав, що до мене коли-небудь повернуться тривожні відчуття часів Майдану.

Пошук і покарання скотів, які це зробили - робота не тільки поліції, але і журналістів, активістів та всіх людей, хто не хоче більше жити в країні рабів".

Волонтер АТО Роман Донік:

"Ризикую здатися циніком, але я цинік. Журналісти УП, тікайте. Прийшов час збирати каміння".

Голова закарпатської ОДА Геннадій Москаль:

"Павло Шеремет (як і "Українська правда" загалом) давав реальну картину того, що відбувається в країні, а це багатьом не подобалося. Тут і слід шукати причини злочину. Сам факт якого – показник того, що з криміногенною обстановкою відбувається щось зовсім не те", - зазначив Москаль.

Також губернатор зазначив, що це вже друге замовне вбивство провідного журналіста "Української правди". Але якщо розслідувати вбивство Георгія Гонгадзе по гарячих слідах не було політичної волі (вона з’явилася тільки в 2005 році, і тоді злочин оперативно розкрили), то зараз політична воля є, але немає висококласних слідчих і оперативників.

Заява Національної медіа-профспілки України (НМПУ):

"Сьогодні українські журналісти опинилися в іншій реальності. Убивство журналіста Павла Шеремета засвідчило – смертельна небезпека очікує на журналістів не лише в зоні бойових дій, але й під їх будинком від цілеспрямованих терористичних та кілерських атак … Варто нагадати, що до цієї трагічної новини чи не щодня в Україні траплялися інші випадки нападів на журналістів, перешкоджанню їх професійній діяльності, підпалів авто. Слід відзначити, що неналежний рівень реакції влади із розслідування подібних злочинів та невисокий рівень уваги суспільної думки на межі із байдужістю є одними з чинників повторення злочинних посягань".

Журналіст Євген Кисельов:

"Вбивство пов'язане з професійною діяльністю Шеремета, і в тому, що у цього вбивства може бути політична підоснова у мене жодних сумнівів немає … Останнім часом я звертав увагу на те, що у нього з'являлися великі дуже серйозні, глибокі інтерв'ю з яскравими постатями української політики та українського бізнесу. На мене, наприклад, враження справило дуже цікаве інтерв'ю з новим лідером фракції БПП Ігорем Гринівим. Що стосується якихось розслідувань кримінального або антикорупційного властивості - про це я нічого не знаю"

"Я скептично ставлюся до того, що різні роду чиновники, корупціонери, представники кримінального світу всерйоз побоюються такого роду публікацій. Мій журналістський досвід показує, що вкрай рідко вдаються до таких крайніх заходів ось ці люди. Я не виключаю того, що це просто якесь демонстративне злочин, спрямований на те, щоб налякати журналістський цех в цілому. Я не виключаю того, що у нього справді готувалася якась серія публікацій. Зрозумійте, якщо інтерв'ю записано, матеріали зібрані неможливо зупинити публікацію. Знайдуться інші товариші, колеги, які доведуть цю роботу до кінця, так вже влаштована професія", - підкреслив Кисельов.

Журналіст Петро Шуклінов: 

"Ми живемо в страшний час. Але мені здається, що навіть в цей час у Павла Шеремета просто не могло бути ворогів. Ця світла і відкрита людина могла заручитися підтримкою, здається, кого завгодно. Це вбивство ніяк не можна пояснити логічно.

Втім, один з останніх матеріалів Павла стосувався двох скандальних персон - Переломи і Щурікова. За цими двома стоїть стільки людей українського політикуму, що складно собі уявити. Я нічого не стверджую. Тим більше що після публікації його замітки про цих двох пройшло всього три дні - навряд чи таке вбивство можна підготувати так швидко. Навряд чи. Та й немає там чогось такого, що могло викликати таку реакцію. Чи було? Не знаю.

Російський слід? Мені чомусь здавалося, що росіяни виберуть когось із найгостріших критиків президента - це можна було б пояснити з точки зору їхньої хворої логіки. Але Павла-то за що? Кому він міг перейти дорогу?". 

Всі версії вбивства Павла Шеремета - фото 2

ВБИВСТВО ЧЕРЕЗ ОПЗ

Політолог Михайло Павлів: 

"Це замовне вбивство. Я остерігаюсь на даний момент робити якісь серйозні припущення, тому що потрібно дуже серйозно вивчити, що було предметом його діяльності і могло послужити причиною для вбивства. Як повідомив сьогодні Касько, остання професійна діяльність убитого журналіста Павла Шеремета була безпосередньо пов'язана з Одеським припортовим заводом. З огляду на те, скільки зараз подій навколо цього заводу, допустити якийсь взаємозв'язок можна". 

Всі версії вбивства Павла Шеремета - фото 3

ЦІЛЛЮ БУЛА ШЕФ-РЕДАКТОР "УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВДИ" ОЛЕНА ПРИТУЛА

Досить реалістичною здається версія, що вбити хотіли керівника "Української правди" Олену Притулу, адже авто, на якому їхав Шеремет належало саме їй. Однак поки ми можемо тільки гадати про обставини того злощасного ранку – колеги Шеремета із "Радіо Вєсти" розповідають, що журналіст запізнився на ефір і вони не могли додзвонитися до нього з самого ранку.

Зазначимо, що після вбивство президент доручив надати охорону Олені Притулі.

Всі версії вбивства Павла Шеремета - фото 4

СПРАВА РУК ОЛЕКСАНДРА ЛУКАШЕНКА

Як відомо, Павло Шеремет народився у Білорусі, де і розпочав свою журналістську кар'єру. Ще у 90-х роках він мав репутацію послідовного критика режиму Олександра Лукашенка, через що свого часу навіть потрапив до в'язниці. Також Шеремет є співавтором скандальної у Білорусі книги "Случайный президент", у якій жорстко критикують політику Лукашенка. Також Шеремет був одним із засновників дуже популярного у Білорусі інтернет-медіа "Белорусский партизан", у якого явно не склалося добрих відносин із владою.

У соцмережах звернули увагу, що вбивство Павла Шеремета "дивним чином" співпало із 22 річницею перебування Лукашенка на президентському посту. Однак таку позицію підтримують далеко не всі.

Білоруська активістка Наталія Горячко-Басалига:

"Лукашенко побоявся би його чіпати, оскільки хоче відновити контакти з Європою. Для наших спецслужб Павло Шеремет вже відпрацьований матеріал – він покинув Батьківщину, в нього віджали "Білоруський партизан". При ньому мої статті завжди публікували в "Партизані"…. Шеремет не був вже небезпечним ані для Лукашенка, ані для його банди … Наші не стали б втручатися в справи України таким чином. Тим паче на території України. А російські диверсанти Україною перемішуються. В них європейські паспорти. Але я думаю, він і для Росії не був страшний. Насправді метою був не він, а його дружина (Олена Притула, - ред). Його дружині і іншим співробітникам цього ЗМІ треба бути обережнішими".

Державні білоруські ЗМІ на звістку про вбивство Шеремета відреагували дуже мляво, обмежившись короткими замітками.

РОСІЙСЬКИЙ СЛІД

На думки про наявність так званого "російського сліду" у вбивстві Шеремета наштовхує "надзвичайна оперативність" сумнозвісного "17 каналу", який прославився свого часу тим, що влаштував телеміст із терористом "ДНР" Мозговим. У мережі одразу ж звернули увагу, що відео, як із ще палаючої автівки витягували смертельно травмованого Павла Шеремета, було зняте камерами саме цього телеканалу.

Та й за два роки війни українців уже не здивуєш тим, що Росія вдається до вбивств для дискредитації України.

Тут варто звернути увагу на заяви "балакучих голів" Кремля.

Зокрема, прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, називає Шеремета "російським громадянином" та вимагає розслідування.

"Убивство російського громадянина і журналіста в Україні - це привід для дуже серйозного занепокоєння в Кремлі", - сказав він.

А офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова ставить Шеремета в один ряд із Бузиною та називає Україну "братською могилою для журналістів".

Всі версії вбивства Павла Шеремета - фото 5

ВЕРСІЯ РОСПРОПАГАНДИ - ШЕРЕМЕТА ВБИВ ТУРЧИНОВ

На упередження звинувачень на адресу Росії працює і російська пропаганда. Оглядач "РИА-Новости" зауважив "антиросійських" характер публікацій та інтерв'ю журналіста і визнав, що версію участі російських спецслужб у вбивстві виглядає досить реалістично. Однак на захист "честі" Росії у цій справі оглядач нагадує, що Шеремет  критикував і українську владу, та й білоруській владі свого часу він теж насолив.

У публікації згадується вчорашня заява секретаря РНБО Олександра Турчинова. 

"Секретар Ради з національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов заявив у вівторок, що в зв'язку з необхідністю "протидії агресору" влада готова оголосити в країні воєнний стан.

У такій обстановці вбивство відомого журналіста може спрацювати як спусковий гачок. Націоналістам, по суті, все одно, з ким воювати - з Росією чи з власною владою. І якщо радикали зараз піднімуться, то на арену може вийти новий диктаторський режим, який змете і нинішнього президента України, і його команду". 

Фото УНІАН

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme