Як українські кіношники профукали "Оскара", який їм і так не світив

Вчора закінчився термін, у який країни мало подати картини на "Оскар" у номінації "Кращий неангломовний фільм". Україна ж свого претендента не подала

Як українські кіношники профукали "Оскар…

Depo.ua спробував розібратися, хто винен у ситуації, та чи є можливість її виправити.

Не секрет, що пристрасті навколо "Оскара" від України вирують вже більше року.

Коли у 2014 на премію висунули картину Олеся Саніна "Поводир" замість титулованого та облюбованого іноземними критиками "Племені", в кіносередовищі розгорівся гучний скандал.

Режисер картини Мирослав Слабошпицький та продюсер Денис Іванов заявили, що в корумпований комітет керувався виключно фінансовою вигодою. Тоді ж почалася кампанія за зміну складу комітету та процедури вибору картини . Тим паче, що зі старого комітету пішло п'ять осіб, і організація практично припинила існування.

Реформам здебільшого аплодували: тоді у країні відчувався загальний вітер змін. Тим паче, що у оскарівський шот-ліст "Поводир" так і не потрапив.

У червні ж був представлений новий склад комітету. Компанія з режисерів, сценографів та кінокритиків - від Лозниці до Муратової - видавалася поважною і нарікань не викликала.

Але фоном до райдужних змін проходила тема розбирань між Асоціацією продюсерів України, яка раніше курувала Оскарівський комітет  і Національною Спілкою кінематографістів (НСКУ), яка перебрала функцію зараз.

Організації намагались провести переговори, але, за версією НСКУ, Асоціація побажала вийти з процесу.

На початку вересня кінопродюсери Ігор Савиченко, Максим Асадчий та Єгор Олесів звернулись до Спілки кінематографістів, Академії продюсерів, Українського оскарівського комітету та Держкіно з вимогою нарешті розпочати прийом заявок на висунення фільму від України.

Спілка відповіла, що новий склад оскарівського комітету подали ще в червні, але з того часу Американська кіноакадемія не збиралася, тож затвердити його можливості не було.

Додали, що минулого тижня написали ще одного листа з проханням прискорити затвердження. Але термін подання заявок сплинув, і фільму з України серед номінантів на найпрестижнішу кінопремію не виявилося.

"ОСКАРІВСЬКИЙ КОМІТЕТ - МІШЕНЬ РЕЙДЕРСЬКОГО ЗАХОПЛЕННЯ"

Учасник ініціативної групи з реформування Оскарівського комітету та гендиректор "Артхауз Трафік" Денис Іванов підтверджує: приводу для скандалу немає, і варто просто зачекати на рішення Академії.

"Зволікання виникли через бюрократичну затримку", - лаконічно прокоментував Іванов depo.ua.

Гендиректор Асоціації продюсерів України Денис Масліков виявився більш багатослівним. Зазначив: причина в тому, що його організація не знайшла консенсусу з НСКУ. Тому в Американської академії щодо українського питання наразі виникла плутанина.

Як українські кіношники профукали "Оскара", який їм і так не світив - фото 1

"Скориставшись скандалом минулого року, НСКУ вирішила оскаржити право Асоціації продюсерів на організацію комітету. Я попереджав їх, що у США можуть заблокувати рішення по Україні, якщо ми не дійдемо консенсусу. Наразі право курувати комітет належить Асоціації продюсерів, і ми від нього не відмовлялися. Скандал (із "Племенем" та "Поводирем" - ред.) стосувався лише членів комітету, але асоціація є лише організатором  і не несе відповідальність за вибір фільму" - зазначив Маліков.

Продюсер не заперечує, що НСКУ та ініціативна група і справді намагалась домовитись з Асоціацією.

"Коли вони зібрали власний склад комітету, ми погодились його прийняти. Хоча там і є крин у бік творчих професій, а продюсерів немає взагалі. Але ми навіть при цьому пішли на переговори. Втім, не знайшли точок дотику через некоректну поведінку Мирослава Слабошпицького. Коли вас криють матом, ви не будете говорити: "Нічого страшного, давайте продовжувати". Слабошпицький відмовився вибачитись... Тоді я сказав: або він виходить зі складу переговорної групи, або це роблю я", - каже Маліков.

При цьому додає, що вийшов він особисто, а не Асоціація продюсерів.

Пізніше відбулася зустріч віцепрезидента асоціації Віктора Колєснікова з головою НСКУ Сергієм Тримбачем та очільникомДержкіно Пилипом Іллєнком. Тоді було прийняте рішення про спільне керування оскарівським комітетом.

Але згодом НСКУ дала задній хід -  на пленумі організації вирішили не ділитися повноваженнями з Асоціацією.

Як розповіло depo.ua джерело в НСКУ, кіношники дійшли висновку, що Денис Масліков надто імпульсивний та ненадійний, аби мати з ним справу.

"Вони ж навіть не витримали процедури подачі заяви на затвердження комітету. Наприклад, не визначили голову організації, за чиїм підписом мало йти подання", - нарікає Масліков.

Майбутнє ж, на його думку,  доволі суперечливе. Продюсер підкреслює, що готовий домовлятися з НСКУ, аби до найближчого засідання Американської кінокадемії у жовтні подати спільну заявку. Тоді б для України могли зробити виключення і дозволити подати фільм-номінант. Але в Спілці на зустріч іти не поспішають.

"Вийде, як в суді: вони подали своє бачення, і просять їм передати це право. А ми, в свою чергу, своє. А нас в Академії знають (...) Практично це спроба рейдерського захоплення оскарівського комітету з боку НСКУ", - підкреслює продюсер.

Як українські кіношники профукали "Оскара", який їм і так не світив - фото 2

"ПРЕЗИДЕНТА АСОЦІАЦІЇ ПРОДЮСЕРІВ ЗНАЙТИ НЕ ВДАЛОСЯ"

А от член нового оскарівського комітету та режисер племені Мирослав Слабошпицький каже, що шансів взяти участь у "Оскарі-2016" в України немає.

"1 жовтня премія припинила приймати фільми. До кінця 2015 Академія затвердить склад комітету, і Україна внесе кандидата вже наступного року", - наголошує Слабошпицький.

Асоціація ж продюсерів, на його думку, узурпувала право на оскарівський комітет за часів Януковича невідомо на яких підставах. Більше того, вся асоціація  зводиться до однієї персони.

"Немає такої організації як Асоціація продюсерів України - є особисто Денис Масліков. Він дуже хоче керувати українським кіно, але це абсурдно. Це якби я назвався Асоціацією журналістів України і почав качати права. Слідів діяльності організації ви не знайдете. Сергій Тримбач більше року намагався зв'язатися з її президентом Олексієм Сєрковим. Але цього так і не вдалося", - зазначає Слабошпицький.

Наголошує, що з самого початку був проти переговорів щодо залучення Асоціації до оскарівських справ.

Втім, про вихід з переговорів Масліков заявив на зустрічі, на який Слабошпицький не був присутній. Про особистий конфлікт із Масліковим режисер говорить неохоче, хоча факту і не заперечує.

"Були якісь особистісні претензії... Але розумієте, затверджений чудовий комітет, треба працювати... Яке мають значення якісь образи конкретної людини?" - дивується режисер.

Наголошує, що для нинішньої ситуації є кілька причин - в тому числі, об'єктивних.

"Реформа збіглася з виборами до Американської кіноакадемії, багато часу ми витратили на переговори з Асоціацією продюсерів і зрештою комітет справді не був схвалений", - констатує Слабошпицький.

Каже, що для продюсерів фільму "Брати", який вважають наймовірнішим претендентом на "Оскар" від України, було б вдалим рішенням зняти картину з прокату.

"Якщо б вони вийшли пізніше 1 жовтня, могли б позмагатися за "Оскар" наступного року. Але вони вийшли на тиждень раніше, хоча і бачили всю ситуацію з комітетом. Свого часу ми з "Племенем" зробили таку ж помилку. Пам'ятаю, як наш американський прокатник наполегливо радив відкласти прокат", - говорить режисер.

Як українські кіношники профукали "Оскара", який їм і так не світив - фото 3

ШАНСИ НУЛЬОВІ... ЯК І В МИНУЛІ РОКИ

В коментарі, взятому на день раніше, український кінознавець, директор "Молодості" та член нового Оскарівського комітету Андрій Халпахчі визнав, що через скандали Україна може втратити шанс позмагатися за престижну кінопремію. 

"Дійсно зараз може статись ситуація, що ми пролетимо і не будемо в цьому списку взагалі. Це прикро, цього не можна допустити. От було якесь величезне голосування, просили моєї згоди. Я потрапив до цієї Оскарівської комісії, хоч дуже не хотів цього, розуміючи що тут ти собі наживеш ще одного ворога, або ще 10 ворогів", - сказав Халпахчі.

Кінокритик і журналіст Андрій Гусєв, який також увійшов до складу комітету, в ситуації, що склалася, особливої трагедії не бачить. 

Як українські кіношники профукали "Оскара", який їм і так не світив - фото 4

"Ситуація неприємна, але навіть якщо ми втратили можливість представити фільм на "Оскарі" цього року, розформування старого комітету я вважаю позитивним моментом. Вперше у нас був справжній шанс відправити конкурентноздатного кандидата від України ("Плем'я"- ред.) - і ми його прикрим чином втратили.  Надіюсь, новий комітет буде затверджений. І на "Оскар" від України більше не будуть відправляли найслабкіші фільми... Розумієте, зі старим комітетом шансів не було жодних", - наголошує Гусєв. 

Критик додає, що новий комітет вперше збереться лише після затвердження кіноакадемією. Але акцентує: тепер на "Оскар" українські фільми номінуватимуть професіонали-кінознавці. Тож визначити стрічку для участі в американському конкурсі зможуть за день.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme