У кого росіяни поцупили "тєльняшку"

Сьогодні на Росії відзначають День народження російського тільняка, хоча насправді тільник зовсім не російський...

У кого росіяни поцупили "тєльняшку"…

Російські історики вважають, що цього дня у 1874 році Олександр ІІ підписав указ про введення тільника як частину форми одягу російських матросів. Згідно з документом, тільник належало в'язати "з вовни навпіл з папером", закріплювалося і традиційне смугасте забарвлення. 

Мовляв, кольори повторювали Андріївський прапор, який вважався офіційним символом військово-морського флоту російської держави. 

Втім, в історії з тільниками росіяни типово приписали собі досягнення інших. 

Так, у смугастих регланах віддавна виходили в море бретонські моряки - представники кельтського народу, що населяє французьку історичну область Бретань. Вважалося, що смугастий одяг ніби-то робить їх особливо помітними на тлі білих прапорів, неба і моря. Таким чином командування завжди легко бачило, хто з підлеглих працює, а хто ліг спочивати під лавкою. Плюс, якщо моряк втрапляв у халепу і падав у море, його було легше знайти і врятувати. 

Крім того, тільники стали візитівкою бретонців - їхні судна здалеку могли впізнати інші. 

У кого росіяни поцупили тільник - фото 1

За ще однією версією, 12 білих смужок на реглані символізували людські ребра. Мовляв, так вони самі будуть схожими на мертв'яків і доля не зверне на них уваги. А вже русалкам та іншим морським бешкетницям мерці і зовсім ні до чого. 

У кого росіяни поцупили тільник - фото 2

У XVIII столітті тільники стали модними серед моряків інших країн.  В період активних подорожей бретонці винаймалися на закордонні суди і хизувалися "брендовим" одягом, який багатьом припадав до душі. Втім, взяти і переодягнутися в тільники для моряків виявилося нелегкою задачею: керівництво флотів забороняло тільники як частину форми. Можливо, через забобонний острах.

Але моряки вперто надягали їх хто у морі, а хто - вже на березі, під час відпочинку. Зрештою, влада почала потроху здаватися. Першими тільник вподобали голандці. 

У 1858 році - на 16 років раніше, ніж на Росії, -  колоритна спідня сорочка стала обов'язковим елементом уніформи французького воєнно-морського флоту.

У Франції чітко регламентувалося, що на сорочці мала бути 21 смуга - число, знакове для гри "Блекджек", чи не найбільш популярної розваги моряків. Також подейкували, що саме стільки великих битв виграв Наполеон і французи спробували увіковічнити моменти слави, але ця версія з роками стала набагато менш популярною. 

Згодом тільники зацінила європейська (здебільшого французька) та американська богема. Найвищим шиком, наприклад, вважалося прийти у тільнику послухати джаз. А Коко Шанель у 1917 присвятила тільнику цілу колекцію. 

У кого росіяни поцупили тільник - фото 3

Фото: lenalipman.com

Та і в наші часи тільники знову і знову з'являються серед модних трендів нових сезонів. Власне, у західній моді тільник і зараз відомий як breton shirt (бретонська сорочка - ред.). 

У кого росіяни поцупили тільник - фото 4

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme