Скільки російськомовних немовлят треба з'їсти, аби перевиховати касирів МакДональдза

Скандал з харківським "МакДональдзом", в якому відмовилися обслуговувати українською, не заслуговував би на особливу увагу, якби подібні випадки не були типовими для українських міст

Скільки російськомовних немовлят треба з…

Днями в Харкові стався доволі типовий епізод української "мовної війни" за участі найвідомішої в світі мережі закладів швидкого харчування. Волонтерка Марина Хаперська в місцевому МакДональдзі зажадала аби її обслуговували українською і отримала відмову.

На скаргу до керівництва закладу пані Марині відповіли з офісу харківського МакДональдза "Наукова" письмово і навіть українською, от тільки зміст цієї відповіді не може не викликати обурення. По-перше, підписаний менеджером харківського відділення "МакДональдза" Половенко Н.В. текст має доволі неоковирний вигляд з точки зору здорового глузду, адже українська мова там є однією з мов національних меншин. Але закриємо на це очі, зрештою від менеджера МакДональдза складно вимагати чітких юридичних формулювань. А ось головний аргумент працівників фаст-фуду обійти увагою вже не вийде ніяк, адже пан чи пані Половенко апелює до Конституції України, яка забороняє дискримінацію за мовною ознакою.

Скільки російськомовних немовлят треба з'їсти, аби перевиховати касирів МакДональдса - фото 1

Отже, за логікою, харківського фаст-фуду, україномовні клієнти дискримінують нещасних касирів та менеджерів закладу, змушуючи тих говорити державною мовою. І це замість того, аби бути безмежно вдячними їм за їхнє "толерантне ставлення до мовних уподобань клієнтів". Про можливість того, що дискримінують саме українськомовних відвідувачів, яким відмовляють у праві обслуговування рідною мовою, в "МакДональдсі" тактовно промовчали. А і правда, хіба може вважатися дискримінованим україномовний українець? Він же апріорі має знати російську, а от російськомовних володіння "общєпонятним" автоматично звільняє від необхідності напружувати мозок українською фонетикою, граматикою та лексикою. Ось така схиблена логіка, але попри це дуже характерна для усього "русскава міра".

І саме через це ситуація в харківському "МакДональдсі" більш ніж типова. Подібні історії трапляються часто-густо і не лише в умовно російськомовних містах Південного Сходу. Лише за останні кілька років в столиці розгорілося кілька аналогічних скандалів, що набули всеукраїнського розголосу. Деякі з них дійшли навіть до судів. Всі ці скандали як і годиться супроводжувалися "холіварами" в соцмережах більшої чи меншої інтенсивності. При цьому на адресу надто заповзятих поборників української звучали звинувачення у так би мовити надмірному та нездоровому патріотизмі чи навіть у "вишиватництві" з вуст цілком свідомих українців. Мовляв, не треба бути "шибко вумними", мовляв, російськомовні українці теж люди і українізувати, якщо і треба, то лише любов'ю і пестощами, а не жорстким захистом власних прав.

На справді ж всі ці дискусії не варті й ламаного шеляга, адже відповідь на всі розмови про крамнично-ресторанну "дискримінацію російськомовних працівників" може бути лише одна – кожна людина, що працює в сфері обслуговування, зобов'язана володіти державною мовою в межах необхідних для спілкування, тобто для виконання прямих професійних обов'язків. І крапка. Все інше – це просто професійна некомпетентність з усіма відповідними кар'єрними наслідками.

Що ж стосується "шибко вумних" україномовних українців, то вимагати забезпечення виконання власних прав – це цілком нормальна поведінка здорової людини. Українці, звісно, нація дуже толерантна, але чомусь толерують вони не жертв реальної дискримінації, а переважно тих, хто дискримінує їх. От і виходить, що росіяни, які поголівно обожнюють Путіна та схвалюють окупацію Криму та війну на Донбасі, нам досі чомусь брати. Наші "зірки" спорту та поп-сцени щиро не розуміють, що поганого в тому, аби поїхати на Росію заробити грошенят, продовжуючи торочити про "мир, любов і злагоду". І поки ми не навчимося поважати себе, дозволяючи менеджерам МакДональдза вирішувати, якою мовою нам краще спілкуватися у власній державі, ми так і залишатимемося "молодшими братами".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme