Скільки отримують сербські ультрас за участь у війні на Донбасі

У рядах терористів проти української армії воюють сербські найманці, а на стадіонах у Сербії майорять прапори "ДНР" та "Новоросії"

Скільки отримують сербські ультрас за уч…

Про те, що на Донбас із Сербії їдуть воювати найманці, стало відомо влітку 2014 року. Тоді у звіті міжнародної комісії з прав людини International Human Rights Comission говорилося, що у складі терористів "ДНР" та "ЛНР" воюють найманці із Східної та Західної Європи. Серед них називалася цифра з 46 сербських четників. Потім до них підтягнулося ще 200 чоловік. Переважно серби входять до місцевих загонів "Кальміус" та "Прізрак", але мають і власний  - "Йован Шевич". Не зупиняє найманців і прийнятий у Сербії закон згідно з яким людей, які незаконно воюють за кордоном, очікує покарання від 6 місяців до 5 років позбавлення волі. 

Хто вони


Колишні учасники Югославської війни, а також у великій кількості проросійські ультрас різних сербських клубів. Сербський фанатський рух став проросійською зброєю всередині країни. Після громадянської війни, відчутним сигналом до якої став "Матч ненависті" між загребським "Динамо" та белградською "Црвеною Звездою" в 1990 році, який завершився побоїщем фанів, більшість людей, що брали у ній участь, стали членами радикальних націоналістичних угруповань. Вони й досі входять до складу сербських фанатських фірм ("Гробарі", "Делиje"). Свою ідеологію військові-радикали передають молодому поколінню. Сербські ультрас тісно пов'язані з російськими. Вони разом беруть участь у багатьох акціях. Доказом цього став і останній випадок у Чорногорії, де був зірваний матч відбору ЧЄ-2016 Чорногорія - Росія. Підтримувати росіян до Подгориці приїхала "Православна армія" сербів, які влаштували сутички з поліцією в центрі міста. 

Проросійськість сербських ультрас пов'язана з непростою історією країни, яка мала конфлікт з НАТО. Пропаганда вплинула на сербів і тепер вони думають, що Росія та Путін - єдині, хто може протистояти Заходу. 

Не досить чітка позиція місцевої влади, яка намагається "всидіти одночасно на двох стільцях" дозволяє проросійським силам безпечно почуватися в країні. Проросійські ультрас не відчувають жодного тиску з боку влади. У Сербії немов не розуміють силу радикальних фанатських угруповань, які в потрібний час можуть стати маріонетками в руках Кремля.

Підтримують фанати і війну на Донбасі. Найсміливіші їдуть воювати у рядах терористів, а інші всіляко демонструють підтримку псевдореспублікам на стадіонах.

Як підтримують

Прапори "ДНР" та "Новоросії" на стадіонах в матчах сербської першості стали вже звичним явищем. 

Також ультрас проносять банери "ДНР" і на матчі збірної.

Але останнім часом фанати пішли далі. Вони почали набивати тату із зображенням Путіна.

Скільки платять

Найцікавіше - скільки вони отримують за такі акції. За прапори на стадіонах платити не треба, а от за участь у війні найманцям дійсно платять.

Ми поспілкувалися з фаном "Шахтар" Романом Т, який нещодавно зміг виїхати з Донецька. Кілька місяців тому він розповідав автору цього матеріалу про батальйони терористів. Також він зазначив, що у рядах батальйону "Кальміус" є декілька сербських найманців. Ще більша кількість присутня у "Прізраку". За його словами, платять їм у гривнях. 

"У перерахунку на валюту - близько 70 - 100 доларів на місяць", - зазначає хлопець.

За словами Романа, сербів у місті можна побачити в місцевих "кабаках". Вони часто випивають. Офіціантом одного з них і працював Роман до від'їзду, тому і зміг розговоритися з одним із бійців. Більшість із сербів знають російську мову, але говорять з характерним акцентом. 

"Казав, що може влаштувати і мене у батальйон, та я вже тоді шукав можливість покинути місто, тому не погодився", - додає Роман.

За його словами, гроші невеликі, тому деякі сербські бойовики, як і інші терористи, грабують, "трусять" бізнес, можуть навіть людей викрадати.

Що робити

Перед матчем Чорногорія - Росія УЄФА заборонив російським фанам вивішувати прапори "ДНР" та "Новоросії" на трибунах. Якби вони з'явилися, то Російський футбольний союз отримав би покарання у вигляді штрафу. Це був перший випадок, коли УЄФА імітував боротьбу з прапорами псевдореспублик. Питання в тому, що заважало футбольному керівництву зробити це раніше. Щоб прибрати прапори псевдореспублік зі стадіонів у Європі, а з'являлися вони навіть під час матчу Ліги чемпіонів "Атлетік" - "Шахтар", або у внутрішній першості Сербії, потрібно штрафувати клуби і Федерації, які відповідають за команди. 

Щоб припинити пропаганду тероризму на сербських аренах УЄФА достатньо буде виписати відчутний штраф і попередити про можливі санкції Федерацію футболу Сербії. Та в свою чергу почне слідкувати за клубами і боротися з акціями фанів на стадіонах. 

Якщо говорити про найманців, то сербська влада вже зробила крок, прийнявши закон про кримінальну відповідальність за участь у бойових діях. Але остаточно припинити надходження найманців на окуповані терористами території України, мабуть, наразі неможливо.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme