Пам'яті Чурюмова. Український астрофізик відкрив комету-качку, планету "сковорода" і написав гімн Євромайдану

Один з найвідоміших у світі вітчизняних вчених видав кілька збірок віршів для дітей

Пам'яті Чурюмова. Український астрофізик…

У суботу, 15 жовтня, помер український вчений зі світовим ім'ям - Клим Чурюмов. Йому було 79 років. І все своє життя він присвятив вивченню небесних світил, хоча вийшло це випадково.

Видатний астроном отримав своє ім'я на честь Клима Самгіна - героя однойменної повісті Максима Горького. У сім'ї майбутнього вченого було восьмеро дітей - він народився четвертим. Через роки дослідниця Елеанор Хелін назве астероїд №6646 "Чуранта" - на честь матері Клима Чурюмова Антоніни, поетеси і відомого громадського діяча. Батько вченого загинув під час Другої світової в травні 42-го під Харковом. Через більш ніж 70 років сам Клим Чурюмов раптово помре по дорозі саме в Харків.

Тим часом майже все доросле життя Чурюмова було пов'язане з Києвом. Він закінчив університет імені Шевченка, після - аспірантури тут же, був науковим співробітником на кафедрі астрономії КДУ, в 1998 році отримав звання професора. Був директором Київського планетарію і президентом Українського товариства любителів астрономії. Хоча насправді Чурюмов в юності мріяв про фізику, а не про зірок. Він вступив на фізичний факультет Національного університету ім. Шевченко. На третьому курсі дуже хотів потрапити на теоретичну фізику, але там не було місць. Його розподілили на кафедру оптики, але Чурюмову не сподобалося, що рішення прийняли за нього. У підсумку він перейшов на кафедру астрономії, де були місця. А потім втягнувся в роботу.

Більше 50 років він стежив за зірками і планетами - працював в обсерваторії університету Шевченка. В тому числі, стежив і за "своїми" кометами. У 1969 році разом з колегою Світланою Герасименко в алма-атинській обсерваторії Клим Чурюмов виявив невідомий космічний об'єкт. Спершу Чурюмов порахував, що це всього лише елемент іншої комети Комас Сола, проте пізніше з'ясувалося, що це цілком самостійна комета з періодом обертання приблизно 6 років і 7 місяців. Ядро цього об'єкта неправильної форми - астрономи припускають, що комета утворилася внаслідок зіткнення двох об'єктів. Найчастіше говорять, що комета Чурюмова-Герасименко схожа на гумову качечку. Ту саму, якими розважають малюків при купанні. Втім, сам вчений говорив, що вона нагадує чи то гриб, чи то черевик.

Сьогодні комета Чурюмова-Герасименко - одна з найіменитіших. Саме її серед декількох сотень інших подібних тіл вибрали для експедиції космічного апарату "Розетта" - збору інформації про те, як зародилася і змінювалася Сонячна система. Чурюмов був переконаний, що саме комети принесли життя на Землю. Але не вистачало доказів.

Повну версію статті про видатного вченого зі світовим ім'ям Клима Чурюмова Читайте тут

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme