Одкровення багатодітних батьків української політики: про кохання і виховання

Серед українських чиновників і екс-чиновників чимало багатодітних батьків: наприклад, у першого зама Кличка десятеро дітей, а у мера Львова - п'ятеро, і зупинятися на досягнутому ні той, ні інший не зарікалися

Валентина Емінова
Головний редактор
Одкровення багатодітних батьків українсь…

Українські чиновники розповіли ДеПо з якими складнощами вони стикалися як багатодітні батьки і дали поради молодим батькам, що мріють про велику сім'ю.

НІКОНОВ ЛЮБИТЬ, КОЛИ З ДІТЬМИ Є ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК

Абсолютним рекордсменом за кількістю дітей став перший заступник голови КМДА 50-річний Ігор Ніконов: у нього їх десятеро.

Від попереднього шлюбу: 28-річна Алевтина, 20-річний Андрій, 17-річна Таня. Від попереднього шлюбу його дружини Іванни - 20-річна Валерія.

І спільні: 11-річні двійнята Оля і Аня, 8-річна Аріна, 5-річний Олександр, півторарічний Георгій і двомісячна Аліса.

ДеПо Ніконов розповів, що в мріях юності не бачив себе багатодітним батьком, але з роками, так би мовити, «увійшов у смак».

«Бажання мати велику кількість дітей виникало по мірі успіхів на ниві підприємництва, оскільки зростала впевненість у тому, що буде можливість дати їм нормальну освіту, здоровий спосіб життя, побутові умови, - зізнається він. - З грошима у мене ніколи великих складнощів не було, завжди вдавалося жити відповідно до своїх достатків. І великих складнощів з дітьми не було. Проблема, коли одна дитина - вона забирає багато часу. А коли двоє або троє - їм вже не нудно, самі себе розважають. Мені найбільше подобається спілкування з дітьми від 9 років і старше: вже є зворотний зв'язок, можна багато чому і навчити, багато чого розповісти, кататися разом на лижах, велосипедах, плавати, дивитися фільми, обговорюючи їх у процесі перегляду».

У вихованні, на думку Ніконова, важливіше за все особистий приклад. Крім того, батьки ніколи не повинні з'ясовувати при дітях відносини, особливо, якщо вирішили розійтися.

«Цей процес завжди залишає травму у дитини і виражається у вигляді різних комплексів. А якщо вже вийшло так, що батьки розлучилися, ні в якому разі не можна налаштовувати дитину проти колишнього супутника», - радить він.

САДОВИЙ РАДИТЬ НЕ СПЕРЕЧАТИСЯ З ДРУЖИНОЮ І ПРИЙМАТИ ДІТЕЙ ЯК БОЖИЙ ДАР

У 46-річного мера Львова Андрія Садового та його дружини Катерини п'ятеро дітей: Іван-Павло, Тадей-Лука, Михайло, Йосип і Антоній. Старшому синові 12 років, молодшому - три.

«Ми ніколи з дружиною не говорили на цю тему, Бог дає, і ми це з вдячністю приймаємо, - відповідає Андрій Іванович на питання ДеПо, чи планували вони з дружиною таку велику родину. - У моїх батьків тільки я і моя сестра, але в родині мого батька було 10 дітей, а в маминій - троє. Зараз у моєї сестри - четверо, а у мене - п'ятеро. Чи хочемо ще дітей? Ми цю тему, як і раніше, не обговорюємо».

Проблем із забезпеченням та вихованням п'ятьох синів у Садового, за його словами, ніколи не було: він одружився в 32 роки (дружина на 6 років молодша), і в той час вже був самостійною людиною.

Молодим сім'ям Андрій Іванович радить «щоб дітей було багато», а багатодітним татам - «ніколи не сперечатися з дружинами, тому що, якщо жінка не права, вона сама це зрозуміє».

«І завжди знаходьте час на виховання своїх дітей. Якщо ви знайдете на них час, це будуть ваші діти, а якщо не знайдете, це будуть егоїсти, і ви будете їм розповідати, як вам важко. І не забувайте - як ви поводитеся зі своїми батьками, так ваші діти будуть поводити себе з вами. Все просто і зрозуміло», - упевнений він.

ГРИЦЕНКО РАДІЄ МАЛЮНКАМ Й ВІРШАМ І ЗГАДУЄ, ЯК ГОДУВАВ СІМ'Ю З ГОРОДУ


57-річний екс-міністр оборони України Анатолія Гриценка виховує чотирьох дітей: Олексія, Гліба, Світлану та Анну. Олексій і Світлана - від його першого шлюбу, Гліб - від першого шлюбу дружини, Анна - спільна дитина.

Аня, Світлана і Гліб

Олексій Гриценко

Родині, зізнається Анатолій Степанович, доводилося непросто, навіть коли вона ще не була такою великою.

«На початку 90-х на тлі інфляції був період, коли я, тоді підполковник і кандидат наук, отримував зарплату на рівні $10-15 на місяць. На такі гроші родина не могла жити і виховувати дітей. Але ми знайшли вихід: купили будинок в 200 км від Києва - руїна, але з городом близько 40 соток, і вирощували там абсолютно все - овочі, фрукти. Консервували на зиму по 150 банок, возили все це в Київ автобусом, бо власної машини не було... Вижили своєю працею, працювали всі, і діти теж», - розповідає він.

Хоча, за словами Гриценка, до бідності йому було не звикати: він ріс у сім'ї, яка жила від зарплати до зарплати. До того ж, мама часто хворіла, і доводилося жити тільки на зарплату батька - водія автокрана, який влаштувався потім гірським рятувальником.

«Моя мама часто каже: маленькі діти - маленькі проблеми, дорослі діти - і проблеми «дорослі». Але це життя, треба вчитися допомагати один одному, - ділиться він рецептом сімейного щастя. - В решті решт, проблеми виникають не тільки у дітей. У батьків їх не менше. Але родина не проблемами живе - радіємо успіхам кожного з нас. Коли син напише класний вірш, переможе на Олімпіаді або дочка зробить класний малюнок або красиво станцює на концерті в школі. Головне: якщо батьки живуть в любові - тоді дітям тепло і затишно!»

КУЧЕРЕНКО ПОРАЗКУ НА ВИБОРАХ ВІДЗНАЧИВ ДЕМОГРАФІЧНИМ СПЛЕСКОМ

У «активі» у 53-річного міністра житлово-комунального господарства четверо синів. Себе він називає «пізнім батьком».

«У 2002 році я програв вибори до Верховної Ради і вирішував демографічну проблему. Так і з'явилися на світ сини: в 2003, 2004 (двійня) і 2008, - розповів він ДеПо історію народження своєї великої родини. - Дітей я не купав і не пеленав - вони знають, навіщо їм тато і які питання він повинен вирішувати. З їхньою матір'ю ми в розлученні, але хлопчики проводять час і зі мною. Дуже вимогливо ставлюся до їхнього зовнішнього вигляду, пояснюю, якою має бути довжина брюк, як підбирати краватку, сорочку, як тримати взуття в чистоті. Навчання дається важко, видно, в якийсь момент упустили, дали слабину, про що тепер і шкодуємо. Чи суворий я тато? Я їх на них лаюся, але вони по очах бачать, що я їх люблю, тому навчилися, малолітні гади, експлуатувати татову любов! (сміється). Вони розуміють по інтонації, коли переступають межу і вже не треба перевіряти моє терпіння».

Молодим сім'ям Олексій Юрійович радить не поспішати з дітьми, встати спочатку на ноги, розібратися у відносинах і їх матеріальній складовій.

«Молоді в Європі до 30-35 років намагаються здобути моральну і психологічну стійкість. Зрозуміло, що це змінює традиційний український життєвий цикл, коли з дитиною встигають понянчитися прабабусі. Але мені здається, що для дітей краще так, ніж мати юних батьків», - упевнений він.

У вихованні, на переконання екс-міністра, найголовніше - батьківський приклад. А ще Кучеренко вважає, що хлопчиків бажано віддавати вчитися в ліцей або пансіон, щоб вони виросли дисциплінованими, оскільки в домашніх умовах хлопців важко тримати в суворих рамках.

ПОРОШЕНКО: ДРУЖИНА СТВОРИЛА ДІТЯМ АРМІЙСЬКИЙ РЕЖИМ

У 49-річного президента України Петра Порошенка і його дружини Марини четверо дітей: 29-річний Олексій, 14-річні двійнята Олександра і Євгенія та 13-річний Михайло.

Зв'язатися з президентом і першою леді ДеПо під час підготовки даного матеріалу, на жаль, не вдалося - Петро Олексійович і Марина Анатоліївна зараз весь час в роз'їздах.

Раніше дружина президента розповідала журналістам, що намагається виховувати дітей у жорсткому графіку.

«Я їм зробила «армійський режим». Ми чітко дотримуємося нашого розкладу дня. Хоча, звичайно, життя вносить свої корективи. Однак якщо діти не вивчили уроки, а вже пора лягати спати, то ми жертвуємо сном - вони доробляють те, що їм задано, - передає її слова «Багнет». - Трудоголізм чоловіка для дітей - дуже важливий виховний момент. Сам Петро завжди говорить, що його виховувала «відсутність батька вдома». Або, як кажуть, смужка світла з батьківського кабінету. Діти чоловіка обожнюють, якщо він приходить додому раніше звичайного, діти, як виноград, виснуть на ньому. Ці хвилини, як він сам каже, допомагають йому відновлюватися краще за будь-які сауни, масажі і аутотренінги».

Фото Facebook, Уніан, Кирило Чуботіна/ДеПо, з особистих архівів, dusia.telekritika.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme