Куди витратити мільярд - задумалися чиновники від зв'язку

Відбулося перше засідання Міжвідомчої робочої групи з впровадження в Україні цифрового телебачення

Куди витратити мільярд - задумалися чино…

До її складу увійшли представники всіх органів влади в галузі телебачення і зв'язку, а також народні депутати, СБУ, РНБО і Генштаб, передає depo.ua з посиланням на "Комсомольську правду в Україні".

Головною темою засідання стала презентація Володимира Іщука, генерального директора Концерну РРТ, з питання бажання Концерну побудувати новий цифровий мультиплекс.

Були озвучені наступні ключові параметри проекту:

- Один мультиплекс з 434 передавачів потужністю від 50 Вт до 10 КВт;

- Терміни будівництва 1 рік від моменту початку фінансування;

- На проект необхідно 812 млн гривень. Планується отримати кредит ЄБРР під державні гарантії з виплатою відсотків банку в розмірі 255 млн гривень. Таким чином, на будівництво одного мультиплексу піде 1,1 млрд гривень.

В учасників засідання виникло багато питань до презентації, в тому числі про доцільність такого рішення та економіці проекту.

434 (!) передавача в одному мультиплексі, ця цифра викликала подив. В Україні працює три аналогових мережі з заявленим покриттям 95-97% (НТКУ, Інтер і Плюси). Таке покриття забезпечують 430 передавачів, половина з яких малопотужні - до 50 Вт. У той же час цифрові передавачі значно ефективніші аналогових і їх зона покриття більша в 4 рази, при однаковій потужності.

Виходить парадокс, або покриття у НТКУ, Інтера і Плюсів не 95, а 35%, що нереально, або плановане Концерном кількість передавачів завищено в рази.

Про тарифи в презентації Концерну прозвучала лише коротка фраза - не вище, ніж зараз у Зеонбуду. Але якщо взяти не тариф, а вартість послуги, то виходить зовсім інша картина. У Зеонбуду 166 передавачів, а у Концерна буде 434, при цьому ще й їх планована потужність у 5 разів вища, значить фактична вартість послуги Концерну в місяць для однієї телекомпанії вийде під 10 млн гривень, при 850 тисячах у "Зеонбуду". Стало зрозуміло, навіщо завищуються кількість і потужність передавачів.

У зв'язку з цим, учасники задали непросте питання - а де взяти 8 телекомпаній, які будуть платити за мовлення в такій дорогій мережі? Всі провідні медіагрупи вже заявили, що їх повністю влаштовує розмір мережі "Зеонбуд". У НТКУ немає фінансування, вони зараз ведуть мовлення в цифрі не менше 8 годин з 24-х по ліцензії.

Було запропоновано запросити на наступне засідання представників телеіндустрії. Треба зрозуміти, хто готовий платити за таку послугу, перш ніж брати мільярдні кредити.

Пролунав і питання - а навіщо взагалі треба будувати ще один мультиплекс?

Технічна ємність цифрової мережі Зеонбуд вже 52 канали, якщо додати 13-й в новому мультиплексі, отримаємо 65 (!) загальнонаціональних каналів. І це тоді, коли в галузі телебачення глибоку кризу і найближчим часом через фінансові проблеми з ринку може піти ціла низка діючих телекомпаній.

І як бути з ліцензіями телекомпаній на мережу Зеонбуду? Силою їх не забрати, а який резон каналам добровільно переходити в мультиплекс Концерну за нинішньої безпрецедентно низької вартості послуг Зеонбуду? Та й традиційне щорічне підвищення Концерном тарифів на 15-17% не викликає у телекомпаній великого ентузіазму.

На аргумент - відсутність державного оператора, це потенційна загроза інформаційній безпеці, учасники засідання запропонували більш ефективний варіант вирішення цієї проблеми. За гроші ЄБРР викупити 50% Зеонбуду, в результаті держава відразу отримає необхідний контроль, і не над одним мультиплексом, а над усіма чотирма. Тим більше, що гроші від ЄБРР в рази легше отримати на викуп діючої мережі, ніж на будівництво нової малорентабельної.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme