"Собачий" стартап. Як заробити на безпритульних псах

Українці створили стартап знайти безпритульних тваринам нові сім'ї в Європі та США

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
"Собачий" стартап. Як заробити на безпри…

Попри те, що в деяких містах почала діяти система стерилізації, проблема бродячих собак не втрачає актуальності.

В українських містах час від часу спалахують скандали. Так, нещодавно в Дніпропетровську СЕС заявила, що комунальники банально "забили" на проблему, адже результатів їхньої роботи з безпритульними тваринами просто не видно.

Найбільшого розголосу набув скандал з КП "Бородянка". Волонтерка Марія Нікіточкіна написала у "Фейсбуці", що тварини в притулку помирають від голоду. Пост набув розголосу, а до підприємства навідався Віталій Кличко, після чого почали реорганізувати структуру комунального підприємства.

Та й при виді песика із заповітною кліпсою на вусі українці пильності не втрачають. Адже хто знає, чи отримала тварина потрібні щеплення, і чи можна довіряти комунальним підприємствам.

Між тим зоозахисники впевнені: хоча методи боротьби з безпритульними тваринами стали більш гуманними, державні підприємства працюють нераціонально. Щоб домогтися результатів, потрібно хоча б знати, скільки тварин у місті. І звісно, бути впевненими в тому, що всі собаки щеплені та стерилізовані. А для ведення собачої звітності зовсім необов'язково утримувати штат із 50 осіб.

"СОБАЧІ" ІННОВАЦІЇ З УКРАЇНИ ВЖЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ЗА КОРДОНОМ

Засновники порталу Animal-ID.info поставили за мету порахувати та ідентифікувати усіх собак в Україні, створивши для цього масштабну базу. Наразі в проекті зареєстровано більше 40 тис. тварин - як домашніх, так і вуличних.

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 1

Базу регулярно поповнюють більше 500 ветеринарів, кінологічних центрів та комунальних підприємств, які опікуються долею тварин. Більше того, проект вже вийшов за межі України -  сервіс використовують в Молдові, Білорусі, Росії.

Для ветеринарів є окремий портал - Myvet.info. Система дозволяє лікарям вести картки кожного хвостатого пацієнта, вивантажуючи дані про вакцинацію, стерилізацію, хвороби та приписи.

Ідеологи проекту впевнені: їхня система зробить вирішення проблеми безпритульних тварин набагато дешевшим та гуманнішим.

Про інновації в собачому житті та цікаві ініціативи depo.ua розповів засновник проекту та президент Центру сприяння розвитку електронної ідентифікації тварин Віктор Копач.

ЛЬВІВ'ЯНИ ПРОСИЛИ ЛИШИТИ СОБАК НА ВУЛИЦІ

Ідея спала на думку стартаперу ще у 2010-му році, коли він активно
допомагав друзям-зоозахисникам перевозити українських собак-інвалідів в Німеччину на адопцію (усиновлення - ред.). Адже в Україні шансів знайти нових господарів у тварин з фізичними вадами не було. 

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 2

"Ми з друзями були змушені чіпувати тварин для перетину кордону. Але зареєструвати тварину було проблематично через ціну послуги та її відсутність у більшості клінік.  Тоді ми і надумали створити свою базу вже на безкоштовній основі. Так з'явилася Animal-ID.info. На платформі розробили сервіси адопції та пошуку загублених тварин. Для зручної реєстрації відкрили кабінети для зоозахисників, ветеринарів, кінологічних клубів, комунальних підприємств та власників тварин", - розповідає стартапер.

З ініціативи директора КП "Ласка" Дани Новарчук почали впроваджувати комплексну систему ідентифікації у Луцьку. На сесії міської ради запровадили обов'язкову реєстрацію всіх домашніх собак в базі даних Animal-ID.info. Ветеринарів зобов'язали вносити інформацію перед оглядом пацієнтів.

А минулого квітня у місті протестували новий додаток для Android - програма дозволяла буквально за кілька годин порахувати кількість безпритульних собак.

"Ми зібрали студентів-волонтерів та поділили їх на групи. Розкреслили карту міста на сектори. Волонтери знаходили собак, фотографували їх, за допомогою програми всі данні автоматично синхронізувалися з сервером і утворювали карту локації безпритульних тварин", - розповідає Копач.

Пізніше досвід повторили у Львові. Що цікаво, на першому етапі підрахунку з похибкою 15% у місті виявилося лише 347 безпритульних тварин замість тих 10 тис., про які звикли говорити волонтери.

"Без підрахунку ми наразі не розуміємо масштабу проблеми. Гроші виділяються на десятки тисяч тварин, а насправді їх кілька сотень. Та і з вакцинацію ситуація проблематична. Спіймав тваринку, зробив їй щеплення. А коли треба зробити повторне... Ну, шукай вітру в полі. Наша ж система зберігає координати собак - де взяли і куди відвезли. Якщо тварин випускають на волю, можна приблизно визначити, де її шукати. Розставляти підкормку з вакциною там, де живуть тварини", - коментує зоозахисник.

Цікаво, що за його словами, львівських собак після всіх потрібних процедур на вулицю випустити - не гріх. За результатами опитування, львів'яни раді бачити тваринок у місті, активно їх підгодовують, облаштовують для них домівки.

"Коли рахували тварин, до нас підходили і просили залишити собачок. Зрозуміло, адже їх дуже небагато", - ділиться Копач.

Методику підрахунку і пероральної вакцинації вже подали на розгляд в Міністерство екології та фітосанітарну і ветеринарну службу України. Стверджують, що особливих навичок програма не потребує - тому і студенти, і співробітники жеків осилять нехитрі підрахунки. Наразі відповіді ще не отримали, але пов'язують це із кадровими змінами в міністерстві.

ЗА ДІЯМИ КОМУНАЛЬНИКІВ МОЖНА БУТИ СТЕЖИТИ ОНЛАЙН

Нарівні з Луцьком найбільш новаторським містом в роботі з безпритульними тваринами виступає Львів.

Так, в рамках студенських проектів Lviv Young Project утворилася група Dog Friendly City. Наразі вони встановлюють станції для прибирання за собаками, провели ряд акцій чистоти "Розмінуй моє місто". Спільно з КП "Лев" розробили проект майданчику для вигулу тварин.

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 3

Очільник "Лева" Олег Мацех разом з Копачем працює над запровадженням системи ідентифікації домашніх тварин та контролю над комунальними підприємствами. Планують безкоштовно прочіпувати всіх безпритульних тварин Львова (150 вже прочіповано).

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 3

Працівники КП "Лев" чіпують безпритульних тварин

"Люди не довіряють підприємствам, не завжди розуміють, як розподіляються виділені кошти. Тож ми придумали, як зробити діяльність повністю прозорою. У кожного підприємства буде своя сторінка. От співробітники компанії спіймали тваринку, а її фото і GPS-координати одразу з'явилися в Інтернеті. Привезли в притулок - інформація оновилась. Зробили щеплення - знову нові дані. Коли тварина набере потрібну кількість балів - буде вакцинована, стерилізована і оброблена від паразитів, в її профілі з'явиться кнопка Adopt. Тобто її можна буде забрати в сім'ю", - коментує зоозахисник.

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 4

Київські волонтери власним коштом створили еко-пакети для прибирання за тваринами

Додає, що інформація буде доволі розгорнутою - зокрема, можна буде побачити, скільки годин із собакою гуляли волонтери. Тобто, наскільки тварина соціалізована і готова переїхати в новий дім разом з новими господарями.

Протестувавши програмне забезпечення у Львові, Копач планує розповсюдити методику на всю Україну.

В УКРАЇНІ СТВОРЯТЬ ЦЕНТР "УСИНОВЛЕННЯ" ТВАРИН

Як стверджує співрозмовник depo.ua, ще одна проблема полягає в тому, що в Україні наразі немає тренду адопції бездомних тварин. Якщо на заході вважається престижним брати собаку чи кішку з притулку, більшість українців шукає друга у гламурних дорогих розплідниках.

"Зоозахисники поширюють у соцмережах знімки бідних занедбаних тварин. Звісно, вони можуть розтопити серце. Але більшість людей все ж мотивують красиві фото симпатичних тваринок. Виставляти такі знімки у нас поки що не заведено", - нарікає Копач.

Втім, додає, що якраз виправляє помилку в рамках свого проекту.

"Ми оновлюємо сайт, зробили повністю новий сервіс адопції. Хочемо, щоб всі притулки вносили тварин на сторінку "В добрі руки". Виставлятимемо інформацію про кожну і, звісно, гарні фото. Тут можна взяти приклад з США та Великої Британії. В них на сайтах люди бачать дуже красиві знімки чепурних тварин, яких так і хочеться забрати. Впевнений, що новий підхід до справи в Україні збільшить відсоток усиновлень", - акцентує стартапер.

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 5

Зараз Копач разом з Олегом Мацехом працюють над відкриттям першого в Україні оффлайн-центру усиновлення тварин у Львові. Побувавши в одному з центрів адопції у Сан-Франциско, хлопець надихнувся проектом: тваринами опікувались психологи, грумери і тренери, а за кілька годин американці всиновили біля десяти мешканців притулку. Тож наразі подібний проект втілюється в Україні.

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 7

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 8

Фото з притулку у Сан-Франциско

"Ми хочемо побудувати красиве сучасне приміщення. Аби привернути увагу, зробимо велике вітрове скло. На задньому плані цілодобово крутитимуть соціальні ролики - як у великому кінотеатрі. І от, проїжджаючи повз центр, люди обов'язково звертатимуть а нього увагу", - каже Копач.

За його словами, проект вже готовий, треба лише прописати кошторис і знайти інвестора. Про гроші захисник не надто хвилюється - каже, проект не надто дорогий, а у таких гуманістичних ініціатив завжди є великий шанс вибороти європейський або американський грант.

ЯКЩО УСЕ ПОЯСНИТИ, КИЯНИ ОХОЧЕ ЧІПУЮТЬ УЛЮБЛЕНЦІВ

Наразі собаки та коти опиняються на вулиці не тільки через безсердечність господарів, але і через їхню недбалість. Адже за даними зоозахисників лише в Києві щодня губиться 20-50 тварин. Чи вдасться повернути улюбленця додому - під питанням.

Чіпування тварин ще не увійшло в моду. Ветеринари хоч і пропонують зазначену послугу, зазвичай не надто стараються пояснювати, навіщо це потрібно. Та й ціна у 250-350 грн трохи покусується.

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 6

При цьому візок зрушив з місця. Наприклад, ще у червні у Києві провели акцію My Pet, на якій першим першим відвідувачам пропонували безкоштовно встановити чіпи своїм тваринкам.

"38 собак чіпували без грошей. Але багато людей самі пропонували заплатити... Майже ніхто не відмовлявся, адже ми терпляче пояснювали важливість процедури", - коментує Копач.

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 7

Кожному песику – своя історія, або IT по-собачому - фото 8

На святі My Pet у Києві

Зараз активісти прагнуть закріпити обов'язкову ідентифікацію та чіпування тварин на законодавчому рівні.

"При Мінекології є ініціативна група, яка розробляє і впроваджує проекти щодо захисту тварин. Ми звернулися до неї із такою пропозицію. По-перше, загублених собак та котів швидко повертатимуть господарям. А по-друге, при адекватних змінах до законодавства тварину не можна буде просто вигнати на вулицю. З господаря вимагатимуть штраф, який відшкодує витрати на її утримання", - пояснює Копач.

Значно зменшиться і вартість послуги. Під час ряду акцій активісти "позначали" цуциків за соціальною ціною у 100 грн. Причому зоозахисники впевнені, що приємну ціну вдасться зробити більш-менш загальнонаціональною.

"Ми домовились з українським виробником чипів A-chip - вони продають вироби за соціальною ціною у 74 грн тим організаціям, які роблять чіпування за 100-120 грн. Якщо процедура стане всеукраїнською нормою, знизити маржу доведеться усім центрам", - впевнений Копач.

УКРАЇНСЬКА БАЗА НАЙКРАЩА В ЄВРОПІ

Наразі Animal-ID.info нарощує обороти. При тому, що крім кількох менеджерів та маркетологів обслуговує платформу лише три програмісти. Віктор Копач акцентує, що приблизно стільки ж співробітників можуть, наприклад, вести базу тварин по місту Києву замість нинішніх 50-ти. Просто схему дій потрібно довести до пуття.

"В нас у планах дуже великий проект. Ми маємо об'єднані чотири ініціативи - MyVet, Pet Register (софт для ветеринарів - ред.), Animal-ID та винести "В добрі руки" на окремий сайт. Приємно спостерігати за результатами. Ось тварина безпритульна, а ось у неї вже є новий дім", - ділиться стартапер.

При цьому більшість послуг платформи залишиться безкоштовними. Доплачувати доведеться за екстра-сервіси. Наприклад, за помірну ціну власника тварини можуть сповістити, що її час вести на планову вакцинацію.

Монетізувати ж проект Віктор Копач планує в інших країнах Європи та США. Запевняє, що в міжнародній асоціації баз даних Euro Pet Net його базу визнають найкращою. Мовляв, лише в Україні змогли не тільки створити сервіс для пошуку тварин, а й створили зручний софт для лікарів, зоозахисників та люблячих господарів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme