Куди заведуть людство гравітаційні хвилі Ейнштейна

Вчорашнє відкриття не гарантує скорих міжзоряних (чи міжчасових) подорожей, але дозволить в осяжному майбутньому оцінити їх можливість

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Куди заведуть людство гравітаційні хвилі…

Фізики з проекту LIGO відрапортували про успішне спостереження за гравітаційними хвилями. Себто спостерігали вони, звичайно, не вчора – а 14 вересня минулого року, але перевірка і підготовка до публікації подібного відкриття – штука довга. Гравітаційні хвилі – це такі собі збурення гравітаційного поля, "брижі" на тканині простору-часу, що виникають при русі з прискоренням дуже масивних тіл (себто всіляких, звичайно – але тільки від надмасивних тіл ці збурення вдається зареєструвати). При тому гравітаційні хвилі розповсюджуються чи то зі швидкістю світла – чи, за деякими теоріями, навіть швидше. Включно до безмежної швидкості.

Чим ця подія може потішити мешканців планети Земля? По-перше, це чергове підтвердження не тільки загальної теорії відносності Ейнштейна (який, власне, і передбачив існування гравітаційних хвиль), але й багатьох інших теорій, вибудуваних на її основі. Не те, щоби в них хтось із адекватних вчених сумнівався, але зайве підтвердження – це завжди приємно.

Куди заведуть людство гравітаційні хвилі Ейнштейна - фото 1

По-друге, спостереження гравітаційних хвиль – це, по суті, початок нової астрономії. На додаток до оптичної астрономії, радіоастрономії та інших видів спостереження за Всесвітом, додається астрономія гравітаційна. Фактично, навіть це перше спостереження гравітаційних хвиль – це астрономічна історія про злиття двох чорних дір масами 36 та 29 сонячних мас. Яке трапилось за 1.5 мільярди світлових років від нас. При цьому чорні діри викинули в простір енергію, аналогічну трьом сонячним масам, які б згоріли впродовж десятих часток секунди (!).

До цього переліку хотілось би додати "по-третє", в якому поговорити про можливість перевищити швидкість світла за допомогою гравітаційних хвиль. Але поки що – це буде фантастикою чистої води, оскільки для дослідження їх властивостей потрібно ще багато роботи, не один рік спостережень, будівництво нових детекторів. І все це може з великою ймовірністю завершитись констатацією того прикрого факту, що швидкість світла гравітаційні хвилі перевершити не можуть.

Куди заведуть людство гравітаційні хвилі Ейнштейна - фото 2

Хоча багато хто, певно, бачив фільм "Інтерстеллар", де ефект гравітаційних хвиль став стрижнем сюжету. Точніше, не самі гравітаційні хвилі – а їх "водоворот", створений надмасивною чорною дірою, через який, як через червоточину, корабель практично миттєво потрапляє в іншу галактику. Фільм, до речі, збудований у відповідності з сучасними уявленнями фізики про межі можливого. Що й не дивно, якщо зважити на той факт, що науковим консультантом, співавторм сценарію і виконавчим продюсером фільму був... Кіп Торн – один із засновників проекту LIGO. Саме того, який відсвяткував учора перемогу.

Що дозволяє потішитись думкою про те, що можливість подорожей з швидкістю, більшою за світлову – не така вже й пустопорожня фантастика. Головне лиш – знайти свою червоточину.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme