Історія фото: Козак із бандурою. Перезавантаження

Світлина, що відтворює сюжет знаменитої картини "Козак із бандурою" стала хітом соцмереж

Валентина Емінова
Головний редактор
Історія фото: Козак із бандурою. Перезав…

Журналісти Depo.ua поспілкувалися з постановником цієї світлини, зятем сучасного козака з бандурою, Маратом Сайфуліним.

Картина "Козак Мамай", чи "Козак із Бандурою" набула значного поширення в XVIIІ-XIX століттях і стала своєрідним духовним символом в Україні. Козак у думах і помислах українців уособлював народну силу духу, незламність волі в боротьбі з поневолювачами.

Історія фото: Козак із бандурою. Перезавантаження - фото 1

Зображення козака на народних картинах в час, коли запорозького війська вже не існувало, сприймалося як своєрідний пам'ятник героїчному минулому українського народу. Козака із бандурою чи кобзою малювали на полотнах і на стінах в хатах, на посуді і вишивали на гобеленах. Жодному іншому творові давнього українського народного малярства не судилося прожити таке довге життя в стількох варіантах, повтореннях і копіях.

Історія фото: Козак із бандурою. Перезавантаження - фото 2

Надихнула ця картина і атовців. На фото – боєць батальону "Азов" Віталій Краснощок. Тільки замість коня, якого також традційно малювали на картині із козаком Мамаєм, у Віталія РКК.

Доречна заміна, в принципі…

Діло було влітку 2014. Після звільнення Маріуполя батальйон "Азов" готувався іти на Донецьк. Перед цим в табір до вояків завітав всесвітньо відомий бандурист, активіст українського культурного опору у пострадянські часи, кобзар та лірник Тарас Компаніченко.

Раптом в Марата, який був тоді командиром братської чоти Сотні Ісуса Христа у складі батальйону "Азов" виникла ідея – посадити Віталія з його кулеметом, як козака Мамая.

"Після звільнення Маріуполя ми готувались до наступу на російських загарбників та звільнення від них українського міста Донецьк. І тут, щоб підтримати, до нас в Маріуполь завітав Тарас Компаніченко. Перед виступом попросили Тараса зробити з нами декілька світлин на пам'ять. І тут у мене народилась ідея обіграти образ козака Мамая. "Чєня" (Віталій Краснощок), тоді був кулеметником. Я попросив його сісти, як козак Мамай та покласти перед собою кулемет. Всі зразу почали фотографувати. Так образ козака Мамая був осучаснений", - розповідає Марат.

На питання, а чи вміє Віталій грати на бандурі, сміється: вміє на АК, РКК і ЗУшці (АК - автомат Калашнікова, РКК - ручний кулемет Калашнікова, ЗУшка - зенітна установка).

Бурхлива біографія героя знаменитої світлини багато в чому схожа на біографії козаків-шибайголів, які "наводили шороху" на всіх, кого вважали ворогами. В "Азові" він воював з весни 2014-го під началом свого шурина Марата, був замчатового у братській чоті "сотні Ісуса Христа". Приймав участь у будівництві першої броньованої машини "Азову", яка потім звільняла Маріуполь. Далі - Іловайськ, Мар’їнка. Під час штурму Широкиного отримав контузію.

А до цього – сидів за гратами. Марат каже, що Віталій був першим політв'язнем після приходу Януковича до влади.

"Ще до того, як з'явилися "васильківські терористи" з Мосійчуком, в'язні у Харькові "захисники Римарської" з Білецьким, до того, як посадили Тимошенко та Луценка були перші в'язні "Братства" (Краснощок з 2010 року є активістом "Братства" Дмитра Корчинського). Кримінальну справу по Віталію було відкрито режимом Януковича за боротьбу проти промосковського одеського одіозного політика Ігоря Маркова. По цій справі відсидів в одеському СІЗО півроку", - розповідає Марат.

Наразі Віталій тільки-но вийшов з Дніпровського шпиталю де лікував наслідки контузій, які він раніше отримав, і повернувся до "Азову" в Маріуполь. А от чим планує займатися далі поки що невідомо.

До війни він працював теслею та садівником.

До речі, новий козак із бандурою в свою чергу надихнув на творчість сучасних митців. От, наприклад, робота відомого художника Андрія Єрмоленка.

Історія фото: Козак із бандурою. Перезавантаження - фото 3

Фото Івана Підгірного

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme