Життя

Гра у Бога. Чи не забагато для однієї дитини трьох біологічних батьків

У Мексиці народилася дитина з "виправленою" ДНК

28 вересня 2016, 13:33

Першому малюкові з ДНК трьох людей вже п'ять місяців. Абрагім Хассан народився в Мексиці, його батьки - мусульмани, громадяни Йорданії, а медичний супровід забезпечувала команда з США. Метод виправлення генетичних мутацій за допомогою використання донорської ДНК поки що законодавчо дозволений тільки у Великобританії - в інших країнах вчені, громадські і релігійні діячі продовжують сперечатися про те, чи може людина втручатися в зародження життя.

Про народження дитини з двома мамами повідомив  журнал New Scientist, пише "ДС".

Генетична мати малюка, який народився 6 квітня цього року в Мексиці, - носій синдрому Лея. Це захворювання вражає центральну нервову систему і в більшості випадків призводить до летального результату протягом декількох років після початку хвороби. Як правило, в групу ризику попадають діти до трьох років. До того, як з'явився хлопчик з "виправленою" ДНК, мати Абрагіма народила двох дітей. Старша донька померла у віці 8 років, друга дитина дожила лише до 8 місяців. Щоб народити здорову дитину батьки звернулися до лікаря Джону Чжан, керівника нью-йоркської репродуктивної клініки New Hope Fertility Center.

Чжан працює над технікою "троє батьків", що дозволяє уникнути мітохондріальних захворювань. Йдеться про дефекти у функціонуванні мітохондрій, які служать своєрідними "енергетичними підстанціями" і володіють власними 37 генами. Мітохондріальна ДНК передається виключно по жіночій лінії. Адже мітохондрії містяться в цитоплазмі, яку при заплідненні зигота отримує тільки від яйцеклітини. Ще одна особливість цієї ДНК - швидка мутація. За статистикою мітохондріальні дефекти є причиною майже п'яти десятків генетичних захворювань - цукрового діабету, що супроводжується глухотою, втратою зору в дитячому віці, розсіяного склерозу і так далі.

Виправити цей дефект в теорії можна декількома способами. Технологія пронуклеарного перенесення ядер полягає в тому, що яйцеклітини генетичної матері і донора запліднюють спермою батька. Після того, як ядра клітин починають ділитися, з одноклітинного ембріона донора видаляють плідне донорське ядро ​​клітини і заміщають ядром генетичних батьків дитини.

Однак Чжан довелося використовувати інший метод, оскільки батьки хлопчика через релігійні переконання виступили проти руйнування ембріона. Доктор відділив ядро ​​з яйцеклітини матері, переніс його в яйцеклітину донора, з якої попередньо було видалене власне ядро, а вже після цього отримана яйцеклітина була запліднена. Всього за допомогою методу "веретеноподібного ядерного переносу" було створено п'ять ембріонів, проте тільки один з них розвивався нормально. Саме цей ембріон через дев'ять місяців виріс в новонародженого Абрагіма.

Всю процедуру проводили в Мексиці, оскільки в США маніпуляції такого роду заборонені законом, а в країні кактусів і текіли, як каже Чжан, "можна все". Єдина країна в світі, де на сьогодні законодавчо дозволено використовувати техніку екстракорпорального запліднення з перенесенням ядер - Великобританія. Дозвіл на заміну ядра в заплідненій яйцеклітині тут схвалили в лютому 2015- го.

Народжений в Мексиці малюк - не перша дитина з ДНК трьох батьків. Вперше подібні досліди були проведені в Штатах у другій половині 1990-х років. Однак в результаті застосування методу у частини дітей розвинулися генетичні дефекти і техніка була заборонена.

Втім, доктор Чжан поки теж не може гарантувати, що Абрагім в майбутньому не захворіє. Раніше біологи з Науково-дослідного інституту Нью-Йоркського фонду стовбурових клітин заявили, що навіть незначна кількість хворих мітохондрій може привести до захворювання. Під час дослідів вони пересаджували ядра з яйцеклітин зі здоровими мітохондріями в яйцеклітини з різним числом пошкоджених мітохондрій, частка яких становила менше 2,2%. У ряді випадків частка хворих мітохондрій збільшувалася з 1% до 100%, причому коливання відбувалися випадковим чином.

Чжан і його колеги перевірили мітохондрії Абрагіма - виявилося, що мутації несуть менше одного відсотка з них. Лікар впевнений, що цієї кількості занадто мало для того, щоб стати причиною серйозних проблем - як свідчать дані досліджень, турбуватися потрібно в тому випадку, якщо відсоток пошкоджених мітохондрій наближається до 18.

Проте, колеги Чжана підкреслюють: говорити про успіх методу передчасно. Спершу слід провести ще серію подібних експериментів, а також поспостерігати за розвитком дітей, народжених з ДНК трьох людей.

Але з новими експериментами можуть бути проблеми: технології екстракорпорального запліднення і раніше викликали палкі етичні та наукові суперечки, маніпуляції з генами ембріонів заборонені в декількох десятках країн світу. Критики кажуть, що лікарі намагаються "грати в бога", генетично модифікуючи людей. Як страшилку, як правило, наводять досвід нацистської Німеччини: мовляв, тамтешні шанувальники євгеніки теж намагалися створити ідеальну людину.

Тим часом вчені, що працюють над усуненням дефектів ДНК, в один голос кажуть: нічого спільного ні з клонуванням, ні з євгенікою їх метод не має. Адже головна мета - не створення надлюдини із заздалегідь визначеними здібностями і властивостями, а народження здорової дитини. Використання техніки "трьох батьків" може подарувати радість материнства десяткам тисяч жінок і тим самим врятувати новонароджених від страшних дефектів і хвороб. Команда доктора Чжана між тим впевнена, що зробила прорив в медицині. А що стосується суперечок з приводу етичної сторони питання, то Чжан говорить: "Найетичніше - це врятувати життя".

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя

Loading...
Loading...