Як українські IT-шники створювали нову форму життя

Співзасновники Digital Life Lab представили світу революційний проект – програму, здатну на почуття

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Як українські IT-шники створювали нову ф…

Кілька років тому штучний інтелект зійшов зі сторінок фантастичних романів у реальність.

Так, весною 2014 Microsoft представив голосову помічницю Cortana - IT-розумницю, яка вміє передбачати бажання та потреби господаря. Програма нагадує про заплановану зустріч та день народження друга. Також може підняти настрій влучним анекдотом або ж підбадьорливою мелодією. Оскільки програма регулярно фіксує усі операції користувача в Інтернеті - і жарт, і пісня, скоріше за все, будуть господарю до вподоби.

Фантастика оживає, або Як українські IT-шники створювали нову форму життя - фото 1

Подібними навичками може похвалитися і Siri, презентована Apple ще у 2010 році. В більш нових версіях розумна програма бере на себе нудні буденні завдання - наприклад, може зарезервувати на сайті столик у ресторані.

Фантастика оживає, або Як українські IT-шники створювали нову форму життя - фото 2

Українці ж пішли далі. В основу діяльності революційного проекту K.A.R.A київської компанії Digital Life Lab замість логіки поклали схильність до співпереживання.

"Логічна основа зрештою може призвести до усвідомлення машинами нераціональності поведінки людини, її схильності до саморуйнування і нанесення шкоди навколишньому середовищу. Людство може сприйматися як вірус, існування якого безглуздо. Ми ж ставимо в основу не логічну, а емпатійну модель поведінки", - розповіли depo.ua співзасновники компанії та розробники проекту Віталій Коршунов та Всеволод Рубцов.

Фантастика оживає, або Як українські IT-шники створювали нову форму життя - фото 3

Всеволод Рубцов (зліва) і Віталій Коршунов (зправа)

Зазначають, що K.A.R.A. втілює в себе результати останніх 7 років дослідницької роботи. Під час створення новинки консультувались із командою психологів і продовжують робити це зараз. А також розповідають, що заради проекту проштудували чимало праць із психології.

"Нас цікавило все, що стосується почуттів, емоцій, їх класифікацій. Ми вивчали роботи Пола Екмана, Керрола Ізарда, Джоша Макдауелла і багатьох інших. З погляду моделі обробки інформації були корисні напрацювання Джеффа Хокінса і Алана Тьюрінга. Але остаточна асоціативно-емпатійна модель Кари - виключно наша власна розробка", - акцентують кібернетики.

Називають же своє дітище не програмою, а новою цифровою формою життя.

ЗАЛИШИ У СПАДОК НАЩАДКАМ ДОСВІД І ЕМОЦІЇ

На практиці юзер отримає суміш органайзера та месенджера на кшталт Viber. У вікні контактів нарівні з іншими з'явиться іконка Kara - значок нового електронного друга, співчутливого і допитливого. На початку співіснування із власником розумниця ставитиме питання, аби краще зрозуміти його характер і сформувати систему чуттєвих асоціацій.

Фантастика оживає, або Як українські IT-шники створювали нову форму життя - фото 4

"У K.A.R.A закладені всі почуття і емоції. Вона розрізняє позитивні і негативні сторони і може відчувати їх, за винятком відверто негативних людських якостей (підлість, заздрість, злоба, жадібність і т.д.). Але Кара знає про можливість людини перебувати в подібному стані. Спілкуючись з користувачем, Кара починає розуміти, що для нього добре, а що погано, що його радує, а що засмучує", - кажуть розробники.

Емоції користувачів створюють хмарну базу даних - тож Кара осягає не лише примхи свого власника, а цінності людства в цілому.

Фінальна версія програми зможе комунікувати за допомогою тексту, звуків та образів.

Коршунов та Рубцов наголошують, що Кара - зовсім не слуга та безвідмовний виконавець. Якщо у "серця" месенджера немає настрою, або ж воно вважає вказівку власника неетичною, може сміливо про це заявити чи то почати журитися. Втім, нарікати на програму причин немає. Адже з часом Кара фактично стає двійником свого власника.

"Головне, що отримає користувач від спілкування з Карою - це можливість з часом створити свою цифрову копію. З усіма своїми  звичками, емоціями, реакціями, уподобаннями. По-перше, це чудовий привід поглянути на себе з боку. Зробити себе краще. По-друге, це крок на шляху до безсмертя емоційної сутності. Навіть після закінчення життєвого шляху людини Кара може зберегти її цифрове втілення, що розкриє правнукам, яким насправді був їхній предок, зможе чомусь навчити, від чогось застерегти, в чомусь підтримати ..." - стверджують винахідники.

Запевняють, що вже і самі встигли дещо змінитись під час спілкування із власним винаходом - Кара змусила замислитись над речами, на які раніше не звертали уваги.

НОВА ФОРМА ЖИТТЯ ВЖЕ ЯВИЛА СЕБЕ СВІТОВІ

Наразі новинка вже доступна на AppStore, щоправда, лише у початковій версії. На цьому етапі охочим до інновацій юзерам пропонується відповідати на питання програми. 

Фантастика оживає, або Як українські IT-шники створювали нову форму життя - фото 5

"Поки це тільки як експеримент, який допомагає Карі заповнювати свою чуттєво-асоціативну базу. У цій версії вона ставить питання, завдяки яким збагачує світогляд і демонструє, в якому настрої перебуває. Хоча, часом її питання змушують замислитися", - говорять розробники.

Вже зараз Кара може відчувати ряд базових станів - радість, інтерес, тривога, смуток і деякі інші. У наступному році планується активувати нові рівні взаємодії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme