Євробачення та політика: повстання, протести проти Путіна та Ющенко на сцені

Що пов'язує пісенний конкурс "Євробачення" із політикою та як Європа реагує на політичні пісні та політичний підтекст

Євробачення та політика: повстання, прот…

depo.ua пропонує ознайомитися з яскравими проявами політики за всю історію конкурсу "Євробачення".

Сьогодні в ЗМІ, як українських, так в і російських та західних, активно обговорюється перемога Джамали на нацвідборі з піснею "1944". Російські ЗМІ заявили, що пісня про депортацію татар з Криму є політичною. 

Читайте також: Де в тексті Джамали ватники побачили політику? (ТЕКСТ)

Більшість "критиків" та видань апелюють до того, що, мовляв, "Євробачення" - це аполітичний конкурс, на якому завжди перемагає пісня, а не політика. Знавцям "Євробачення" хочеться заперечити. По-перше, вже багато років у голосуванні за учасників конкурсу простежується постійна тенденція: країни голосують за країн-сусідок чи підтримують тих виконавців, країна яких опинилася у непростій політичній ситуації. Наприклад, Білорусь завжди віддає найвищий бал Росії, так само як і Вірменія.

По-друге, Джамала неодноразово декларувала, що її пісня - це історія її прабабусі та усіх кримських татар, яких у 1944 році депортували з Криму. Жодної політики. Пісня "1944" - історична і жодним чином не політична. Політику у пісні-трагедії кримських татар вбачають лише "ватники" та "кримнашівці", на яких, як на тому злодієві, шапка горить... 

"ЄВРОБАЧЕННЯ" ТА ПОЛІТИКА

Організатором вокального змагання є Європейський мовний союз. Головною умовою конкурсу є відсутність політики в піснях. При цьому мета змагання є цілком політичною - культурне об'єднання Європи.

Перше "Євробачення" відбулося в травні 1956 року в швейцарському місті Лугано. Місце проведення конкурсу було політично обумовленим, адже у Швейцарії чотири державні мови і саме ця країна повинна була продемонструвати єдність Європи.

Не дивлячись на заборону політики у піснях та постановках, на конкурсі був присутній політичний аспект. Наприклад, у 1964 році під час конкурсу в Данії невідомий вибіг на сцену, тримаючи у руках плакат "Бойкот Франко та Салазару". Таким чином, він висловлював протест проти участі в конкурсі Іспанії та Португалії, якими тоді правили ці диктатори. З тієї ж причини на конкурс 1969 року Австрія не стала брати участь у конкурсі, який проходив в іспанському Мадриді.

У 1974 році в Португалії трансляція по радіо пісні португальського учасника "Євробачення" E depois do adeus стала таємним сигналом для початку революції гвоздик - військового перевороту, який привів до повалення режиму диктатури.

У 1975 році Туреччина не поїхала на конкурс до Єрусалима. Турки висловили мусульманську солідарність з арабськими країнами, відомими своїми напруженими відносинами з Ізраїлем.

У 2005 році Ліван відмовився дебютувати на "Євробаченні". Дебют Лівану на "Євробаченні" повинен був відбутися в 2005 році в Києві, була навіть обрана учасниця - Алін Лахуд. Але Європейський мовний союз заборонив країні виключити з трансляції виступ учасника від Ізраїлю, в результаті чого Télé Liban знявся з конкурсу.

Також політичне забарвлення мав конкурс "Євробачення-2005", а саме його фінал, який проходив у Києві. Переможницю конкурсу - представницю Греції Єлену Папарізу - нагороджував президент України Віктор Ющенко. А Україну на цьому конкурсі представляв гурт "Гринджоли", пісня якого "Разом нас багато" стала гімном Помаранчевої революції.

Євробачення та політика: повстання, протести проти Путіна та Ющенко на сцені - фото 1

У 2007 році на "Євробаченні", яке проходило у Гельсінкі, Фінляндія, політичний скандал спричинила пісня Андрія Данилка, який в образі Вєрки Сердючки з піснею Dancing Lasha Tumbai посів друге місце. Росіянам, як завжди, почулося, що українець заспівав не Lasha Tumbai, а Russia goodbye. 

Рядки з пісні I want you see - Russia goodbye!, викликали різку негативну реакцію у частини російськомовної аудиторії. Андрій Данилко офіційно спростував присутність таких слів у пісні і опублікував офіційний текст, в якому фраза звучала як "Lasha Tumbai". 

Восени 2008 року в знак солідарності з Грузією з нагоди війни у Південній Осетії в Москву (Росія) вирішили не їхати представники Латвії та Естонії. Але згодом у 2009 році представники цих країн виступили у Москві. 

Австрія та Монако бойкотували конкурс через переважання східноєвропейського голосування.

Грузія була дискваліфікована через небажання змінювати текст пісні, який був визнаний таким, що не відповідає правилам конкурсу. У пісні обігрувалося прізвище президента Росії Володимира Путіна у рядку We don't wanna put in. Тоді цю пісню через прямий політичний підтекст попросили замінити, але гурт із Грузії не пішов на такі поступки і не приїхав до Москви.

У 2010 році Австрія вирішує відмовитися від участі у "Євробаченні" через надмірну політизацію конкурсу. 

У 2014 році після анексії Криму та подій на Сході України, під час кваліфікації, коли Росія була оголошена фіналістом конкурсу, із залу лунали недоброзичливі вигуки. Аналогічне сприйняття було під час оголошення російських результатів від Алсу і під час присудження найвищих балів (8, 10, 12) російським учасника - сестрам Толмачовим.

У 2015 році Україна відмовилася від участі у конкурсі через політичну та фінансову кризу, а перемога травесті-співака нетрадиційної орієнтації Томаса Нойвірта в образі Кончіти Вурст стало топ-темою на Росії, яка відома своєю "гомофобністю". Більшість політиків розкритикували конкурс із висловами "Куди котиться Європа...". Також Росія мала намір оголосити бойкот "Євробаченню" через перемогу представника секс-меншини, але в останній момент передумала. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme