В'ятрович про "цвинтар Леніних" на ВДНГ та скандал з Єлисаветградом

Якщо до 21 листопада місцеві громади не визначаться з перейменуванням населених пунктів, вулиць і не знесуть Леніних, то за це візьметься Верховна Рада

Валентина Емінова
Головний редактор
В'ятрович про "цвинтар Леніних" на ВДНГ…

Ідеолог української декомунізації голова Українського інституту національної пам'яті, історик Володимир В'ятрович розповів depo.ua про те, наскільки активно українці сприйняли ідею позбавлення країни від атавізмів тоталітарного режиму.

Екватор декомунізації: комуністи шлють В'ятровичу прокльони, а він їх порівнює з педофілами - фото 1

Володимир В'ятрович. Фото: CC BY-SA 3.0

Менше ніж через місяць, 21 листопада наступає вирішальний момент в декомунізації – місцеві громади, що мешкають у населених пунктах, названих на честь комуністичних діячів мусять визначитися з новими назвами своїх міст та селищ.

Всього планується перейменувати майже тисячу населених пунктів та сотні вулиць, знести сотні пам'ятників та придумати нові назви "комуністичним" брендам.

Парад перейменувань, що відбувається зараз – привселюдний і водночас загадковий процес, повний несподіванок та сюрпризів. От наприклад селище Красний Лиман на Донетчині перейменували у … Красний Лиман. Тільки вже не у значенні красний тобто червоний, як червона армія, а у значенні красний тобто красивий.

Тим часом у Києві низку вулиць у Дарницькому районі перетворили на бджолиний квартал. Калініна перейменували на Вуликову, Комсомольську на Нектарну, Котовського на Пасічну, Свердлова на Медоносну, Комінтерну 1 на провулок Солодкий, Комінтерну 2 на провулок Бджолиний, провулок Комсомольський – в провулок Прополісний, Котовського на Гречаний, а Свердлова на Акацієвий. У соцмережах кияни жартували, мовляв, до перейменувань дірвався Ющенко.

Володимир В'ятрович цьому креативу також посміхається та ділиться своїми спостереженнями – містяни під час перейменування вулиць більш охоче обирають нейтральні назви

- Тенденція така, що вулиці легше перейменовуються на якійсь легкі безневинні назви, на кшталт вулиці Садової. Люди не хочуть дискусій і шукають більш прості варіанти. Це в будь якому випадку краще, ніж старі комуністичні назви. Також не виникає гарячих суперечок у разі, коли вулицю хочуть перейменувати на честь Героя, що загинув за Україну - нові об'єднують усіх. У відношенні Героїв, що брали участь в АТО, це вже абсолютно спрацьовує.

- От тільки що робити, якщо виявиться за кілька років що ця людина не є такою вже й героїчною. Пам'ятаєте, як всі обожнювали Семена Семенченка…

- Гадаю, такого не буде, тому що Герої, іменами яких зараз називають вулиці, вже загинули, і це точно не ті люди, які зможуть себе скомпрометувати. Перейменування відбуваються, але назвати точну цифру наразі неймовірно - їх дуже багато. Тільки в Києві вже близько 60 вулиць перейменовано. До нас постійно звертаються органи місцевого самоврядування за консультаціями, чи підпадають ті чи інші особи, події під закон про декомунізацію, ми підготували перелік осіб які точно підпадають під перейменування, він постійно доповнюється, тому що активісти комуністичної партії місцевого рівня невідомі нам на загальнонаціональному рівні.


Екватор декомунізації: комуністи шлють В'ятровичу прокльони, а він їх порівнює з педофілами - фото 2
КОМУНІСТИЧНЕ - НА РОСІЙСЬКЕ ІМЕРІАЛІСТИЧНЕ – ТА Ж НАЗВА, ТІЛЬКИ В ПРОФІЛЬ

- А відносно перейменування міст, селищ є якійсь тенденції?

- Наразі здебільше намагаються повертатися до старих докомуністичних назв, хоча є певні проблеми, які пов'язані з тим, що комуністичну назву можуть помилково замінити на російську імперіалістичну, що є не набагато кращим. Наприклад гаряча дискусія з Кіровоградом, де значна частина активістів підтримує те, що місто не може називатися Єлисаветградом. А є люди, які відстоюють думку, що Єлисаветград - це єдина прийнятна назва.

- І в Дніпродзержинську місцеві жителі "рогом вперлися", тримаються за комуністичну назву. А взагалі, саботаж на місцях великий?

- По-перше, треба зрозуміти, що не може бути обговорень на тему перейменовувати чи не перейменовувати. Закон прийнятий, та передбачає його виконання. Але, нажаль, ми стаємо свідками того, як деякі політики, бавлячись в популізм, виносять на обговорення питання про потреби перейменування, і потім кажуть, що більшість проти. Такі політики позбавляють громаду права голосу.

- Що ви маєте на увазі?

- В разі, якщо до 21 листопада не буде запропоновано варіантів назв від імені громади, ці назви може запропонувати сама Верховна рада.

- Скільки вже перейменовано населених пунктів і скільки залишилося?

- Перейменування мають відбутися в близько 920 населених пунктах. Близько тому, що ми постійно уточнюємо кількість. Є назви, які з першого погляду не підпадають під закон про декомунізацію, але потім виявляється що підпадають. Наприклад, селище Максимівка назване на честь чекіста Максимова.

Процес перейменування йде активно, громади пропонують свої назви, Артемівськ може стати Бахмутом, Джержинськ хочуть перейменувати на Торець, але остаточно перейменованих населених пунктів ще не може бути, тому що остаточним актом перейменування є прийняття постанови Верховної Ради. Після 21 листопада ми будемо вже знати, чи готові ті чи інші громади до перейменування, і Рада матиме три місяці на те, щоб затвердити назви.

Екватор декомунізації: комуністи шлють В'ятровичу прокльони, а він їх порівнює з педофілами - фото 3

- Перейменування в Криму можна буде здійснити, мабуть, тільки після його звільнення?

- По Криму може бути такий варіант, що Верховна Рада запропонує нові назви і здійсниться перейменування. Гадаю, оптимальним буде повернутися до справжніх історичних кримськотатарських назв. Кримські татари, як корінний народ Криму, повністю заслуговують на те, щоб їхні місцевості називалися так, як було до того, коли комуністи захопили Крим.

ЛЕНІНА МОЖНА ЗАБРАТИ СОБІ

- Як зараз іде демонтаж пам'ятників? Скільки в Україні ще Леніних залишилося?

- З кінця 2013-го було демонтовано понад 500 пам'ятників, і станом на літо цього року лишалося близько півтори тисячі. Скільки демонтовано - будемо знати 21 листопада. Сталіна вже ніде нема, але залишилися Леніни. Проблема з деякими пам'ятниками, які становлять мистецьку цінність - потрібна додаткова процедура, щоб їх було збережено після демонтування.

- А що як місцева влада не захоче зносити пам'ятник?

- Тоді повноваження щодо реалізації цього закону перейдуть до відповідного органу державної адміністрації. У будь якому випадку демонтаж відбудеться, у крайньому випадку, якщо всі саботуватимуть виконання - через відповідне рішення Кабінету міністрів

- Виконавча служба це тоді зробить?

- Так

-Перед очами постає картина, як бабці стоять колом навколо Леніна, захищаючи чавунне тіло вождя…

- Я думаю, що це ви вже занадто драматизуєте, поки що жодних таких випадків не було. Навпаки, дуже багато людей на Східній Україні з дуже великим ентузіазмом зносили пам'ятники. Наприклад у Краматорську.

- Куди звозять всіх цих Леніних?

- Поки що це питання остаточно не вирішене. Більшість з пам'ятників не потребує якогось особливого збереження: ми знаємо, що їх робили не як твори мистецтва, а штампували як ідеологічний продукт за канонами і стандартами. Їх органи місцевого самоврядування можуть наприклад продати.

- Можуть і комуністи прийти забрати його собі…

- Так, і поставити в себе на горищі. Окремі можуть бути збережені, щоб потім експонувати їх. Поки що пам'ятники, що мають історичну цінність зберігаються: Ленін, що був на Липський, зараз зберігається на території мистецького арсеналу. Пам'ятник Щорсу поки що зберігається на місці. Є ідея зробити в Києві музей Радянського минулого на території ВДНГ. Це місце в принципі вже є антуражем тоталітарного минулого, кілька пам'ятників його тільки прикрасять.

З ЛИСТОПАДУ "КОМСОМОЛКУ" ВЖЕ НЕ КУПИШ

- Чи перейменовуються ЗМІ, знаки для товарів та послуг?

- Так, перейменування здійснюється. Один з таких яскравих випадків -"Комсомольская правда", яка перейменовується на kp.ua. Так в назві нічого "комсомольского" не буде, а абревіатура не заборонена законом.

- До речі, чи є в законі гроші на перейменування? Це взагалі багато грошей?

- Використовуватимуться кошти з місцевих бюджетів, і, в принципі, суми не можливо передбачити, тому що невідомо, де і скільки має бути замінено цих табличок. Будь-які апелювання до того, що це - величезні кошти, є абсолютним перебільшенням.

- Наскільки активно суспільство увірвалося у цей процес? Я маю на увазі перейменування.

- На мою думку, найбільшими прихильниками декомунізації є молодше покоління, а противниками – старші люди, які в принципі є більш консервативними і не схильними до змін. Крім того, деякі представники старшого покоління залишаються прихильникам комунізму. Загалом я думаю, що цей процес незворотній. Єдине, що може його гальмувати, – вибори, на тлі яких окремі політичні сили, навіть ті, що голосували за декомунізацію, орієнтуючись на місцевий електорат, починають із ним загравати, говорячи, що перейменування це не обов'язкове.

- А вам комуністи прокльони не пишуть?

- Є активне несприйняття. І на "Фейсбуці" пишуть, і на адресу Інституту національної пам'яті. Але я не думаю, що в питанні декомунізаціє ми маємо орієнтуватися на думку комуністів. У забороні дитячої порнографії ми ж не орієнтуємося на педофілів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme