Два роки без України: Як Росія катувала Олега Сенцова

11 травня два роки тому російська окупаційна влада у Криму затримала українського режисера, кримчанина Олега Сенцова

Два роки без України: Як Росія катувала…

25 серпня 2015 його засудили на 20 років позбавлення волі з відбуванням покарання у колонії суворого режиму за так і не доведені "спроби теракту". Терактом російська влада вважає підрив будівлі "Русского единства", пам'ятника Леніну.

За допомогою показів, вибитих тортурами, окупувавши його Батьківщину, безпідставно оголосивши його громадянином іншої країни, Росія нахабно, на очах всього світу вкрала у Сенцова двадцять років. Це майже третина життя.

Два з них Олег вже відсидів. І сподівається, що томитися за гратами йому залишилося менше вісімнадцяти.

Його поведінка під час судів стала взірцевою для політичних бранців. Його промови під час судових засідань люди розтягнули на цитати.

Історія Олега Сенцова стала першим жахливим прикладом беззаконня, яке російська влада чинить проти відданих Україні Кримчан. Відомий український режисер, автор фільму "Геймер" про схибленого на комп'ютерних іграх хлопця, колишній власник ігрового комп'ютерного клубу, гендиректор кінокомпанії "Край Кінема", чоловік та батько двох дітей.

З восени 2014 – проукраїнський активіст, автомайданівець, організатор мітингів "За єдину Україну" в Криму. Роботу над новим фільмом "Носорог" про молодь 90-х, Олег призупинив до кращих часів.

А 11 травня до нього прийшли. У цей день російська окупаційна влада Криму в Сімферополі затримала Олега Сенцова, Геннадія Афанасьєва, Олексія Чірнія та Олександра Кольченка.

Два роки без України: Як Росія катувала Олега Сенцова - фото 1

Їм було пред'явлено звинувачення у підготовці терористичного акту, ніби ця четвірка готувалася "у складі терористичної організації до здійснення вибухів у ніч на 9 травня 2014 року саморобних вибухових пристроїв біля меморіалу "Вічного вогню"і пам'ятника Леніну в Сімферополі, а також підпалів офісів громадської організації "Русская община Крыма" та представництва партії "Единая Россия" в Сімферополі 14 і 18 квітня 2014 року".

Федеральна служба безпеки розслідувала підпал ганку будівлі "Русского единства" в Сімферополі 14 квітня, підпал сімферопольського відділення "Єдиної Росії" 18 квітня і підготовку підриву Леніна та "Вєчного огня".

Особливої огидності цій справі додає те, що Сенцова окупанти оголосили російським громадянином. Пам'ятаєте – коли був окупований Крим, всіх кримчан оголосили росіянами, якщо вони не написали відмову від російського громадянства.

Розумієте - не якщо написали заяву про надання російського громадянства, а якщо не відмовилися від російського.

Олега Сенцова й інших бранців оголосили громадянами Росії і почали судити.
Звинувачення, пред'явлені Сенцову і Кольченку, в першу чергу були засновані на свідченнях Геннадія Афанасьєва і Олексія Чірнія, які відразу після співпрацювали зі слідством.

ФСБ стверджує, що Сенцов, через Афанасьєва, дав вказівку Чірнію підірвати пам'ятник Леніну і "Вічний вогонь". Той звернувся до студента хіміка Олександра Пірогова з проханням виготовити вибуховий пристрій. Пірогов, мовляв, виявився "законослухняним", повідомив у ФСБ і вже під контролем спецслужб передав Чірнію "предмет, що імітує виконавчий механізм, виготовлений на основі електронного годинника".

Згодом Афанасьєв і Чірній повідомили, що ці докази були надані під тиском. Адвокат Чірнія Ілля Новіков, відсторонений від процесу після операції зі слідством, пояснив дії свого підзахисного тим, що той побоюється наслідків відмови від співпраці: "Чирній не герой, він відчуває себе беззахисним і не вірить, що Україна може чимось йому допомогти. Важко захищати людину в його становищі".

Адвокат Афанасьєва Олександр Попков після вироку повідомив, що його підзахисний хоче домогтися перегляду справи:

"Він просив передати, що дуже шкодує і вибачається перед Сенцовим і Кольченком за те, що був змушений дати такі свідчення проти них", - повідомив юрист. Попков розповів, що Афанасьєв дав свідчення під тортурами, його "били рукавичками, жорстко, в груди і живіт, по голові. Потім надягли протигаз і почали затискати шланг, щось туди бризнули, після чого він став захлинатися блювотою прямо в протигазі. Катували його струмом, в тому числі прикріплювали дроти до статевих органів".

На суді Афанасьєв відмовився від раніше даних свідчень.

Інших доказів причетності режисера до "терористичного співтовариства" в справі немає - ані прослуховувань, ні матеріалів оперативно-розшукових заходів . 

Але російське кривосуддя вже зробило потрібні йому висновки...

Світова спільнота встала на захист Сенцова, за нього просили зірки світового кінематографу, члени ради Європейської кіноакадемії: Педро Альмодовар, Даніель Ольбрихський, Бертран Таверньє, Анджей Вайда Кшиштоф Зануссі та інші склали лист до Путіна з вимогами пред'явити Олегу конкретні звинувачення або звільнити його.

На Росії Олександр Сокуров під час "Кінотавру" виголосив промову, в якій закликав російську владу звільнити Олега Сенцова : "Була б моя воля, я б звернувся до президента і сказав йому: "Пане президенте, відпустіть всіх на волю!"

Після цих слів Сокурова зал встав і вибухнув оплесками. А канал "Росія" скасував вечірню трансляцію, щоб встигнути вирізати цей епізод.

Звільнити Олега Сенцова просив навіть друг Путіна Нікіта Міхалков.

Марно.

25 серпня 2015 о 14:30 за київським часом у Ростові-на-Дону суддя Сергій Михайлюк засудив Олега Сенцова до 20 років позбавлення волі з відбуванням покарання у колонії суворого режиму. Сенцов разом із Кольченком під час оголошення вироку заспівали гімн України.

Два роки без України: Як Росія катувала Олега Сенцова - фото 2

Це остання промова Олега на суді

В лютому 2016 року Олега Сенцова етапували у Якутію. 23 березня Росія офіційно визнала його українське громадянство.

З'явилася надія на екстрадицію. Але коли вона відбудеться та чи відбудеться взагалі – невідомо. Адвокати працюють, сестра Олега Наталя Каплан, яка живе у Москві, намагається допомогти їм та родині Олега. Ясна річ, що судитися дуже дорого.

Дружина Сенцова із 14-річною донькою та 12-річним сином, хворим на аутизм, залишилася в Криму. Як відомо з відкритих джерел, Кабмін встановив сім'ї Сенцова допомогу в розмірі п'яти мінімальних зарплат (тобто близько 6 тис. грн), яку, згідно з постановою Кабміну № 692 від 12 листопада сім'я Олега Сенцова отримуватиме щомісяця до 1 січня 2016 року.

Допомогти Олегу можна, придбавши його книжки: "Рассказы" (2015)

Два роки без України: Як Росія катувала Олега Сенцова - фото 3

 " Купите книгу — она смешная" (2014), написані вже в тюрмі

Два роки без України: Як Росія катувала Олега Сенцова - фото 4

Як допомогти Олегу Сенцову: листами, купівлею книжок, футболок, грошима детально розповідає його сестра 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme