День афганців: чи варто влаштовувати концерти в пам'ять радянського злочину

Воїни-афганці, яких радянська влада відправила відстоювати інтереси СРСР в Афганістані, є водночас і жертвами й учасниками злочину

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
День афганців: чи варто влаштовувати кон…

15 лютого в Україні вважається Днем вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 27-ю річницею виведення військ з Афганістану.

Через Афганістан пройшло більше 160 тис. українців, 2 378 українців, згідно офіційній статистиці, загинули, 4 687 повернулися додому інвалідами.

Зараз в Україні живе близько 150 тисяч афганців. Безумовно, вони мають право на свій День пам'яті . Зустрічі, розмови, жалобні ходи. У Львові, наприклад, афганці влаштовують ходу від до пам'ятного знаку "Громадянам Львівщини полеглим в Афганістані в 1979- 1989 рр", потів відбудеться екуменічна панахида та віче.

В Кременчузі сьогодні також панахида, адміністрація міста зустрічається з родинами загиблих, в бібліотеках тематичні виставки літератури, а в школах лекції про історію війни у республіці Афганістан. В Чернігові - зустріч керівництва області з активом міської організації УСВА, панахида за загиблими, мітинг-реквієм.

Але в деяких містах влаштовують концерти. Наприклад, в Ізмаїлі 11 лютого у будинку культури афганцям вручили медалі, а потім влаштували концерт "приурочений 27-й річниці виведення військ з Афганістану"

День афганців: чи варто влаштовувати концерт на день чергового радянського злочину - фото 1

"Хвилиною мовчання весь зал вшанував пам'ять тих, хто не повернувся з поля бою. Але життя триває, і в знак цього вечора ознаменувався яскравим святковим концертом. Свої кращі виступи воїнам-афганцям подарували ізмаїльські таланти - Інна Степанова, Валерія Рєпіна, Тетяна Забалухіна, клуб бально-спортивного танцю "Dream dance", гурт "Рикошет" і студія танцю "Престиж" (керівник - Олена Михайлова)", - пише місцевий портал "Сити".

День афганців: чи варто влаштовувати концерт на день чергового радянського злочину - фото 2

В Дніпродзержинську також влаштували концерт в середній школі № 20 імені Стовби. "Гостей зустрічі вітали учні шкіл декламуванням віршів, виконанням пісень", - пише 5692.com.

День афганців: чи варто влаштовувати концерт на день чергового радянського злочину - фото 3

Концерт запланований - у Рівному та у Полтаві.

День афганців: чи варто влаштовувати концерт на день чергового радянського злочину - фото 4

Але чи варто перетворювати День виводу радянських військ з Афганістану на якесь свято на кшталт Дня перемоги? Пісні, танці, діти дарують воякам квіти, все це називається "вшануванням"…

Так, люди воювали та гинули, проте за кого вони воювали та гинули? За Крим? За Закарпаття? За Донбас? Ні, за геополітичні інтереси СРСР. І в ході цієї авантюри було знищно до мільйона жителів Афганістана. Часто гинули як герої, рятуючи життя своїм побратимам, але то героїчні обставини і аж ніяк не героїчна війна.

Ми не приєднуємось до байдужого "мы вас туда не посылали", але коли афганці кажуть, що їхати вбивати людей на чужій землі їх зобов'язала присяга, що вони "підкоряючись військовій присязі, вступили в єдиному бойовому строю" та "залишаться в пам’яті народній солдатами, які виконали свій обов’язок перед Батьківщиною ", то й російські військові на Донбасі можуть казати так само. І будуть.

Виконують свій обов'язок перед Батьківщиною бійці АТО. А українці, які у радянські часи були строковиками та кадровими військовими і воювали в Афгані є водночас учасниками і жертвами злочину, що його вчинила Радянська влада. Учасниками жорстокої безглуздої війни. Не за батьківщину, не за своє, а за геополітичні інтереси СРСР. І 15 лютого то день, коли ті, хто вижив, згадують тих, хто загинув. Нащо влаштовувати з цього шоу, навіщо давати медалі "з нагоди Дня виводу…". Ну, що це за прорадянська клоунада?

Українські афганці воюють в АТО, билися із режимом Януковича на Майдані. В Україні їх шанують, попри те, що наша країна визнала цю війну Радянського Союзу агресією проти Афганістану, українські вояки мають статус осіб, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини.

Але святкові концертні заходи День пам'яті про те, як колишня держава потрощила життя тисячам українців та тисячам афганців, перш ніж вирішила припинити цей масовий злочин, незграбні і вкрай недоречні. Нехай афганці мають на цей день вихідний, мають можливість зібратися, поговорити про своє. Чи вам не здається, що все інше у даному випадку – фарс.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme