Чому звільнення офіціантів не врятує людей з обмеженими можливостями в Україні

Останнім часом у Львові один за одним розгоряються скандали через дискримінацію людей з ДЦП та іншими обмеженими можливостями

Чому звільнення офіціантів не врятує люд…

Спочатку суспільство спантеличила історія з хворим на ДЦП переселенцем Романом Кисляком. Чоловіка не пустили у ресторан Vapiano Lviv через те, що він видався підозрілим. Пізніше захід приніс вибачення Кисляку і пообіцяв попрацювати з персоналом.

Не минуло і місяця, як спалахнув новий скандал – львів’янину з ДЦП Остапу Стаднику відмовили у продажі абонемента у Sport Life. Мотивували це тим, що його візок не пройде через турнікет, а якщо і пройде – нанесе багато бруду у приміщення клубу.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 1

Після розголосу у ЗМІ керівництво Sport Life отямилося і пообіцяло виправити ситуацію впродовж року. Мер Львова Андрій Садовий анонсував перевірку інших спортивних закладів міста на наявність умов для неповносправних людей.

Втім, лишається під питанням, чи виконає Sport Life обіцянку, і чи не обмежиться міська влада лише кволими попередженнями іншим закладам. Тими самими попередженнями, які можна врахувати і забути.

Осередком нової резонансної історії стає культова "Криївка" у Львові. Цього разу швейцар не пускає у заклад дівчину на візку через те, що їй буде важко спуститися сходами.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 2

Діалогом у соцмережі поділився друг дівчини Руслан Горовий.

"Довбоньоб з автоматом прокричавши "гасло" відчинивши двері, раптом побачив перед собою компанію і людину на візку. Далі суть розмови.
- Так а ви куди?
- До вас.
- Так ви ж не зможете?
- Та як не зможем? Зможем. Шось придумаємо.
- В нас вниз ступєньки.
- Ну дайте ми ось до вас в передбанник зайдемо і глянемо шо до чого?
- Та ніколи мені тут, мені людей розсажувать треба!
МЕНІ ЛЮДЕЙ РОЗСАЖУВАТЬ ТРЕБА, Карл.
Бійки не сталося тільки тому, що Віка, яка була на візочку, мене попросила. Я стиснув зуби і розвернувши її поїхав геть", - описав ситуацію Руслан.

На чергову хвилю обурення керівництво закладу відреагувало миттєво.

Андрій Худо, співвласник холдингу емоцій "!Фест", до якого і належить "Криївка", у заявив, що недолугого швейцара звільнено. А найближчими місяцями мережа працюватиме над створенням комфортних умов для людей з особливими потребами.

Здавалося б, керівництво закладу усвідомило помилку і, мабуть, справді проведе роз’яснювальну роботу з персоналом. Втім, очевидно, що скоро скандал вщухне, а на роботу в ту ж "Криївку" прийдуть нові працівники. Які, можливо не так вже й часто зазирають у "Фейсбук", новин читають мало і взагалі не в курсі подій.

Також можна прогнозувати, що сходи у закладі лишатимуться не менш крутими, а вкладатися у ліфт керівництво не стане. І от, черговий швейцар у годину пік може так само неввічливо відмовити людині на візку. Аж раптом друзі неповносправного гостя схиблять і впустять візок – а там падіння і потенційні травми.

А от чи набуде черговий скандал резонансу залежить лише від того, наскільки публічною виявиться неповносправна людина, і чи захоче вона взагалі оприлюднювати свою історію.

Адже публічності бажають не всі, а Львів потрапляє у скандальні хроніки зовсім не через особливу байдужість та жорстокість своїх мешканців. Просто через розвинений суспільний і волонтерський рух львів'яни потроху вчаться говорити про свої проблеми, а місцеві ЗМІ цупко хапаються за кожен соціальний інфопривід.

СКАНДАЛ ЗАМІСТЬ ПАНДУСІВ

Без скандалів же справи не робляться. Наприклад, у сюжету телеканалу Zik про акцію неповносправних людей у Львівській міській раді на YouTube лише 65 переглядів. Адже акція ну зовсім не сенсаційна, то навіщо ж про неї знати?

Більшості хочеться піти найпростішим шляхом – звільнити офіціанта, оштрафувати заклад, оголосити бойкот. А, наприклад, звертати увагу на відсутність ліфтів і пандусів навіть у аптеках та супермаркетах, занадто складно. Адже ж не будуть власники, включно з державою, усе перебудовувати …

Зокрема, на карті проекту Wheelmap, на якій позначаються доступні і недоступні для неповносправних людей місця, бачимо, що навіть у столиці з толерантністю проблеми.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 3

Більшість позначок сірі (це означає, що про заклад немає відомостей), а червоних (немає зручностей) не менше ніж зелених (зручності є). Червоним "підсвічені" туалети, перукарні, їдальні і виші. Зелені позначки заслужили переважно світові мережі – на кшталт McDonald's, готелів Hyatt та Radisson.

Схожа ситуація і у Львові.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 4

Аналогічні проблеми є і в інших країнах Європи. Але кожен, хто був у Франції, Італії чи Великій Британії, не міг не помітити, що пандуси є всюди і питання про те, щоб не пустити неповносправну людину, не виникає. Адже з моменту закладення першої цеглини продумано, що користуватися послугами закладу зможуть усі.

Наприклад, на карті Берліну кольорових позначок значно більше, хоча червоні та жовті (місця з частковою доступністю) теж трапляються.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 5

Зазначимо, що німецька столиця не входить в ТОП-10 міст найзручніших для неповносправних людей. Але три роки тому Берлін названо "Містом без бар’єрів" за активні зусилля з вдосконалення міста.

До речі, пандусам у місті придумали альтернативу – усім власникам громадських закладів роздали складні рампи. Якщо вхід розташований невисоко, людина на візку може легко скористуватися недорогою і доволі зручною конструкцією.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 6

СОЦІАЛЬНА РЕКЛАМА НЕПОВНОСПРАВНИХ ЛЮДЕЙ ОМИНАЄ

Хоча на білбордах чимало важливої соціальної реклами – від протидії насильству на нерівномірному розподілу обов’язків у сім'ї до турботи про бездомних тварин – тема людей з обмеженими не надто популярна.

Остання помітна кампанія пройшла чотири роки тому – тоді популяризували проект Wheelmap і звертали увагу суспільства на відсутність умов для неповносправних людей.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 7

Приблизно тоді ж активісти вирішили розповісти українцям про світових геніїв з обмеженими можливостями. Кампанія проходила під салоганом "Головне людина, а не її інвалідність".

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 8

Наразі ж єдиний шанс заявити про свої проблеми – стати відомим. Так, на діяльність прикутої до візка мешканки Дніпропетровська Олександри Кутас звернули потужну увагу лише після появи дівчини на Українському тижні моди та виходу статті про неї у британському виданні The Daily Mail.

Чому звільнення 100 швейцарів навряд допоможе неповносправним людям - фото 9

Тоді ж почали писати про волонтерську активність дівчини, яка бореться за дотримання прав людей з обмеженими можливостями. Завдяки їй та іншим активістам вже розробили креслення близько 286 заїздів та пандусів для Дніпропетровська, але виділяти гроші міська влада не поспішає.

Далі – все просто. Коли дівчина тимчасово випала з поля зору таблоідів, проблема у суспільній свідомості теж поблякла.

А вже не юним і не таким красивим, як Олександра людям заявити про себе набагато важче. Треба або змиритися, або… Чекати чергових скандалів. Адже до суспільства, на жаль, доходить лише так.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme