Чому досвідчених АТОшників не беруть в армію на контракт

Поки воєнкоми з сил вибиваються, щоб забезпечити армію контрактниками, хлопців, що хочуть служити не беруть через їхній характер

Валентина Емінова
Головний редактор
Чому досвідчених АТОшників не беруть в а…

Сьому хвилю мобілізації відклали на не уточнений термін, а нестачу бійців, яка виникне після демобілізації п'ятої та шостої хвилі хочуть закрити контрактниками. Яких наберуть з попередніх хвиль.

Depo.ua вже досліджував, чи багато бійців горять бажанням укласти контракт і виявилося, що не так і багато, як розповідають на прес-конференціях високопосадовці. Військкомати заклеїли своїми рекламними листівками всі міста, в столиці навіть у трамваї, ідучи собі по справах, можна вивчити, що пропонують майбутнім контрактникам

- забезпечення житлом
- формою
- зарплату від 7 тисяч гривень
- нормований робочий день 

Але щось контрактники все одно у чергу не шикуються.

"За липень ми 58 чоловік вже прийняли на контракт. Співпрацюємо з ким тільки можна, щоб донести переваги служби за контрактом. Охочі є. Звісно не так багато, як хотілося", - розповідає заступник військового комісара Івано-Франківської області по роботі з особовим складом Юрій Мухін.

Причиною неактивності серед демобілізованих АТОшників є і так званий "армійський довбо…зм" (вибачте, але з пісні слів не викинеш), коли бійцям ставлять відверто нелогічні завдання на кшталт щипання травички біля плацу, примушують солдатів щойно з передової малювати стенгазету. Перша фотографія цієї статті - з Росії, але хіба в нашій армії подібного нема? Крім того, мало хто вірить, що обіцянки контрактникам у рекламних буклетах хтось виконує.

Про це написав на своїй сторінці у "Фейсбуці" боєць АТО, відомий військовий блогер Мартін Брест.

Чому в українській армії не люблять рядових-реформаторів - фото 1
Чому в українській армії не люблять рядових-реформаторів - фото 2

Є хлопці, які все одно хочуть служити за контрактом, оббивають пороги військових частин (якщо частина зголоситься взяти бійця, то оформлення проходить швидше), ходять у військкомати. Але добровольців з кількарічним досвідом, повним комплектом приладів для несення служби, старанних і не питущих, не беруть. Без пояснення причин.

БОЙОВИЙ І НЕЗРУЧНИЙ 

Із такою ситуацією стикнувся парамедик Олександр Мойсеєнко з Одеси. Штурмовик Майдану, вже третій рік як в зоні АТО. Інструктор ТСС2 (Taktical Casuality Care), оператор ТСС3 ( медик патруля, може йти в складі ДРГ, оперувати бойові поранення на ходу), яких в країні добре якщо є пару сотень. 110 успішних евакуацій поранених з локальних халеп будь-якої складності. Повністю екіпірований під виконання бойових завдань, шість комплектів камуфляжу, три пари берців, рельєф від Волновахи до Світлодарської дуги знає як свої п'ять пальців… Але не беруть.

Чому в українській армії не люблять рядових-реформаторів - фото 3

"Я подавав документи в три підрозділи: ССО (сили спеціальних операцій), 59 та 80 бригаду, - розповідає Сашко. – В частину а не у військкомат, бо так швидше. Приносиш їм документи, вони самі направляють запит, що хочуть взяти отаку людину і все вирішується. Але в мене на цьому етапі все кожного разу і завмирало. Наприклад в ССО мої папери вже 10 місяців лежать" – розповідає він.

Олександр проходив навчання за натівськими стандартами, втілював їх у добровольчих батальйонах і бригадах, із якими служив, але мріє передати навички професійній українській армії.

"Мені навіть не важливо, в яку бригаду йти, мені важливо служити за контрактом. Я хочу, щоб наша армія була як армія НАТО. Або в нас буде нормальна армія, або нас ґвалтуватиме хто завгодно. Завдання моє – реалізація натівських стандартів. Підпишу максимальний контракт на чотири роки і буду вбивати ці стандарти як скажений", - із запалом розповідає він.

Лютує – на Майдані був командиром штурмовиків "Спільної справи", брав і утримував державні установи. Це нонсенс – не брати в армію людину, яка спеціалізується на штурмах і захопленнях!

Останнім часом Сашко змінив позивний з "Богомола" на "Серафіма". "Серафім – це яросне світло", - розкриває сенс свого нового імені, яке, в свою чергу, розкриває його майбутню стратегію. Олександр планує потрапити на контракт і з середини висвітлювати (й випалювати) з армії увесь бруд. Багато хто вказує палаючому Серафіму, що в середині в нього вже такої свободи слова не буде, та й свободи дій не буде, кошмаритимуть за кожну витівку.

"Ну, нехай спробують, - сміється він. - Я мовчати не буду, я діяти буду, суворо по закону. А тих, хто чинитиме опір, буду популярними робити. Зірками Інтернету. Втрачати мені нічого, я 18 лютого на Майдані із дерев'яним щитом на кулі йшов".

Тобто Сашка так званий військовий довбоєб..зм" не лякає. Він прагне із ним боротися.

І це вже лякає інших військових. В принципі, і командирів можна зрозуміти – небагато хто з керівників любить впертих підлеглих, у яких на все своя точка зору. А в "Серафіма", колишнього "Богомола" вже склалася репутація непростої людини.

Проте, складників це не змінює – є досвідчений боєць із бажанням служити в армії, контрактна армія і паперовий бар'єр перед нею, через який він не може перестрибнути. Бо по ту сторону барьєру є люди, які побоюються взяти собі рядового-реформатора.

Чому в українській армії не люблять рядових-реформаторів - фото 4

Наразі, Сашко зневірився у спробах пробитися в армію через батальони і пішов по стандартній процедурі – через військкомат. Там цього козака ще не знають, тому документи прийняли. Він піднісся духом – може знайдеться командир-однодумець.

НЕ ПОДОБАЄШСЯ - БУДЕШ ХВОРИЙ

Олександр Моїсеенко в своїх ходженнях по муках не одинокий – є й інші бійці, в тому числі – колишні АТОшники, які хочуть служити за контрактом і ніяк не можуть влаштуватися. Більшість з них в ЗМІ не хочуть виступати, бо все ж таки сподіваються, що їхня справа, може, вирішиться позитивно. А як виступиш то сто відсотків не візьмуть – армія язикатих не любить.

На умовах анонімності розповідають, що не беруть через колишні конфлікти з командуванням: наприклад, качав права через речове забезпечення і харчування. Чи відмовлявся виконувати якісь не бойові завдання, на кшталт розбивання військового табору у калюжах посеред навчального полігону.

"Якщо ти не подобаєшся, можуть не взяти з низки причин. Завалять медицину (результати медкомісії, - ред), є ще купа прийомів", - розповідає Сергій К.
Іншій претендент на вакансію контрактника Олексій М. також каже, що в батальйонах і бригадах не люблять "незручних" солдатів і скоріше візьмуть того, хто періодично пиячить ніж того, хто, може, і добре воює, але за "мирних обставин"постійно відстоює права і сперечається.

В принципі, так само і в цивільних організаціях. З палаючими реформаторами та правозахисниками важко. От тільки від цивільних організацій боєздатність армії майже не залежить

НЕ БЕРУТЬ НА КОНТРАКТ СУДИМИХ, НЕЗДОРОВИХ ТА АВАТАРІВ

Заступник військового комісару Івано-Франківської області по роботі з особовим складом Юрій Мухін розповів depo.ua – відмовити у прийманні на контракт бійцю можуть через схильність до пияцтва, наркоманії, через судимість (але тут дивляться по ситуації, можуть як виключення і взяти) або стан здоров'я

"Люди приходять до нас із документами, сертифікатом з наркологічного диспансера, довідкою про несудимість. Якщо все нормально, допускаємо на подальший відбір, - розповідає він. – Приходіть інколи і пьяні на співбесіду. Психолог спілкується з бійцем, а той в стані глибокої ейфорії. Але це в основному стосується мобілізації, контрактники відсіюються, в основному, по стану здоров'я. З усіх кандидатів не проходить відбір десь відсотків десять"

Читайте також: Як Полторак хоче укомплектувати армію: Строковики, мобілізовані, контрактники (ІНФОГРАФІКА)

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme