В Україну повернувся грипозний привид Тимошенко

У ЗМІ та соцмережах активно обговорюють спалах каліфорнійському грипу в Україні. За даними МОЗ, грип вже забрав життя 25 українців

В Україну повернувся грипозний привид Ти…

Відповідну статистику оприлюднено на сайті міністерства, повідомляє depo.ua.

За даними МОЗ, з вересня минулого року станом на 10 січня нинішнього в Україні зареєстровано 25 летальних випадків від грипу. В Одеській області від грипу померло 15 осіб, у Вінницькій – 7 осіб, у Харківській – 1 особа та 2 особи у Києві. Причому 12 випадків сталося за минулий тиждень.

Більшість летальних випадків спричинено каліфорнійським штамом грипу типу А H1N1 та типу В Н1N1. Тобто, у смертях українців винен саме той свинячий грип, який свого часу налякав усю країну, фактично змусивши наших співвітчизників пересуватися по місту виключно у марлевих пов'язках.

Нагнати жаху поспішила заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, нардеп від "Самопомочі" Ірина Сисоєва. Вона написала про вдвічі більший рівень смертей, ніж названий прес-службою МОЗу.

В Україну повернувся грипозний привид Тимошенко - фото 1

"В Україні по всіх регіонах збільшується кількість захворювань на грип H1N1 і на жаль, є летальні випадки. З самого ранку взяла участь у нараді в МОЗ з міністром, заступниками міністра, керівниками відділів та управлінь саме по цьому питанню. Наголосила на ТЕРМІНОВІЙ роботі з інформування населення по всіх джерелах про те, що відбувається. Станом на сьогодні, грипом захворіло 5,7 % всього населення країни. З них 70 % - це діти, вагітні. Найбільша кількість випадків у Вінниці, Одесі, Харкові, Києві та Київській обл. В порівнянні з минулим роком, кількість смертельних випадків збільшилась на 10%. В Одесі вже померло - 28, у Вінниці - 25 осіб", - написала нардеп.

Здавалося б, українцям час згадувати минуле, знову ставати в черги за масками і оббігати всі аптеки на районі, коли вони прогнозовано закінчаться. А ще – сидіти вдома, вимагаючи від керівництва можливості працювати дистанційно і взагалі, боятися всіх навколо.

Втім, міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі поспішив заспокоїти українців – мовляв, жахаючу статистику в нашій країні можна вважати звичайного для цієї пори року.

В Україну повернувся грипозний привид Тимошенко - фото 2

"Ситуація не така страшна, як про це говорять у ЗМІ. Ми не досягли епідеміологічного порогу. Це звичайний сезон грипу – останні тижні минулого року і перші тижні січня, це кожного року пік грипового сезону", - сказав Квіташвілі.

Також міністр зазначив, що кількість звернень до лікарень хворих на грип приблизно така ж, як і в аналогічний період минулого року.

Мешканців столиці дещо втішають дані головного санітарного лікаря міста Олега Рубана. Як повідомив Рубан в ефірі 5 каналу, до подолання епідеміологічного порогу киянам як мінімум 50%.

Depo.ua розпитав інших експертів, чи вартий свинячий грип справжньої паніки, і чим відрізняється нинішній грипозний сезон від зимових небезпек минулих років.

ВСІХ ЛІКУЮТЬ ЗА ОДНАКОВОЮ СХЕМОЮ

За коментарем depo.ua звернувся до президента Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктора Сердюка.

В Україну повернувся грипозний привид Тимошенко - фото 3

"В цьому році ситуація ще не нестільки серйозна. Каліфорнійський штам грипу був в Україні і минулого року, але випадків захворювання було менше. Хоча точні цифри називати важко, адже в більшості українських міст немає набору реактивів для типування вірусів – щоб виявляти, чи то грип, чи то парагрип, чи то інший паравірус. В Одесі, я знаю, вони є. І саме в Одеській області більшість летальних випадків грипу. У багатьох інших містах люди помирають, від пневмоній спровокованих грипом. Тобто у них "немає грипу", тому що його не діагностують. Ця ситуація є наслідком того що у влади відсутнє завдання рятувати людей. Всіх лікують за однаковою схемою, визначають схему лікування за симптомами. Можуть призначити препарат "Таміфлю", якщо він є. Але це потрібно робити саме при каліфорнійському штамі, і протягом перших 48 годин. В інших випадках це не вплине на перебіг хвороби", - зазначив експерт.

Дитячий інфекціоніст вищої категорії, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. А. А. Богомольця Сергій Крамарєв наголошує, що хвилюватися причини є.

В Україну повернувся грипозний привид Тимошенко - фото 4

"Це небезпечне захворювання, померло багато людей. Тому приділяти йому увагу треба. Я працюю в дитячій інфекційній лікарні. З грудня у нас збільшилась кількість хворих на грип, ОРВІ, ускладнені ОРВІ, є діти з ускладненнями, які пішли на нервову систему. Але великої епідемії немає. Наразі в Україні той самий каліфорнійський грип, який викликав пандемію в Україні у 2009 році. І він все такий же смертельно небезпечний", - говорить лікар.

Втім, не можна стверджувати, що ситуація набагато серйозніша, ніж минулого року.

"Цей вірус циркулює Україною вже кілька років. Просто минулої зими якось менше про нього в пресі цьому увагу приділяли", - акцентує Крамарєв.

За словами медика, саме штам можна охарактеризувати як тяжкий грип з вірогідністю розвитку важкої смертельної пневмонії.

"В зоні особливої небезпеки – групи ризику, про яких вже багато говорилося (вагітні жінки, діти, люди похилого віку, люди зі зниженим імунітетом і хронічними хворобами – ред.). Вмирають від хвороби здебільшого вони", - каже експерт.

Акцентує, що в періоди зростання захворювання особливо важливо мити руки, полоскати горло, промивати ніс і уникати велике скупчення людей.

"Звісно ж, важливо робити щеплення, не зважаючи на те, що йде підйом захворюваності. Особливо це важливо для дітей з груп ризику. Вакцинують саме від цього штаму вірусу. Кожного року МОЗ прогнозує можливі штами, і проти них робиться вакцинація", - стверджує Крамарєв.

ВІРУС НЕ ТАКИЙ СТРАШНИЙ, ЯК В ПЕРШИЙ РІК

За словами Олександра Ябчанки, лікаря, менеждер групи з реформи системи охорони здоров'я Реанімаційного Пакету Реформ, панікувати наразі не потрібно, адже епідемічного порогу не досягнено.

В Україну повернувся грипозний привид Тимошенко - фото 5

"Щодо занепокоєння, воно цілком виправдано, оскільки H1N1 доволі небезпечний штам, і суспільство вартувало б підготувати інформаційно. Якщо я не помиляюсь, то відповідне доручення прем'єр дав міністру, але як це реалізують – побачимо", - зазначає лікар.

Підтверджує, з 2009 штам з України нікуди не дівався, і з певною періодичністю у країні бувають спалахи захворювання.

Схожу думку висловив і директор Київського центру клінічної імунології Олег Назар.

В Україну повернувся грипозний привид Тимошенко - фото 6

"Ми кожен рік боїмося грипу, коли він приходить, починаємо шуміти. Зараз стандартний сезонне збільшення кількості хворих. Це пов’язане з погодними умовами. Коли було сухо, грип поширювався менше. Слизова оболонка дозволяла не пускати вірус далі. Коли встановилась волога погода, слизова стала рихлою, а вірусу полегшився шлях в організм. Але сказати, що наразі якась особлива ситуація, не можна", - каже Назар.

Лікар підтверджує, лікар вже гуляє Україною шість років.

"Зараз хто перехворів, хто вакцинувався – і вірус вже не такий страшний, як у перший рік. Зазвичай, коли з'являється новий штам вірусу, ми чекаємо на спалах захворюваності, тому що не встигли зробити вакцину. А вже друга і третя хвиля захворювань людей хворіє менше – сформувався колективний імунітет. Просто підняли багато галасу", - акцентує імунолог.

За його словами, вакцини проти грипу, які наразі є на ринку, були розроблені у жовтні-листопаді минулого року з врахуванням якраз нових штамів вірусу. Тому вірогідність, що вакцина захистить від захворювання складає 80-85%.

Назар стверджує, що особливостей лікування саме каліфорнійського типу грипу немає.

"Тут ми говоримо про препарати на кшталт "Таміфлю" і "Тамівіру". На інструкції вказано, що їх варто використовувати при тяжкому перебігу хвороби. Якщо людина хворіє тяжко, каліфорнійський це грип чи інший, ми призначаємо цей препарат. Виліковується грип так само, як і інший", - каже Назар.

За його словами, якщо кількість вірусів велика, завдання лікарів – блокувати його розмноження.

"Ми даємо препарат "Озельтамівір", який порушує процес проникнення вірусу в клітину. Новизна цих ліків у тому, що вони найменш токсичні. Якщо ж від початку хвороби минуло більше трьох днів, такі препарати вже не потрібні. На більш пізніх стадіях виписуємо препарати, які стимулюють імунну систему", - інформує лікар.

Здавалося б, ситуація справді не виходить за рамки звичного, хоча називати смерті звичкою видається блюзнірством. Тож виникає питання, чим викликана підвищена увага до проблеми, яка і справді переростає в паніку.

З одного боку, зближення з рештою країн Європи може навіяти українцям звичку більш уважно ставитися до власного здоров'я. З іншого, у 2009 році до грипу ставилися не менш уважно. І в цьому ракурсі "інформаційна лихоманка" видається спробою підкинути дров у вогонь, який вже підігріває затишні крісла уряду Яценюка. Як сім років тому, "Партія регіонів" змушувала Юлію Тимошенко панічно брехати, що "захисні артефакти" у вигляді масок та "Оксолінової мазі" є у всіх без виключення аптеках.

Примітно, що за нової української ери це робить, наприклад, Сисоєнко – людина, яка займає високу посаду у відповідному Комітеті і мала б оприлюднювати інформацію максимально нейтрально і обізнано. Видавати дійсні, а не завищені дані і пояснювати, що у 2016-му така ситуація трапляється далеко не вперше. Але Сисоєнко наразі у "Самопомочі" і підкидати емоцій в народ, а дрова – в урядовий костер – їй, вочевидь, доволі вигідно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme