Чому ректор Таврійського університету збирається ночувати в наметі під Кабміном

З понеділка у Таврійському національному університеті ім. Вернадського мають початися заняття, але у вишу наразі немає ані навчальних корпусів, ані гуртожитків

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Чому ректор Таврійського університету зб…

Як зазначає depo.ua, про кричущу ситуацію, що сталася навколо вишу у "Фейсбуці" повідомив координатор руху "Євромайдан-Крим" Сергій Мокренюк.

"На сьогодні ТНУ не має жодного приміщення: ані для навчання, ані для проживання студентів. Ректор Владимир Казарин приймає в коридорі ДП "Кримській Дім". Приймальна комісія працювала і працює на волонтерських засадах - безоплатно. Штатний розклад Університету Міністерством освіти України не затверджено. Студенти з Криму приїжджають через три дні - в п'ятницю 23 вересня 2016 року. ТНУ має розпочати навчальний рік в понеділок 26 вересня 2016 року", - змалював ситуацію Мокренюк.

Він зазначив, що у активістів є план дій, попросив підтримки у київського товариства і пообіцяв, що тиждень буде гарячим.

Як конкретно боротимуться за права, Мокренюк коментувати depo.ua відмовився. Але пообіцяв повідомити вже завтра.

Тим часом обурення зростає.

"Бездіяльність Міністерства освіти і науки України спонукає нас, кримчан, до радикалізації наших дій. Кримчани втрачають надію й віру (…)Впевнений, що саме Ми - переселенці з Криму - повинні зупинити підлість й зухвальство влади по відношенню наших кримських дітей - громадян України, котрі торують собі шлях на материковій Україні", - наводяться на сторінці "Координаційної Ради організацій вимушених переселенців" слова її співкоординатора Андрія Щекуна.

Роз'яснити ситуацію у depo.ua попросив ректора університету Володимира Казаріна.

Чому ректор Таврійського університету збирається ночувати в наметі під Кабміном - фото 1

- Володимире, рокажіть, як сталося, що виш опинився без корпусів і гуртожитків?

-  Наразі є алгоритми рішення усіх наших проблем. Оформлені розпорядження Кабміну, які мають вирішити питання виділення грошей, отримання нами гуртожитків, приміщень для проведення занять. Одне розпорядження з'явилося ще на початку червня, а інше – на початку серпня. Я був впевнений, що їх встигнуть підписати. Тим паче, що на них були маркери "терміново розглянути", "терміново підготувати". Але один документ ходить по інстанціях 3,5 місяці, інший – 1,5. І кінця краю цьому не видно".

- Коли в університеті починається навчальний рік?

- Ми повинні почати у понеділок, на перший курс набрали близько 240 студентів. Сьогодні останній день комісії – її роботу подовжили через складнощі перетину кордону.

Молодих людей пресують з російського боку. Хлопців запитують: "В армії служив, ні? Ану марш назад! Ми тебе нікуди на пропустимо". Дівчаток завертають – придираються до документів. Спеціально так роблять: розуміють, що молоді люди їдуть вчитися в Україну. А вони цього не хочуть і чинять перепони. Але наші абітурієнти прориваються – з другої, третьої спроби.

І ось, до початку навчального року менше тижня. Я не можу зайти у гуртожитки і корпуси, у мене немає наказу на руках, який легалізує наші стосунки.

- В яких відомствах застрягли документи?

- Щодо другого розпорядження, яке виділяє нам корпуси і гуртожитки, остання інстанція, -  це Міністерство юстиції. Але до нього, в Мінекономіки, у пана Степана Кубіва, цей простий документ з трьома погоджувальними підписами, провів три з половиною тижні. Якщо три з половиною тижні він пробуде ще й у пана Петренка, погодження закінчиться 11 листопада… Але ж навчальний рік починається у вересні… Це всім байдуже.

- Якось намагаєтесь виправити ситуацію?

-  Немає в Україні чиновника, якому я б не писав листів про стан справ, включно з президентом. Йому я надіслав листа півтора тижні тому. Але пробити цю стіну поки не вийшло.

Сьогодні скликали нараду у заступника Лілії Гриневич (міністра освіти – ред.) Володимира Ковтунця. Ми сказали, що батьки завтра хочуть влаштовувати велику прес-конференцію через цю чиновницьку розпущеність. Адже підписати папірець – це не важко, не те що колоди таскати. Ковтунець дав доручення співробітникам МОН стежити за цим процесом, завірив, що питання вирішиться за 2-3 дні. Якщо це вдасться, ситуацію буде врятовано.  Якщо ж ні, активісти обіцяють піти ночувати під Кабмін у наметах, і я до них приєднаюся.

- Де зараз живуть студенти, які приїжджають у Київ?

- Ми самі знайшли гуртожиток, домовилися з одним технікумом про оренду. Наші студенти там живуть, а ми за це платимо. Технікуму теж вигідно, що гуртожиток не простоює. Сьогодні одну партію – 25 студентів – відвезли туди, аби у них був дах над головою.

- Гроші на це виділяє держава?

- Грошей не дають. Нам виділили фінансування на роботу 15 людей у приймальній комісії, в якій насправді працювало 40. З листопада по липень 2015-го я і сам не отримував зарплату. До того ми працювали як волонтери.

Наразі у нас досі немає штатного розкладу, викладачі не зараховані у штат. Зробити штатний розклад - справа міністерства освіту і науки. Але вони кажуть: "Ми рахуємо, але не вистачає грошей".  Але ж Україна вже два з половиною роки відпочиває від фінансування кримської освіти – не витрачає гроші на школи, технікуми, ПТУ, виші півострова. Ці кошти йдуть в інші сфери. Тож я відповідаю чиновникам: "Може, досить вже відпочивати, давайте хоча б потроху почнемо фінансувати виш, який переїхав з Криму?".

Сьогодні наша бухгалтер в черговий раз пішла в департамент фінансів щодо штатного розкладу. Але її не прийняли, просто виставили за двері.

- Ви кажете, що розпоряджень було два. Чого стосувалося перше?

- Дуже важливої теми повернення університету його власних грошей. Коли окупували Крим, на рахунках Таврійського університету було 15 млн грн бюджетних коштів. І 16,5 млн грошей, які заробив сам університет. У березні 2014-го всі ці гроші казначейство України відкликало, щоб окупанти не могли їх забрати собі. Бюджетні гроші витратили на інші цілі. Але наші гроші теж прибули в Київ. Чиновники підтверджують цей факт, але кажуть, що в законодавстві не прописаний механізм повернення коштів. Але ж війна в законі теж не прописана… Через конфлікт ми сюди переїхали – віддайте нам наші гроші, і ми більше не будемо просити.

Так от, у розпорядженні було рішення про їх повернення, але воно досі не прийняте, хоча порушені всі терміни.

- Де мають бути гуртожитки і корпуси університету?

- У різних місцях. Гуртожитки - на Печерську, на вул. Кирилівській і Глазунова. Корпуси на Мельникова – там, де Перший національний, на Лівому березі на Ленінградській площі, теж на Печерську і на Кирилівській.

- Наразі вони звільнені і придатні для роботи?

- Так, вони стоять і чекають. Звісно, треба було б провести косметичний ремонт, але його можна відкласти до весни – там нічого не обвалюється.

- 240 людей – це ж лише першокурсники?

 - Так, а ще до нас переводяться студенти інших курсів. Якщо врахувати тих, хто перевівся і тих, хто заявив про своє бажання, набереться десь 350 людей. Плюс до нас записуються на підготовче відділення. Їдуть іноземці, які вчилися у нас в Криму - турки, узбеки, іранці, туркмени. Підписали договір з Індією про 120 студентів. Іноземці приїдуть у листопаді. Думаю, набереться десь 300 студентів з різних країн. Виходить трохи більше 1000 людей. Для першого року це хороші показники, були б місця.

- Виділених площ достатньо?

- Якщо б у нас були площі, які прописані в документах, цього б вистачило на перший рік. Весною буде близько 2 тис. студентів, тому що люди будуть постійно переводитися. Тоді можуть знадобитися додаткові будівлі.

Depo.ua надіслав запити в прес-служби МОН та Мін'юсту з проханням роз'яснити ситуацію, але на момент написання матеріалу відповіді не отримав. Ми розмістимо коментарі зазначених відомств, щойно вони надійдуть у редакцію.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme