Чому радянські літаки продовжать вбивати росіян

Сьогодні у Чорному морі зник з радарів і розбився російський літак ТУ-154 з військовими на борту

Чому радянські літаки продовжать вбивати…

У районі Адлера впав російський ТУ-154 з 84 пасажирами та 8 членами екіпажу на борту, який виконував рейс у Сирію, в аеропорт Хмеймім. 

Після вильоту з аеропорту Адлера о 5:20 вже за 20 хвилин літак зник з радарів. Трохи згодом уламки літака знайшли поблизу узбережжя Сочі, на відстані 1,5 км. Ще пізніше почали знаходити тіла загиблих людей. На даний момент вдалося знайти 10 тіл, а головною версією авіакатастрофи називають технічну несправність. 

Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за ст. 351 КК РФ "Порушення правил польотів або підготовки до них".

Окрім військових на борту були члени ансамблшю імені Александрова - його друга група. Перша днями раніше вже прибула до Сирії. 

Родинам загиблих військових вже пообіцяли матеріальну компенсацію - понад 5,8 млн рублів. А понеділок у Росії оголосять днем трауру... Мабуть, вголос ніхто не скаже, що фатальний випадок - це спадщина СРСР. Літак ТУ-154 був 1983 року випуску - 33 роки. При цьому термін експлуатації має бути 20 років.

Окрім технічної несправності на Росії також звучить версія, що літак могли заправити розбавленим паливом...

З моменту початку серійного виробництва ТУ-154 (у 1969 році, виробництво тривало до 2013-го) було випущено 998 літаків різних модифікацій з можливістю розміщення на борту від 164 до 180 людей. ТУ-154 став найбільш масовим реактивним пасажирським літаком в СРСР та Росії.

Як пише "Ділова столиця", з 2000-го року в авіакатастрофах з участю ТУ-154 загинули 878 осіб. За 16 років їх було десять.

Найбільш пам'ятна - катастрофа під Смоленськом у 2010 році, коли літак президента Польщі, що летів із Варшави, впав. Загинули 89 пасажирів і 8 членів екіпажу, разом з президентом Польщі Лехом Качинським. 

На Росії сьогодні досить застарілий парк громадянської авіації. Масове виробництво багатьох "радянських" машин зупинилося, існують проблеми з деталями. За даними "РБК", 17,7% машин російських авіаперевізників - старі літаки, багато з яких вичерпали свій ресурс і мають проблеми з деталями.  17,7% - старі модифікації "Ан", "Ту" і "Як", більшість яких літали ще в СРСР. Але в обсязі пасажирських перевезень частка цих машин менше 5%".

Як йдеться у дослідженні "РБК", у радянських літаків і сучасних російських (за винятком Sukhoi Superjet) на відміну від закордонних є проблеми з деталями.

"Масове виробництво таких машин зупинено, тому доводиться замовляти комплектуючі поштучно, що коштує в рази дорожче", - розповідав Сергій Коваль, заступник начальника відділу моніторингу і перевірки автентичності НДІ цивільної авіації. У підсумку на радянські машини іноді ставлять деталі з підробленими документами. За оцінками Коваля, на ринку зараз до 8% нелегальних деталей, а з 2001 по 2015 рік через проблеми з деталями сталося 50 серйозних інцидентів.

Сьогодні саратовський авіаційний завод, на якому виробляли літаки "Як", збанкрутував і повністю ліквідований. Конструкторські бюро, які розробляли радянські літаки — КБ Туполєва та КБ Яковлєва (зараз перебувають у складі Об'єднаної авіабудівної корпорації,) — продовжують існувати в основному за рахунок супроводу машин, які лишилися в експлуатації. 

Як пише все той же "РБК", російські авіакомпанії з найбільш віковим парком використовують саме радянські літаки. Серед перевізників з десятьма і більше бортами найбільш віковий парк — 41,2 роки — у компанії "Турухан", що входить в групу UTair. В основному вона виконує замовні рейси.

Всього на Росії 16 компаній, що експлуатують для регулярних і чартерних перевезень літаки старші 25 років.

Що цікаво - з 1 квітня 2001 року набрали чинності норми Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO). Під нові критерії не потрапили майже всі радянські і російські літаки того часу: Ту-134, Ту-154Б, Ту-154М, Іл-62, Іл-86. Таким чином, авіакомпанії, які активно літали в Європу і слідували транзитом над європейськими країнами, були змушені змінити старі шумні машини на нові імпортні.

З огляду на старіння авіапарку, проблеми з деталями і звичайну російську халатність, можна з впевненістю сказати, що старі літаки і далі падатимуть. А коштів на швидку заміну їх, наприклад, на сучасні "Боїнги", у багатьох авіакомпаній немає. 

Купівля нового Boeing 737-800 обійдеться приблизно в $48-55 млн. Така ж десятирічна модель вже буде коштувати $16-18 млн. Для порівняння - експлуатаційне обслуговування ТУ-154 коштуватиме значно дешевше - порядка $2 млн.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme